jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۱۲۱۳   ۱۸ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

تقویت مناسبات همه‌جانبه روسیه و چین با یکدیگر، نشان‌دهنده عمق شراکت استراتژیک تعریف شده در روابط مسکو-پکن است. این نگاه استراتژیک به‌خصوص پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و در دوران پساجنگ‌سرد از ابعاد و بازه وسیع‌تری برخوردار بوده و در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، سیاسی و نظامی ظهور و بروز داشته است.

تکمیل ساخت پروژه اولین پل جاده‌ای که دو کشور چین و روسیه را به یکدیگر پیوند می‌دهد، مصداقی عینی از اراده دو کشور چین و روسیه برای تقویت مبادلات دوجانبه محسوب می‌شود. این پل باهدف افزایش حجم صادرات و واردات فی‌مابین و تجارت دوجانبه ساخته شده است و شهر بلاگوشچنسک روسیه را به شهر هایه در چین متصل می‌کند. مسؤولان وزارت خارجه روسیه در حوزه شرق آسیا می‌گویند این جاده در بهار سال 2020( حدود پنج ماه آینده ) رسماً افتتاح شده و مورد بهره‌برداری مشترک قرار خواهد گفت.
ساخت این پروژه- که شامل 12 مایل (20کیلومتر) جاده است- توسط یک شرکت روسی -چینی صورت گرفته است. خبرگزاری رویترز به نقل از واسلی ارلوف استاندار منطقه آمور در روسیه می‌نویسد: ما از طریق تأسیس این پل جاده‌ای یک کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی جدید ایجاد خواهیم کرد. این موضوع به ما امکان می‌دهد تا بتوانیم ظرفیت‌هایی که در امور مربوط به حمل‌ونقل و تجارت بین دو کشور وجود دارد را به‌صورت کامل فعال کنیم.
خبرگزاری دولتی روسی تاس گزارش داده عملیات ساخت این پل جاده‌ای، در سال 2016 میلادی آغاز شده و حدود 18.8 میلیارد روبل هزینه داشته است. در ساخت این پل، از جدیدترین و محکم‌ترین سازه‌ها استفاده‌شده است.
همان‌گونه که اشاره شد، ساخت این پل نشان‌دهنده عزم دو کشور روسیه و چین برای تقویت مناسبات دوجانبه (در همه ابعاد) است. آثار اقتصادی ساخت این پل، خود را در آمار سال آینده (سال 2020) در حوزه مبادلات تجاری دو کشور با یکدیگر نشان خواهد داد. این در حالی است که سال 2018 میلادی و بنا بر اعلام وزارت بازرگانی چین، میزان مبادلات تجاری این کشور و روسیه به رکورد صد میلیارد دلار رسیده است .
مطابق آمار و مستنداتی که در حوزه صادرات و واردات دو کشور ارائه‌شده است، روسیه دهمین شریک تجاری بزرگ چین محسوب می‌شود. چین نیز اصلی‌ترین واردکننده محصولات روسی محسوب می‌شود. بر اساس آخرین اطلاعات چین۱۵ درصد از تجارت بین‌المللی خود را با روسیه انجام داده است. همچنین بر اساس گزارشی که اداره گمرک چین منتشر کرده است، میزان صادرات کالاهای این کشور به روسیه، در سال 2018 با 12درصد و فروش کالاهای روسی به چین نیز در مدت مشابه، 44 درصد افزایش داشته است؛ در حالی که هنوز آمار نهایی و رسمی میزان مبادلات تجاری دو کشور چین و روسیه در سال 2019 منتشرنشده است.
قطعاً میزان مبادلات دوجانبه در سال جاری میلادی، نسبت به سال گذشته میلادی (2018) نیز بیشتر بوده است. در این میان، تسهیل رفت‌وآمد تجاری میان دو کشور از طریق ساخت پروژه‌هایی مانند جاده بلاگوشچنسک- هایه منبعث از ثبات روابط مسکو-پکن و چشم‌انداز مساعد مناسبات همه‌جانبه این دو در آینده است.

سعید صابریان
بین الملل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر