jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۴۴۱ ۲۵ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

استفاده بیش از حد از پنیر می‌تواند اعتیادآور باشد. موضوعی که شاید بسیاری از افراد از آن مطلع نباشند.

به گزارش انتخاب، بر اساس مطالعات، آمریکایی‌ها حدود سه کیلو پنیر در هر سال در اواسط دهه 1970 میلادی می‌خوردند و در سال 2018، این رقم به 5/5 کیلو افزایش یافته است.
گرچه فاکتورهای بسیاری در این روند رشد وجود دارد اما متخصصان معتقدند این رقم تا حدودی به دلیل پروتئینی به نام کازئین است که در سایر لبنیات نیز یافت می‌شود. به عنوان یک پروتئین، کازئین معمولا توسط بدن ما به ترکیبات کوچک‌تر - که اکنون کازومورفین نامیده می‌شود - تجزیه می‌شود. سپس این ماده از سد خونی مغزی ما عبور کرده و به گیرنده‌های دوپامین مغز ما متصل شده و باعث می‌شوند آنها دوپامین یا هورمونی که لذت و احساس پاداش به ما می‌دهد را آزاد کنند. به طور خلاصه، پنیر باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید و بیشتر از آن میل کنید. علاوه بر این، مقدار بالای چربی آن نیز باعث می‌شود مرتب هوس کنید این ماده را مصرف کنید، زیرا آزاد شدن اندورفین‌ها پس از برآورده شدن از آن ولع نیز لذتبخش و ارزشمند است که این چرخه را تکرار می‌کند. خوشبختانه پنیر سلامت شما را به هیچ وجه تهدید نمی‌کند. البته بیشتر پنیرها دارای لاکتوز هستند بنابراین افرادی که تحمل لاکتوز ندارند باید تا حد ممکن از مصرف بیش از حد آن جلوگیری کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

آن زمانی که ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، محدودیت‎های کسب‌وکار را برداشت و به آنها اجازه بازگشایی داد، نکته‎ مهمی در دستور کار قرار گرفت، اجرایی شدن فاز دوم. بعد از بازگشایی برخی از کسب‏وکارها، کشور وارد فاز دوم شد؛ اعمال محدودیت‌های بهداشتی. محدودیت‎های بهداشتی شامل رعایت فاصله‏گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست‎هاست.

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

حوزه هنری و تحول دیجیتال

حوزه هنری و تحول دیجیتال

با آن کاپشن خاکی رنگ و شال گردنی که همیشه روی صورتش می‌کشد، سوار بر موتور وارد حیاط می‌شود، چرخی دور حوضچه خوشرنگ حوزه می‌زند و کنار دیوار آینه‌کاری شده، موتورش را تکیه می‌دهد، عینک ته استکانی اش را با انگشت بالا می‌دهد و دستی به سبیل سیاهش می‌کشد و می‌رود گوشه پله‌ها کنار قیصر می‌نشیند و با سیگار و چاق سلامتی، صحبت‌شان گل می‌اندازد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر