jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۶۸۶۹   ۲۱ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

ما اولین کشوری در دنیا نیستیم که با مشکلات دست و پنجه نرم می کند. مشکلات مان هم خیلی متفاوت با بقیه کشورهای دنیا نیست. در واقع دغدغه‌های ما و بقیه دنیا خیلی به هم شبیه است.

همه ما می‌خواهیم راحت زندگی کنیم. پول توی جیبمان باشد. سفر برویم. خانواده داشته باشیم. سلامت باشیم و البته هوای خوبی تنفس کنیم و این آخری بی برو برگرد بین همه جوامع بشر مورد اتفاق است. همین هم باعث شده در تمام دنیا، دولت‌ها و سازمان‌ها و البته ملت‌ها تلاش کنند تا هوای پاکی داشته باشند و حداقل نیاز مردم یعنی نفس کشیدن را آسان کنند. همه اینها را گفتیم برای چه؟ برای این‌که بگوییم مشکل آلودگی هوای تهران یک چیز عجیب و غریب و حل نشدنی و ترسناک و عجیب الخلقه نیست که در تاریخ بی مانند باشد و راه حل آن به ذهن هیچ کدام از فرزندان آدم نرسیده باشد. اتفاقا برای مشکل آلودگی هوای تهران، ده ها روش و مدل وجود دارد که می توان به سادگی آن را انتخاب کرد و گفت ما می خواهیم با این روش طی مثلا ده سال، آلودگی هوای تهران را کاهش دهیم یا کنترل کنیم. همین! حالا چرا این کار را نمی کنیم؟ چون بسیاری از ما اعتقاد داریم بقیه کارشناسان و دانشمندان از نظر دانش و عقل به گرد پای ما هم نمی رسند و ما خودمان باید یک مدلی ابداع کنیم و با آن، مشکلمان را حل کنیم. همان قضیه اختراع چرخ که می دانید. این یعنی بیش از ده سال، طرح زوج یا فرد را اجرا کنیم و پول دربیاوریم. بعد بگوییم نه! قبلی‌ها بلد نبودند، ما بلدیم و طرح کاه (کاهش آلودگی هوا) راه بیندازیم و پول بگیریم و بعد که فهمیدیم این هم جواب نمی دهد بگوییم همان قبلی‌ها اگر خوب کار کرده بودند این جوری نمی شد و تقصیر صبحی‌هاست و اصلا مشکل خیلی بزرگ است و کشور باید بسیج شود و بودجه می خواهیم و این حرف‌ها. بعدش هم که بعدی‌ها می آیند و می بینند بعدی‌های سابق که همان قبلی‌ها هستند هیچ گلی به سر تهران نزده اند احتمالا یک طرح دیگر رو می کنند و این سلسله تا ابد ادامه دارد و این وسط گوشت قربانی ماییم که هی باید خودمان را با طرح‌های جدید وفق دهیم و یک نفر جواب مان را ندهد که چرا از الگوهای جواب پس داده و روش‌های ساده استفاده نمی کنیم؟ واقعا کسی نیست جواب بدهد؟ راستی در مورد فاضلاب تهران هم می‌شود همین را گفت، درباره زباله‌ها هم اصلا درباره خیلی چیزها!

محمدتقی حاجی موسی

عضو شورای سردبیری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دم حامدها گرم!

دم حامدها گرم!

خوابمان نمی‌برد. چه مرضی داشتیم که بعد از یک عالمه پیاده‌روی در اردوی نظامی آخر دوره آموزشی خدمت خوابمان نمی‌برد را خدا می‌داند.

حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر