jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۲۷۳ ۲۵ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

گفت‌وگو با دکتر محمود اسحاق حسینی، فوق‌تخصص کبد وگوارش

چرا معده ریفلاکس می‌گیرد؟

ریفلاکس چه نوع بیماری گوارشی است؟

برگشت غذا، اسید یا صفرا را به داخل معده یا مری، ریفلاکس می‌گوییم. شایع‌ترین علامت آن ترش کردن یا سوزش سردل است.
چاقی از دلایل ریفلاکس است. همچنین نوع تغذیه در بروز آن دخیل است به‌خصوص مصرف فست‌فودها که مملو از چربی است. مصرف برخی داروها، فشار انتهای تحتانی مری را کاهش می‌دهد و باعث تشدید ریفلاکس می‌شود. لباس‌های تنگ، فشار داخل شکمی را افزایش می‌دهد و در نتیجه ریفلاکس بدتر می‌شود. اگر روش زندگی را تغییر بدهیم، می‌توانیم از این بیماری پیشگیری کنیم و اگر مبتلا شدیم با تغییر سبک زندگی بهتر می‌شویم. البته استرس نیز از عوامل مهم ایجاد ریفلاکس است.
گاه ریفلاکس بدون علامت است. فرد دارو مصرف می‌کند و تازه علامت‌دار می‌شود.
آیا ریفلاکس علائم غیر گوارشی هم دارد؟
علائم غیر‌گوارشی ریفلاکس شامل تنگی‌نفس می‌شود. مبتلایان، نصف‌شب تنگی نفس دارند و با تغییر وضعیت از حالت خوابیده به ایستاده، احساس بهبودی می‌کنند. خیلی از کودکان با عنوان آسم درمان می‌شوند غافل از این‌که ریفلاکس دارند. گاهی ریفلاکس به خاطر داشتن فتق از آغاز زندگی، وجود دارد و با درد گوش و درد پیشانی در کودک همراه است که با اصلاح فتق برطرف می‌شود. گرفتگی صدا نیز یکی از عوارض یا علائم ریفلاکس است.
علت سکسکه و نفخ چیست؟
سکسکه هم به‌دلایل مغزی، ریوی و نیز از معده و پرده دیافراگم بروز می‌کند.
آیا سوزش معده بعد از مصرف میوه به علت ریفلاکس است؟
بله. ترشیجات، ادویه‌جات، نوشابه، شکلات و قهوه، ریفلاکس را بدتر می‌کند و بهتر است از آنها پرهیز شود. دوغ خوب است به شرطی که گاز‌دار نباشد. خوراکی‌های خیلی ترش و خیلی شیرین نیز نباید خورده شود.
آیا مصرف یک لیوان آب، بعد از غذا در کاهش اثرات منفی ریفلاکس
مفید است؟
پی ـ اچ اسید معده بین سه تا پنج است. اگر نیم ساعت قبل و نیم ساعت بعد از غذا آب بخوریم، آب در معده توقف ندارد و با خودش هر چه که هست، می‌برد. در نتیجه غذا هنوز هضم نشده، دفع می‌شود و جذب نمی‌شود، اما اگر آب را شب هنگام قبل از خواب بخورید، مفید است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر