jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۱۵۰۵   ۱۳ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

حالا که خبر طلاق مهناز افشار منتشر شده، مروری کرده ایم به زندگی هنرمندانی که بر خلاف جوان های امروزی سالهاست در کنار هم زندگی می کنند

برندگان سیمرغ عاشقی

ممکن است به زردی پهلو بزند و حتی عنوان شود که مساله شخصی است و ربطی به دیگران ندارد، اما جدایی چهره‌های سرشناس سینما و عالم بازیگری، چه بخواهیم و چه نخواهیم به دلیل ذات شهرت‌طلبانه این حرفه، بازتابی غیرمعمول و فراتر از زندگی اشخاص دیگر پیدا می‌کند و برای برخی مردم مهم و کنجکاوی برانگیز می‌شود. همانطور که خبر ازدواج هنرمندان سینما و تلویزیون و چهره‌های سرشناس جلب توجه می‌کند و جزو اخبار پربازدید قرار می‌گیرد، جدایی‌شان هم برای مدتی هم که شده، نقل محافل و فضای مجازی می‌شود. طبیعی است که هیچ جدایی و متارکه‌ای ابدا خوشایند نیست و به پایان رسیدن یک زندگی مشترک که با کلی شور و عشق و امید شروع شده بود، غمگینانه خواهد بود. جدایی‌های سینمایی اما فارغ از آن بمب خبری زرد و کاذب اولیه، به دلیل محبوبیت این زوج‌های هنرمند و علاقه و گاه شیفتگی برخی مردم به آنها با حسرت و سرخوردگی بیشتری هم همراه است. به عبارت دیگر مردمی که دلبسته هر دو هنرمند یا دست‌کم یکی از آنها هستند، از این جدایی متاثر خواهند شد و درست یا غلط آن را به زندگی مشترک هنرمندان و چهره‌های سرشناس دیگر هم تعمیم خواهند داد.

در هفته‌ای که گذشت، خبر جدایی مهناز افشار که به‌طور تلویحی توسط او و در فضای مجازی منتشر شد، به اضافه شایعه نزدیک به واقعیت اما غیرقابل باور جدایی زوجی محبوب و دوست‌داشتنی در سینما، بار دیگر اذهان مستعد بدبینی را به سمت این جمله کلیشه‌ای برد که: «زندگی هنرمندان و زوج‌های هنری دوام ندارد.» در حالی که متاسفانه این جدایی‌ها تنها مربوط و منحصر به زندگی مشترک افراد مشهور و هنرمندان نیست و وصلتهای دیگری در حرفه‌ها و شغل‌های دیگر هم به متارکه می‌انجامد، بدون این‌که آب از آب تکان بخورد و جلب توجه کند و مردم درباره آن حرف و حدیث بگویند و گاه به خطاگویی رو بیاورند، اما به دلیل خاصیت و ذات فضای سینما و تلویزیون- که همه چیز آگراندیسمان و بزرگنمایی می‌شود-جدایی سینماگران سرشناس می‌رود در بوق و کرنا.
جالب است این دو مورد اخیر به اضافه مورد متقدم‌تر و صدالبته شوکه‌کننده‌تر جدایی دو بازیگر و انسان محبوب و دوست‌داشتنی، مهدی هاشمی و گلاب آدینه، موید این نکته شاید خرافاتی است که هراندازه آدم‌ها و زوج‌های هنری بیشتر در کانون توجه باشند، بیشتر احتمال چشم خوردن آنها وجود دارد! جدا از این مزاح کلامی، زندگی این زوج‌ها و امثال آنها که بیش از باقی هنرمندان، موردتوجه و علاقه بوده، به جدایی رسیده و حاشیه‌ساز بوده و جلب توجه کرده است.
اما خوشبختانه در میان این جدایی‌های غمبار و شوکه‌کننده،زوج‌های هنری هستند که باعث می‌شود کورسوی امیدی به وصلت‌های سینمایی و تلویزیونی وجود داشته باشد.
درواقع آن زوج‌هایی که در همه سال‌های فعالیت‌شان، کمتر جلب توجه کرده و بدون حاشیه به زندگی و کارشان پرداخته‌اند، دوام بیشتری داشته‌اند و موفق شده‌اند زندگی مشترکشان را مدیریت کنند و به‌خوبی و آرامش پیش ببرند.
عجالتا به جای این‌که اوقاتمان را از جدایی اخیر این افرادها و چهره‌های هنری تلخ کنیم، بیایید به نیمه پر و گوارای لیوان در این زمینه هم نگاه کنیم.
تاکید می‌کنیم این زوج‌ها صرفا به عنوان نمونه است و حتما زوج‌های محبوب دیگری از جمله امیر جعفری و ریما رامین‌فر، اصغر فرهادی و پریسابخت‌آور، پژمان بازغی و مستانه مهاجر و...هستند که به‌دلیل محدودیت صفحه از قلم افتاده‌اند.
یک عشق واقعی
به نظر میان هیاهوی زندگی مشترک و جدایی افراد پرحاشیه، نباید عشق میان دو بازیگر خوب و دوست‌داشتنی سینما و تلویزیون ایران یعنی مهوش وقاری و محسن قاضی‌مرادی را از یاد برد و دست‌کم گرفت. به‌ویژه وقاری که باوجود بیماری همسرش در سال‌های اخیر، پای زندگی مشترکشان ایستاده و عاشقی را به تمامی معنا کرده است. درود بر این بانوی عاشق و هنرمند.
این عاشقی ادامه دارد
مدتی قبل و در یکی از شب‌های اجرای نمایش مرغ دریایی من به کارگردانی کیومرث مرادی، علی اوسیوند و حمیرا ریاضی را میان تماشاگران دیدم. زوجی هنرمند و دوست‌داشتنی که سال‌هاست بدون حاشیه فعالیت هنری می‌کنند و عاشقی‌شان در زندگی مشترک هم ادامه دارد.
خوشا شیراز و عشق بی مثالش
محمود پاک‌نیت و مهوش صبرکن، از بازیگران خوب تلویزیون و سینمای ایران هستند که زندگی مشترک آرام و عاشقانه‌ای دارند. پاک‌نیت و صبر کن که به ترتیب متولد کازرون و شیراز هستند، را باید مصداق اشعار عاشقانه همولایتی‌شان حافظ دانست، فی‌المثل: خیال روی تو در هر طریق همره ماست یا هواخواه توام جانا و می‌دانم که می‌دانی.
حکایت عاشقی
راستش از آقای حکایتی، بهرام شاه محمدلو هم جز این انتظار نمی‌رفت که عمرش را به هنر و عاشقی بگذراند و ادامه دهد. یک سوی دیگر این زندگی عاشقانه، آرام و بی‌حاشیه هم همسری هنرمند به نام راضیه برومند است.
گل‌های داوودی
اشاره به عشق و دوام زندگی مشترک هنرمندان بدون اشاره به زوج زنده یاد داوود رشیدی و بانو احترام برومند، قطعا چیزی کم خواهد داشت. عشق برومند حتی در سال‌های واپسین زندگی استاد رشیدی که ایشان گرفتار بیماری فراموشی بود هم قابل رویت و تمجید است.
ولایت عشق
قطعا فرخ نعمتی، بازیگر سریال ولایت عشق را می‌شناسید، با آن صدای پرطنین و تاثیرگذارش. او و سهیلا رضوی، بازیگر خوب تئاتر، تلویزیون و سینما هم سال‌هاست که عاشقانه، آرام و بدون حاشیه زندگی می‌کنند و به فعالیت هنری می‌پردازند.‌

اسکار عاشقی
وقتی فدریکو فلینی، کارگردان بزرگ سینمای ایتالیا و سازنده آثاری چون جاده، هشت و نیم و زندگی شیرین برای دریافت اسکار افتخاری از دستان مارچلو ماسترویانی و سوفیا لورن، روی صحنه حاضر شد، از همسرش جولیتا ماسینا (بازیگر چند فیلم فلینی از جمله جاده)، قدردانی کرد و او را والاترین منبع الهام خودش در آثار هنری دانست. فلینی البته حتی در آن لحظه هم، شوخ طبعی اش را از دست ندارد و خطاب به جولیتا گفت که گریه نکن. اما اتفاقا جولیتا داشت گریه می‌کرد و اشک‌هایش جلوی دوربین‌هایی که صورت او را نشانه رفته بودند، بند نمی‌آمد. شوخی نیست، در سینمای پرزرق و برقی که سینماگران سرشناس اندکی موفق به حفظ زندگی مشترکشان شده بودند و می‌شوند، فلینی و ماسینا، 50 سال یعنی نیم‌قرن را عاشقانه با هم زندگی کرده بودند و تاثیر بسزایی هم در کارنامه هنری یکدیگر داشتند. عشق و شیفتگی این دو هنرمند به اندازه‌ای بود که نتوانستند بیش از چند ماه دوری همدیگر را تاب بیاورند و ماسینا تنها مدتی بعد از مرگ همسرش از دنیا رفت.

امید رحمانی

سینما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر