jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۶۸۱۹ ۲۱ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

تغییر باکتری‌های روده در پی بستری شدن در بیمارستان

بیماری بیمارستانی

پژوهشگران انگلیسی دریافته‌اند که محیط بیمارستان می‌تواند موجب تغییر باکتری‌های روده بیماران شود، به گونه‌ای که روده افرادی که چند روز در بیمارستان بستری می‌شوند، به‌سرعت محل سکونت باکتری‌های مضر شده و باکتری های مفید از آنجا بیرون می‌روند.

به گزارش جام‌جم و به نقل از نیوساینتیست (New Scientist) مارک پالن، سرپرست این پروژه، از موسسه کوادرام انگلستان می‌گوید: «مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک‌ها، غذادادن به بیماران از طریق لوله و استفاده آنها از دستگاه کمک تنفسی، می‌تواند سبب تغییر میکروبیوم بدن (کل جمعیت میکروب‌های بدن) بیماران شود.»
در این پژوهش تیم تحقیقاتی، طی ده ماه 24 نفر را که به علت حمله قلبی، سرطان و دیگر مشکلات حاد در بیمارستان بستری شده‌بودند، مورد بررسی قراردادند. از آنجا که تعداد زیادی از این‌بیماران بیهوش بودند یا به آنها آرام‌بخش تزریق شده‌بود، با اجازه خانواده‌هایشان از مدفوعشان نمونه‌برداری شد. پژوهشگران ساختار دی‌ان‌ای گرفته‌شده از این‌نمونه‌ها را تعیین‌کردند تا میکروب‌های حاضر و تغییرات پیش‌آمده در دوره درمان را بررسی‌کنند. نتیجه آن‌که در دو سوم از بیماران و در مرحله‌ای از اقامتشان در بیمارستان، کاهش قابل توجهی در تنوع میکروبی روده آنها مشاهده شد. بیشترین تغییرات در بیمارانی دیده‌شد که آنتی‌بیوتیک مروپنم به آنها تزریق شده‌بود. پژوهشگران در ادامه دریافتند روده تعدادی از بیماران را باکتری انتروکوکوس فاسیوم فراگرفته است. این‌باکتری بیماری‌زا می‌تواند از روده به اندام‌های دیگر بیمار برود و در صورت رسیدن به جریان خون، خطر مرگ را به همراه داشته باشد.
وی یرسینگا از محققان دانشگاه پزشکی آمستردام هلند می‌گوید: «پزشکان باید نهایت تلاش خود را بکنند تا با تجویز درست خود، احتمال برهم خوردن تنوع باکتری‌های روده بیماران را به حداقل برسانند. از جمله می‌بایستی در تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها، نوع آن و طول دوره مصرف دقت لازم را داشته باشند و به موقع مصرف آنتی‌بیوتیک بیمار را قطع کنند.

مهناز موسوی

دانش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر