jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۰۹۷۰   ۱۴ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

پس از چند روز گمانه‌زنی، بالاخره مارک ویلموتس قراردادش با تیم ملی را فسخ کرد

روزی 933میلیون تومان!

اگر دستمزد 28میلیاردی ویلموتس را تقسیم بر تعداد روزهای حضور او در کنار تیم ملی کنیم همین عددی می‌شود که در تیتر ذکر کردیم و اگر غرامت 2میلیون یورویی به آن اضافه شود، این عدد به روزی 8/1میلیارد تومان می‌رسد

پس از هفت ماه بالاخره تمام شد. بدون شک قرارداد با مارک ویلموتس یکی از عجیب‌ترین و تاریک‌ترین قراردادهایی بود که در تاریخ فوتبال ایران بسته شد. حالا فدراسیون هرچقدر هم که بهانه و بند و تبصره بیاورد؛ اما همه می‌دانند که این، ترکمنچایی بود که در این وضعیت بد اقتصادی ضربه بزرگی بر پیکره فوتبال و اقتصاد ایران زد.
مهدی تاج که از هنگ‌کنگ راهی ترکیه شده بود سرانجام روز گذشته با نماینده ویلموتس مذاکرات نهایی را انجام داد تا پس از جلسات طولانی و فشرده بر سر فسخ قرارداد به توافق نهایی برسد. توافقی که بدون شک شامل خسارت‌های مالی و غرامت و خسارت هم خواهد بود حتی اگر مسئولان فدراسیون در بوق و کرنا کنند که برای فسخ، رقمی را پرداخت نخواهند کرد. مسئولان فدراسیون فوتبال اگر از قراردادی که بسته‌اند مطمئن هستند، چه خوب است که قرارداد ویلموتس و بند قرارداد حق فسخ را منتشر کنند تا خیال میلیون‌ها ایرانی از این راحت شود که بیشتر از این، پولی از جیبشان به تاراج نرفته است.
پول نقد در ترکیه
مارک ویلموتس با ناز و ادای فراوان سرمربی تیم ملی شد. او برای آنکه قبول کند سرمربی ایران شود، شرط و شروط فراوانی گذاشت و فدراسیون با همه آنها موافقت کرد. مربی نه‌چندان مطرحی که به اندازه یک دهم کارلوس کی‌روش هم برای ما مفید نبود، دو برابر کی‌روش با ما قرارداد بست با این تفاوت که کی‌روش تمام زمانش در ساختمان PEC صرف تیم ملی و برنامه‌های تاکتیکی و بازیکنان تیم می‌شد؛ اما مارک ویلموتس این پول را برای اقامت در بلژیک و تفریح در کنار خانواده گرفت و این ماجرا را تلخ‌تر می‌کند.
تایید در بروکسل
دفتر نمایندگی ایران در بروکسل روز 22 می (اول خرداد) تایید کرد که مارک ویلموتس پذیرفته سرمربی تیم ملی ایران شود. یک هفته بعد او در تهران در حضور عکاسان قراردادش را به صورت نمادین امضا کرد.
مستقر در بلژیک!
آن روزها هنوز کسی نمی‌دانست قرارداد با ویلموتس چه بندهایی دارد و چه آزادی‌های عجیبی به این مربی می‌دهد. آن روزها هنوز هیچ کس نمی‌دانست که مربی تیم ملی قرار است کاملا در بلژیک مستقر باشد. آن روزها هنوز کسی به دنبال تعداد روزهای حضور ویلموتس در ایران نبود.
آغاز کار
ویلموتس، همکارانش را به تهران آورد و تیم ملی برای دو بازی دوستانه آماده شد. برد 5 بر صفر تیم ملی در بازی 16 خرداد مقابل سوریه و همین طور تساوی یک – یک در بازی مقابل کره جنوبی در بازی 21 خرداد، همه را سر ذوق آورد. آن روزها همه درباره تحول تیم ملی و عطش تیم برای بازی هجومی حرف می‌زدند. هنوز هم مفاد قرارداد ویلموتس برای کسی جالب نشده بود.
سفر به بلژیک
ویلموتس بلافاصله بعد از بازی با کره، در سکوت مطلق، ایران را ترک کرد. هنوز کسی روی سفرهای متعدد او به بلژیک حساس نشده بود و این، ایده‌آل فدراسیون فوتبال بود که کسی سراغ حاشیه‌های قرارداد ویلموتس نرود.
2 میلیون یورو
ویلموتس پیش از بازی با عراق به فدراسیون فوتبال ایران گفته بود که دیگر سرمربی تیم ملی نیست. فشارهای او موجب شد یک هفته قبل از بازی با عراق دو میلیون یورو در ترکیه تحویل او شود؛ اما او باز هم نمی‌خواست بیاید. مخالفت او و اصرار و خواهش فدراسیون از سوی مقابل در نهایت به سفر او به تهران منجر شد آن هم 3 روز قبل از بازی با عراق. تیم ملی یک روز بعد (21 آبان) راهی اردن شد تا نتیجه بلاتکلیفی و بی‌برنامگی را در زمین بازی ببینیم.
6 بازی با ویلموتس
تیم ملی ایران در زمان حضور مارک ویلموتس جمعا 6 بازی انجام داد که شامل 2 دیدار تدارکاتی مقابل سوریه (برد 5 بر صفر در 16 خرداد) و کره جنوبی (تساوی یک – یک در 21 خرداد) و همین طور 4 بازی رسمی مقدماتی جام جهانی مقابل هنگ‌کنگ (برد 2 بر صفر در 19 شهریور)، کامبوج (برد 14 بر صفر در 18 مهر)، بحرین (شکست یک بر صفر در 23 مهر) و عراق (شکست 2 بر یک در 23 آبان) می‌شد. در حقیقت ویلموتس برای همین 6بازی کلی پول از ما گرفت.
30 روز اردوی تیم ملی
ویلموتس در مجموع 7 ماه همکاری با فدراسیون فوتبال ایران، مجموعا 30 روز کنار تیم ملی بود که بخشی از آن در تهران و بخشی هم در اردوی خارجی گذشت. 6 ماه دیگر او در بلژیک و کنار خانواده بود؛ اما از فدراسیون فوتبال ایران حقوق می‌گرفت. حقوقی بسیار خوب.
اعداد و ارقام وحشتناک
اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس شورای اسلامی درباره غرامت ویلموتس از فدراسیون فوتبال ایران درست باشد (که دور از حقیقت هم به نظر نمی‌رسد) و اگر او علاوه بر 2 میلیون یورویی که در ترکیه از ما گرفت، دو میلیون یورو هم به عنوان خسارت از ما دریافت کند، سرمربی بلژیکی و سابق تیم ملی مجموعا 4 میلیون یورو از ما گرفته که با احتساب یورو 14هزار تومانی ویلموتس 56 میلیارد تومان از ما پول گرفت. به عبارت ساده‌تر او ماهی 8 میلیارد تومان از ما دستمزد دریافت کرد تا در کنار خانواده‌اش باشد. یعنی روزی حدود 266 میلیون تومان و ساعتی 1/11 میلیون تومان گرفت تا در بلژیک خوش باشد!
اگر قرار باشد به ازای زمانی که برای تیم ملی گذاشت پول بدهیم، باید این اعداد و ارقام را در عدد 7 ضرب کنیم چون او مجموعا 30 روز (یک ماه) در کنار تیم ملی بود و این همه پول گرفت. یعنی اگر قرار باشد به ازای هر روز کار او در کنار تیم ملی پول پرداخت کنیم باید 56 میلیارد را به 30 روز حضور او در کنار تیم ملی تقسیم کنیم که رقمی وحشتناک می‌شود. یعنی روزی 86/1میلیارد و ساعتی 7/77 میلیون تومان! (شما محاسبه کنید با حقوق ساعتی ویلموتس می‌شود حقوق ماهیانه چند کارمند را تامین کرد)
اگر بنا باشد 6 ماه اقامت ویلموتس در بلژیک و حضور کنار کانون گرم خانواده‌اش را هم وارد محاسبه کنیم او برای هر ماه 8 میلیارد و برای هر روز 6/266 میلیون تومان از ما گرفته است.
تازه اگر قرار باشد ادعای فدراسیون فوتبال را درباره پرداخت نکردن غرامت به سرمربی بلژیکی بپذیریم (که خیلی دور از واقعیت به نظر می‌رسد)، باز هم اعداد و ارقامی که به این مربی پرداخت کرده‌ایم نجومی و سرسام‌آور است. حتی اگر همان دو میلیون یورو پرداخت شده در ترکیه را مبنای محاسبه قرار دهیم و فرض را بر این بگیریم که یک ریال دیگر هم به این مربی پرداخت نخواهد شد (فرض غیرواقعی)، باز هم محاسبه اعداد موجب می‌شود سردرد بگیریم!
اگر همان دو میلیون یورو را مبنای محاسبه قرار دهیم، ما برای یک ماه حضور ویلموتس در کنار تیم ملی 28 میلیارد تومان پرداخته‌ایم که این رقم یعنی روزی 933 میلیون تومان!
و اگر قرار باشد روزهای حضور او کنار خانواده‌اش را هم وارد بازی کنیم او ماهی 4 میلیارد و روزی 3/133 میلیون تومان از حساب بیت‌المال نوش جان کرده است.
تازه به همه این پولهای بی‌ز‌بان باید پول بلیت بیزنس رفت و برگشت (مجموعا 5 سفر) به بروکسل و هزینه اقامت در تهران را هم اضافه کنید که با حداقل‌ها چیزی در حدود نیم میلیارد تومان (ناقابل) خواهد شد.

مازیار فیروزی
ورزش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

یک) هرآنچه از تو بیادم می‌آید آلوده به غم است. تو یک جاعل بودی، یک کلاهبردار حرفه‌ای. دردهای کمرشکن را در مشتهایت پنهان می‌کردی و ناگهان چون شعبده‌بازی چیره دست سرودی خجسته از کلاه جادویی کلمات بیرون می‌کشیدی.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر