jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۱۲۵۳   ۱۸ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

طبق آخرین اطلاعیه سازمان بهداشت جهانی (WHO) چاقی از هفت راه در حال کشتن بشر است:

آرتریت: در مطالعات جدید ثابت شد درمان روماتوئید آرتریت در افرادچاق با موفقیت کمتری همراه است و این افراد بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند.
سرطان: پژوهشگران دریافته اند که خطر ابتلا به هشت سرطان از جمله، کبد، تخمدان و تیروئید باچربی‌های اضافی موجود در بدن رابطه مستقیم دارد .چاقی به یک حالت التهاب مزمن در سراسر بدن منجر می‌شود و تولید طبیعی هورمون‌هایی مانند انسولین، تستوسترون و استروژن را مختل می‌سازد که همگی عواملی است که به بروز سرطان منجر شوند.
نازایی: به دلیل این که اندام‌های تناسلی زنان حوالی شکم قرار دارد، مساله چاقی شکم و چربی شکم می‌تواند بر باروری زنان تاثیرات منفی بگذارد. یکی از معضلاتی که چاقی شکم در زنان می‌تواند ایجاد کند، سردی شکم است. سردی شکم یک نشانه بارز از ناباروری در زنان می‌تواند باشد.
بیماری‌های قلبی و فشار خون:چاقی باعث می‌شود احتمال بروز دیگر ریسک فاکتورهای بیماری‌های قلبی بیشتر شود. این ریسک فاکتورها شامل فشار خون بالا، نابهنجاری‌های کلسترول و دیابت نوع دوم می‌شود، همه‌ اینها احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهند.
سکته مغزی: بررسی‌های تازه نشان داده است، بیشتر بیماران سکته مغزی و قلبی در گروه سنی 40 تا 69 سال قرار دارند . به گفته کارشناسان بهداشتی، فشارخون بالا و چاقی عمده‌ترین دلایل بروز سکته مغزی و حمله قلبی هستند.
دیابت:در پژوهش‌های جدید وجود رابطه اصلی بین چاقی و بروز دیابت نوع2 به اثبات رسیده است. این در حالی است که محققان تاکید می‌کنند بر اساس مطالعات پیشین، اشخاصی که بعد از تشخیص دیابت نوع 2 به زودی وزن خود را کم می‌کنند، کنترل بهتری روی فشار خون و قند خونشان می‌توانند داشته باشند.
عوارض اسکلتی و نخاعی: با افزایش وزن میزان زیادی چربی در شکم تجمع پیدا می‌کند. در نتیجه شکم بزرگ و گودی کمر بیشتر شده و لگن به سمت جلو می‌چرخد. این افزایش تقعر در ستون مهره کمری، موجب وارد شدن فشار بیش از حد به دیسک بین مهره‌ای و مفاصل بین مهره‌ها می‌شود.همچنین افراد چاق فعالیت‌های فیزیکی کمتری دارند. این کم تحرکی به‌تدریج می‌تواند موجب ضعف عضلات ستون مهره و شکم شود. ضعیف شدن این عضلات از مهم ترین علل شناخته شده در بروز کمردرد است.

مهرداد رحیم‌زاده

مشاور تغذیه و رژیم‌درمانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر