jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۱۲۱۳ ۱۸ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

تقویت مناسبات همه‌جانبه روسیه و چین با یکدیگر، نشان‌دهنده عمق شراکت استراتژیک تعریف شده در روابط مسکو-پکن است. این نگاه استراتژیک به‌خصوص پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و در دوران پساجنگ‌سرد از ابعاد و بازه وسیع‌تری برخوردار بوده و در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، سیاسی و نظامی ظهور و بروز داشته است.

تکمیل ساخت پروژه اولین پل جاده‌ای که دو کشور چین و روسیه را به یکدیگر پیوند می‌دهد، مصداقی عینی از اراده دو کشور چین و روسیه برای تقویت مبادلات دوجانبه محسوب می‌شود. این پل باهدف افزایش حجم صادرات و واردات فی‌مابین و تجارت دوجانبه ساخته شده است و شهر بلاگوشچنسک روسیه را به شهر هایه در چین متصل می‌کند. مسؤولان وزارت خارجه روسیه در حوزه شرق آسیا می‌گویند این جاده در بهار سال 2020( حدود پنج ماه آینده ) رسماً افتتاح شده و مورد بهره‌برداری مشترک قرار خواهد گفت.
ساخت این پروژه- که شامل 12 مایل (20کیلومتر) جاده است- توسط یک شرکت روسی -چینی صورت گرفته است. خبرگزاری رویترز به نقل از واسلی ارلوف استاندار منطقه آمور در روسیه می‌نویسد: ما از طریق تأسیس این پل جاده‌ای یک کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی جدید ایجاد خواهیم کرد. این موضوع به ما امکان می‌دهد تا بتوانیم ظرفیت‌هایی که در امور مربوط به حمل‌ونقل و تجارت بین دو کشور وجود دارد را به‌صورت کامل فعال کنیم.
خبرگزاری دولتی روسی تاس گزارش داده عملیات ساخت این پل جاده‌ای، در سال 2016 میلادی آغاز شده و حدود 18.8 میلیارد روبل هزینه داشته است. در ساخت این پل، از جدیدترین و محکم‌ترین سازه‌ها استفاده‌شده است.
همان‌گونه که اشاره شد، ساخت این پل نشان‌دهنده عزم دو کشور روسیه و چین برای تقویت مناسبات دوجانبه (در همه ابعاد) است. آثار اقتصادی ساخت این پل، خود را در آمار سال آینده (سال 2020) در حوزه مبادلات تجاری دو کشور با یکدیگر نشان خواهد داد. این در حالی است که سال 2018 میلادی و بنا بر اعلام وزارت بازرگانی چین، میزان مبادلات تجاری این کشور و روسیه به رکورد صد میلیارد دلار رسیده است .
مطابق آمار و مستنداتی که در حوزه صادرات و واردات دو کشور ارائه‌شده است، روسیه دهمین شریک تجاری بزرگ چین محسوب می‌شود. چین نیز اصلی‌ترین واردکننده محصولات روسی محسوب می‌شود. بر اساس آخرین اطلاعات چین۱۵ درصد از تجارت بین‌المللی خود را با روسیه انجام داده است. همچنین بر اساس گزارشی که اداره گمرک چین منتشر کرده است، میزان صادرات کالاهای این کشور به روسیه، در سال 2018 با 12درصد و فروش کالاهای روسی به چین نیز در مدت مشابه، 44 درصد افزایش داشته است؛ در حالی که هنوز آمار نهایی و رسمی میزان مبادلات تجاری دو کشور چین و روسیه در سال 2019 منتشرنشده است.
قطعاً میزان مبادلات دوجانبه در سال جاری میلادی، نسبت به سال گذشته میلادی (2018) نیز بیشتر بوده است. در این میان، تسهیل رفت‌وآمد تجاری میان دو کشور از طریق ساخت پروژه‌هایی مانند جاده بلاگوشچنسک- هایه منبعث از ثبات روابط مسکو-پکن و چشم‌انداز مساعد مناسبات همه‌جانبه این دو در آینده است.

سعید صابریان
بین الملل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر