jamejamsima
سیما رادیو کد خبر: ۱۲۳۱۶۲۰   ۱۴ مهر ۱۳۹۸  |  ۱۱:۵۳

برنامه‌های منتخب حوزه فرهنگی فصل پاییز معاونت صدا در رادیو اعلام شد.

بهار فرهنگ در پاییز رادیو

به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی معاونت صدا، برنامه‌های «پارسی گویان»،« فرهنگ مردم» از رادیو ایران، «آب و تاب» از رادیو تهران و «کیمیا»، «مجله ادبی فانوس»،«روزنه»،«کتاب بان» از رادیو فرهنگ، « از پارسی تا فارسی» از رادیو گفت و گو، «هزار افسان» و «به وقت مسابقه» از رادیو نمایش وبخش «شبانگاهی» از رادیو پیام و دو بخش «شامگاهی» از رادیو آوا به عنوان برنامه‌های منتخب معاونت صدا در پاییز سالجاری معرفی شده‌اند.

« پارسی گویان » برنامه ای با ساختار ترکیبی که موضوع آن به تقویت وحدت بین فارسی زبانان جهان اختصاص دارد.این برنامه به گستره ایران فرهنگی و وسعت زبان فارسی می پردازد و از کارشناسان فارسی زبان تاجیک، افغان ، پاکستان ، ترکیه و...بهره می برد.

برنامه دارای تندا (ریتم) و روند پر تحرکی است و بخش های مختلفی را در پنجاه دقیقه به مخاطبان عرضه می کند.

این برنامه با ساختار ترکیبی-نمایشی که با موضوع فرهنگی - ادبی تهیه شده جمعه ها ساعت 23:05
باتهیه کنندگی محمد اسماعیل پور و گویندگی حسن همایی پخش می شود.

«فرهنگ مردم» شامل بیان آئین‌ها، سنت‌ها ، مراسم، موسیقی محلی و ادبیات شفاهی و فرهنگ مردم ایران و نیز انعکاس باورها، اشعار محلی، امثال، قصه‌ها، لطیفه‌ها و داستان‌هایی است که در بین مردم رواج دارد.این برنامه از دو تن گویندگان با سابقه رادیو و رسانه بهره می برد.محسن رفیعی و شمسی فضل اللهی که از دیر باز گوینده این برنامه بوده اند ، وجود گزارشگر محلی از جمله امتیازات این برنامه است.

«فرهنگ مردم» با ساختار ترکیبی-نمایشی و با موضوع فرهنگی جمعه ها ساعت 21:30 به تهیه کنندگی زهرا فقیه میرزایی و گویندگی شمسی فضل اللهی و محمد حسین رفیعی پخش می شود.

برنامه «آب و تاب» به گفت و گوی زنده و صمیمانه محمد صالح علا با نخبگان حوزه فرهنگ اختصاص دارد. این گپ و گفت شامل زندگینامه، دلایل موفقیت نخبگان و دانسته های آنها در حوزه های تخصصی شان می باشد.

معرفی اشخاص و حوزه های هنری و فرهنگی و آشنایی مخاطب با حرفه های مختلف به صورت تخصصی، هدف اصلی این برنامه است.

نخبگانی که در این برنامه حاضر می شوند و با آنها گفت و گو صورت می پذیرد، از حوزه های سینما، ادبیات، کاریکاتور، عکس، تئاتر، خط، ترجمه، هنرهای تجسمی، طنز، نقاشی و ... می باشند. «آب و تاب» در ساختار کلامی-آوایی با موضوع فرهنگی جمعه ها ساعت 21 به طور زنده به تهیه کنندگی پروانه طهماسبی پخش می شود.

«کیمیا» متکفل تشریح یکی از جدیدترین موضوعات میتلا به انسان عصر مدرنیته با عنوان معنای زندگی و زیر شاخه های آن می باشد. نکته مهم آنکه کارشناس این برنامه که از جمله اساتید برجسته این حوزه است سعی می کند موضوع معنای زندگی را از منظر فرهنگ و اندیشه اسلامی ایران طرح و بررسی کند و پاسخ دهد.

این برنامه در ساختار کلامی- پیامی- آوایی و با موضوع مفهوم زندگی یکشنبه ها به طور زنده ساعت 21 به تهیه کنندگی مریم یوسفی پور،گویندگی یاسر هدایتی و کارشناسی امیر عباس علی زمانی پخش می شود.

« مجله ادبی فانوس » مجالی برای بررسی تخصصی ادبیات ایران و جهان است. در این برنامه با استفاده از بررسی مقابله ای و ادبیات تطبیقی سعی می شود نگاهی عمیق به ادبیات ایران و جهان و کشف مشترکات و تفاوتهای پنداره ای این حوزه داشت در بخشی از این برنامه کارگاه های آموزشی با محتوای ادبی پخش خواهد شد.

مجله ادبی فانوس با ساختار کلامی- پیامی پنج شنبه ها ساعت 23 به تهیه کنندگی مجید استیری و گویندگی الهام اکبری و بهنام پارسی پخش می شود.

«روزنه» مبتنی بر معرفت و شناخت از بن مایه های کلامی و زبانی در ادبیات ایران و جهان است که بازیابی و نظر اندازی دوباره بر این بن مایه ها و نگاههای مشترک فهم بهتری از ادبیات را به دنبال دارد ورود در گونه ها و زیر شاخه های ادبیات تطبیقی و ریشه شناسی مباحثی که به دلیل دمِ دَست بودن کمتر به طور جدی بدان پرداخته شده است. نو آوری در این برنامه از دریچه قرائت متون کهن و مستحکم زبان فارسی است که نیاز مبرم نسل سطح اندیش امروز است تا از این طریق نیم نگاهی به متون گرانسنگ فارسی داشته باشند.

این برنامه در ساختار «کلامی- پیامی- آوایی» با موضوع ادبی- فرهنگی از شنبه تا دوشنبه ساعت 23 به تهیه کنندگی سید محمد حسینی ارجمند و گویندگی بهروز رضوی پخش می شود.

برنامه «کتاب بان» به معرفی نهاد های غیر دولتی و مردمی اختصاص دارد که به ترویج و تسهیل کتاب خوانی می پردازند. افرادی از طیف های مختلف جامعه به دلیل علایق و تعهد شخصی به گونه های مختلف برای افراد روستایی به خصوص کودکان کتاب هدیه می برند و با طراحی برنامه های گوناگون اهالی روستا را به خواندن کتاب علاقمند می کنند. ترویج فرهنگ کتاب خوانی در مناطق کم برخوردار هدف اصلی این برنامه است . در حال حاضر بسیاری از نهادهای مردمی با این برنامه مرتبط هستند و برای ساخت برنامه نقش آفرینی می کنند.

این برنامه با ساختار«کلامی- پیامی- آوایی» با موضوع فرهنگی شنبه ها ساعت 10 صبح به تهیه کنندگی فریده گودرزی وکارشناسی علی اکبر حاجی زین الدین پخش می شود.

«از پارسی تا فارسی» شب نشینی نخبگانی میان مسئولین، شعرا، نویسندگان و اساتید حوزه ادبیات با محوریت پاسداشت زبان فارسی است.آسیب های زبان فارسی در فضای مجازی بررسی تغییرات زبان فارسی از گذشته تا کنون برخی از سرفصل های این برنامه است. در این برنامه از مسئولان فرهنگستان زبان و ادب فارسی دعوت می شود.

این برنامه با ساختار «کلامی- پیامی- آوایی» با موضوع فرهنگی شنبه ها به طور زنده ساعت 22 به تهیه کنندگی بهزاد محمودزاده و مجری کارشناسی رشید کاکاوند پخش می شود.

در نمایش «هزار افسان» شهرزاد قصه گو شخصیت اصلی و بانوی روایتگر داستان های هزار و یک شب است. شهرزاد روایت کننده قصه ها برای شاه ایران، شهریار است. شهرزاد پس از ازدواج با شهریار هر شب برای او قصه می گوید و بقیه داستان را برای شب بعد موکول می کند.این نخستین نمایش سیصد قسمتی در رادیوست که تولید آن حدود دوسال طول کشیده که با نقش آفرینی بیش از 50 هنر پیشه تولید شده است.

این برنامه با ساختار نمایش با موضوع ادبی- فرهنگی شنبه تا چهارشنبه ساعت 21 باتهیه کنندگی محمد مهاجر، کارگردانی میکاییل شهرستانی و بازیگری مهین نثری پخش می شود.

مسابقه رادیویی«به وقت مسابقه» با حضور دانشجویان علاقه مند به هنرهای نمایشی است. این مسابقه در چهار گروه 2 نفره برگزار می شود و در هر برنامه یک گروه به دور بعد راه پیدا می کند. در آخرین برنامه هر ماه چهار گروه راه یافته رقابت کرده و یک گروه برنده می شود. اطلاعات عمومی هنر، اجرای یک قطعه نمایش، سوالات مربوط به فیلم های سینمایی و تئاتر از بخش های این مسابقه است.

«به وقت مسابقه» پنج شنبه و جمعه ها ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی آزاده شاهرخ مهر و گویندگی سینا نیکوکار و بهرام ابراهیمی و کارشناسی بهناز بستان دوست پخش می شود.

بخش «شبانگاهی» رادیو پیام به معرفی کتب و نشریات سودمند و نیز طرح مباحثی در حوزه ادبیات می‌پردازد.

این بخش با خوانش هنرمندانه قسمت‌هایی از متون ادبی، قصه، حکایت و متن‌های توصیفی عاشقانه و عارفانه و نیز بهره گیری از موسیقی فاخر توانسته تعامل بسیار خوبی با شنوندگان برقرار کند.

این بخش با ساختار «کلامی- پیامی- آوایی » به طور زنده پنج شنبه ها با موضوع ادبی- فرهنگی به
تهیه کنندگی شهریار کرمی،گویندگی و کارشناسی محمد صالح علاء پخش می شود.

در بخش «شامگاهی»رادیو آوا سعی شده به دو اصل برنامه سازی و تعامل با مخاطب توجه گردد.

حس خوب( قطعات جدید تر و دارای فضای امیدبخش)،ریتم(قطعات ریتمیک)، خوانندگان منتخب شما( انتخاب قطعات بر اساس آرای شنوندگان به خوانندگان)، بسوی تو(قطعات مذهبی و مناسبتی)، کافه آوا(موسیقی بیکلام مناسب برای کافی شاپ و کافه)، یادها و خاطره ها(قطعات قدیمی)، شب آوا(قطعات عاطفی و مناسب شب) از بخش های برنامه است.این بخش با ساختار «کلامی-آوایی» با موضوع سرگرمی - تفریحی چهارشنبه ها ساعت 18 به تهیه کنندگی مرتضی امرجی و گویندگی فاطمه عباسی پخش می شود.

همچنین این رادیو در بخش «شامگاهی دوشنبه »شب های خود که ساعت 18 در ساختار کلامی- آوایی و با موضوع سرگرمی- فرهنگی به تهیه کنندگی مهدی ساعی و گویندگی سعید بارانی پخش می شود ، پخش می شود ، از چند بخش و قسمت تشکیل شده است.

بخش اول تازه های آرشیوکه ترانه های جدیدی است که به سازمان وارد شده ، بخش دوم ترانه های درخواستی که از طریق پیامک ارسال شده و بخش سوم یاد گذشته ها آثاری از کسانی که در بین ما نیستند و بخش چهارم موسیقی فیلم و بیکلام که موسیقی های ماندگارترین فیلمها در این بخش پخش می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر