jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۱۲۲۸۹۳۹   ۲۷ شهريور ۱۳۹۸  |  ۲۰:۳۰

در این گزارش آمارو ارقامی جالب درباره بهترین گلزنان دربی را مشاهده می‌کنید.

برترین گلزنان دربی

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، استقلال و پرسپولیس روز یک‌شنبه ۳۱ شهریور دربی شماره ۹۰ خود را در ورزشگاه آزادی برگزار می‌کنند.

با توجه به حساسیت بالای این مسابقه برای طرفداران سرخابی، یکی از مواردی که در خاطر هواداران به‌خوبی باقی می‌ماند اسامی گلزنان بازی‌ها است و برای آن‌ها، این‌که برترین گلزن دربی برای کدام تیم باشد اهمیت فراوانی دارد.

در ۸۹ دربی قبلی استقلال و پرسپولیس، ۱۶۷ گل از خط دروازه‌ها گذشته که سهم سرخ‌پوشان ۸۵ گل بوده و آبی‌ها ۸۲ گل زده‌اند.

نکته جالب این‌که گل‌های زده پرسپولیس بیشتر از استقلال است، اما آبی‌پوشان دو پیروزی بیشتر کسب کرده‌اند.

حال نگاهی به گلزنان سرخابی‌ها می‌اندازیم و به بازیکنانی که برای هر دو تیم گل زده‌اند نیز اشاره می‌کنیم.

استقلال

شاگردان آندره‌آ استراماچونی در حالی به دیدار پرسپولیس خواهند رفت که عنوان برترین گلزن استقلال در تاریخ دربی متعلق به دو بازیکن است.

علی جباری و مرحوم غلامحسین مظلومی با ۵ گل زده برترین گلزنان آبی‌ها هستند.

جباری در دربی‌های سوم، هشتم، دهم (۲ بار) و سیزدهم و مظلومی در دربی‌های چهارم، هفتم، پانزدهم و شانزدهم (۲ بار) دروازه پرسپولیس را باز کردند.

دو بازیکن استقلال با ۴ گل زده در رده دوم برترین گلزنان این تیم هستند. فرهاد مجیدی و مجتبی جباری در مجموع ۸ بار دروازه پرسپولیس را فتح کردند.

مجیدی در دربی‌های ۶۷، ۶۸، ۶۹ و ۷۱ برای آبی‌ها گلزنی کرد و جباری در دربی‌های ۶۶، ۷۱ و ۷۳ دو بار دروازه سرخ‌پوشان را فتح کرد.

چهار بازیکن استقلال موفق شدند در دربی‌های مختلف، سه مرتبه به پرسپولیس گلزنی کنند.

حسن روشن، آرش برهانی، صمد مرفاوی و صادق ورمزیار روی هم ۱۲ بار دروازه‌بانان پرسپولیس را تسلیم کرده‌اند.

روشن در دربی‌های ۱۴، ۲۰ و ۲۱، مرفاوی ۳۲، ۳۵ و ۳۶، ورمزیار ۳۵، ۳۸ و ۴۰ و برهانی ۶۵، ۷۰ و ۷۲ برای آبی‌ها گلزنی کردند.

اولین گل استقلال در دربی سوم توسط احمد منشی‌ زاده زده شد که آن دربی را آبی‌پوشان ۳ بر یک از پرسپولیس بردند و نخستین پیروزی تاریخ دربی را به نام خود ثبت کردند.

آخرین گلزن استقلال در دربی‌ها هم وریا غفوری بود که در دربی ۸۷ دروازه پرسپولیس را گشود. در این دربی استقلال یک بر صفر برنده شد.

زنندگان ۸۲ گل استقلال در ۸۹ دربی به شرح زیر است:

۵ گل: (۲ بازیکن)
علی جباری -- غلامحسین مظلومی.

۴ گل: (۲ بازیکن)

مجتبی جباری -- فرهاد مجیدی.

۳ گل: (۴ بازیکن)
آرش برهانی -- صادق ورمزیار -- صمد مرفاوی -- حسن روشن.

۲ گل: (۱۱ بازیکن)
جابر انصاری -- امیدرضا روانخواه -- غلامرضا عنایتی -- محمود فکری -- علی سامره -- علیرضا اکبرپور -- محمد نوازی -- ادموند اختر -- مسعود مژدهی -- عباس مژدهی -- کارو حق وردیان.

۱ گل: (۳۰ بازیکن)
امید ابراهیمی - سجاد شهباززاده - فریدون زندی - میلاد میداودی - اسماعیل شریفات - حنیف عمران‌زاده - علی علیزاده - امیرحسین صادقی - پیروز قربانی - داود سیدعباسی - مهدی هاشمی‌نسب - سهراب بختیاری‌زاده - فرد ملکیان - محمد تقوی - شاهرخ بیانی - عباس سرخاب - جعفر مختاری‌فر - پرویز مظلومی - بهتاش فریبا - غلامرضا فتح آبادی - سعید مراغه چیان - محرم عاشری - هادی نراقی - محمد رضا عادلخانی - جواد قراب - احمد منشی­‌زاده - فرشید اسماعیلی - علی قربانی - کاوه رضایی - وریا غفوری.

پرسپولیس

تیم سرخ پوش دربی ۹۰ در حالی با سرمربیگری گابریل کالدرون به مصاف استقلال خواهد رفت که در ۸۹ بازی قبلی موفق به زدن ۸۵ گل شده است.

بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس در دربی مرحوم علی (صفر) ایرانپاک است، او برترین گلزن این مسابقه مهم نیز به‌شمار می‌رود چراکه موفق به زدن ۷ گل شده است.

مرحوم ایرانپاک در دربی‌های ۷، ۸، ۹، ۱۵، ۱۶ و ۲۱ دو بار دروازه‌بان استقلال را تسلیم کرد.

حسینعلی کلانی با ۶ گل زده دومین گلزن برتر سرخ‌پوشان است. او در دربی‌های پنجم، ششم، هشتم (۲ بار)، نهم و دوازدهم برای پرسپولیس گلزنی کرد و بالاتر از برترین گلزنان استقلال در تاریخ دربی قرار گرفته است.

مهدی هاشمی‌نسب و مرحوم همایون بهزادی با ۴ گل زده عنوان سومِ بهترین گلزنان پرسپولیس را کسب کرده‌اند، البته هاشمی‌نسب یک گل هم برای استقلال زده تا با ۵ گل زده یکی از برترین گلزنان دربی نام بگیرد.

بهزادی در دربی‌های دوازدهم (۳ بار) و سیزدهم و هاشمی‌نسب در دربی‌های ۴۴، ۴۵، ۴۶ و ۴۸ برای پرسپولیس و برای استقلال در دربی ۴۹ گلزنی کرد.

اولین گلزن سرخ‌پوشان در تاریخ دربی مرحوم ناظم گنجاپور است که این گل را در دربی سوم به ثمر رساند.

دربی که پرسپولیس ۳ بر یک بازنده شد. آخرین گل سرخ‌ها را نیز احمد نوراللهی در دربی ۸۹ زد که در آن دربی پرسپولیس یک بر صفر برنده از زمین خارج شد.

زنندگان ۸۵ گل پرسپولیس در ۸۹ دربی به شرح زیر است:

۷ گل: (۱ بازیکن)
صفر ایرانپاک

۶ گل: (۱ بازیکن)
حسینعلی کلانی

۴ گل: (۲ بازیکن)
مهدی هاشمی‌نسب -- همایون بهزادی.

۳ گل: (۳ بازیکن)
ایمون زاید -- هادی نوروزی -- فرشاد پیوس.

۲ گل: (۱۰ بازیکن)
مهدی طارمی -- محسن خلیلی -- علی کریمی -- ادموند بزیک - اسماعیل حاج رحیمی‌پور
شاهرخ بیانی -- ایرج سلیمانی -- محمود خوردبین -- علی پروین -- علی علیپور.

۱ گل: (۳۵ بازیکن)
محسن مسلمان - رامین رضاییان - جری بنگستون - امید عالیشاه - محمد نوری - کریم باقری - عادل کلاه کج - مازیار زارع - علیرضا نیکبخت واحدی - مهرداد اولادی - مهرزاد معدنچی - سهراب انتظاری - شیث رضایی - حامد کاویانپور - عیسی ترائوره - بهنام ابوالقاسم‌پور - یحیی گل‌محمدی - علی انصاریان - رضا جباری - بهروز رهبری‌فر - پایان رافت - افشین پیروانی - مهدی مهدوی‌کیا - مرتضی کرمانی مقدم - بهنام طاهرزاده - بهزاد داداش‌زاده - نادر میراحمدیان - رضا عابدیان - ناصر محمدخانی - غلامرضا فتح آبادی - جهانگیر فتاحی - ناظم گنجاپور - سروش رفیعی - سید جلال حسینی - احمد نوراللهی.

گلزنان مشترک دربی:

مهدی هاشمی‌نسب ۴ گل پرسپولیس، ۱ گل استقلال، شاهرخ بیانی دو گل پرسپولیس یک گل استقلال، غلامرضا فتح آبادی برای هر تیم یک گل در دربی‌ها زده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فوتبال، بازتابی از زندگی

فوتبال، بازتابی از زندگی

برای ما فوتبالی‌ها که از بچگی تا پیرانه‌سری با فوتبال زندگی کرده‌ایم، طبیعی است که فوتبال آمیخته با زندگی است و در تک‌تک سلول‌های بدن ما تنیده شده است.

بله! ما هم در این ورزشگاه بازی کردیم

بله! ما هم در این ورزشگاه بازی کردیم

 نیم قرن از عمر ورزشگاه آزادی می‌گذرد. اولین خاطره‌های من از این ورزشگاه به سال ۱۳۵۳ برمی‌گردد که برای تماشای بازی ایران و کره‌شمالی در مقدماتی جام‌جهانی ۱۹۷۴

AFC سیاست زده ترین کنفدراسیون دنیا

AFC سیاست زده ترین کنفدراسیون دنیا

 شاید این سوال اهالی فوتبال و به ویژه هواداران پرسپولیس بی جواب بماند که آیا مستحق‌تر از پرسپولیس برای میزبانی گروه E رقایت های لیگ قهرمانان وجود داشت؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر