jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۷۲۵ ۲۷ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

این‌که ما رای می دهیم و دولت و مجلس تشکیل می‌شود یعنی ما برای انجام امور مملکت، یک سری نماینده انتخاب کرده ایم که احتمالا بیشتر از ما می‌فهمند و چیزهایی را می دانند که ما نمی‌دانیم و قرار است درباره مواردی تصمیم بگیرند که ما سر‌رشته‌ای در آن نداریم. در یک کلام، ما به عده‌ای اعتماد می‌کنیم و امور کشور را به آنها می‌سپاریم.

حالا این وسط یک نفر مثل آقای جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور مصاحبه می‌کند و می‌گوید «من هیچ وقت فکر نمی‌کردم که کشور مستقلی مثل هند نیز حاضر به تبعیت از آمریکا شود و از ایران نفت خریداری نکند.» ( ایسنا / 26 آذر 98 ) و خب یک نفر نبوده به آقای جهانگیری بگوید خسته نباشید! اتفاقا ما فکر می کردیم شما کارتان این است که بنشینید و به این چیزها فکر کنید؛ به بدترین اتفاقات ممکن و سخت‌ترین شرایطی که قرار است ایجاد شود، نه این‌که بنشینید پشت میز و بگویید ان‌شاءا... که گربه است و طوری نمی شود. بعد هم که آن واقعه رخ داد، بگویید ما فکر نمی کردیم این طور بشود و شد! شما که این‌جوری می گویید ما پیش خودمان فکر می کنیم نکند خدای نکرده مسؤولان همه‌شان همین‌طوری بوده و هر روز در حال شگفت زده شدن هستند. بعد دوباره با خودمان می‌گوییم نه! حالا یک بار این طور شده ولی وقتی یاد شگفتی جناب رئیس‌جمهور در آن صبح جمعه کذایی می‌افتیم، می‌بینیم که خب شاید برای دیگران هم اتفاق بیفتد و انگار که فعلا دوره، دوره شگفتی و شگفتانه است. لکن این دفعه مردم که خیلی وقت است سر شده اند دیگر احساس شگفتی نمی کنند و این مسؤولان و مدیران هستند که از نتایج عملکرد خودشان شگفت زده می شوند. انگار که جای ما عوض شده. در پایان با ذکر سؤالاتی از جناب جهانگیری این بخش را پایان می دهیم:
منظور شما از کشور مستقل چیست؟ با رسم شکل توضیح دهید!
منظور شما از «من» چیست؟ واقعا یک نفر فکر می کند و تصمیم می گیرد؟
پی نوشت: لطف کرده و باقی فکرهایتان را هم برای ما اعلام کنید بلکه کمکی از دستمان برآمد!

محمدتقی حاج‌موسی

عضو شورای سردبیری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر