jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۹۶۰۵   ۰۳ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

یکی از سوالات شایع بیمارانم این است: هرچقدر مسواک می‌زنم این خطوط قهوه‌ای رنگ از روی سطح دندانم پاک نمی‌شوند.

بیماران بهتر است بدانند تغییر رنگ دندان‌ها به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که تشخیص آن با دندانپزشک مجرب است .
رنگ رخساره خبر می‌دهد
از جرم دندان!
شایع‌ترین بیماری دندان، پوسیدگی است که همراه تخریب بافت دندانی است. بعضی تغییر رنگ‌ها، مربوط به جرم است که رسوب مواد معدنی بزاق است و با مسواک از بین نمی‌رود.
اعصاب به‌هم ریخته دندانی
بعضی تغییر رنگ‌ها مربوط به رنگدانه‌های مواد رنگی است و یکی دیگر از عوامل تغییر رنگ دندان‌ها به زواید عصب دندان مربوط است که از تغییر حالت زنده دندان به حالت مرده دندان حکایت دارد.
عوامل دیگر تغییر رنگ عبارت است از تغییر رنگ مواد پرکردنی ترمیمی یا باقی ماندن مواد پرکردنی داخل دندانی است .
تتراسایکلین
سفیدی به دندان نمی‌گذارد
مصرف داروهایی مانند تتراسایکلین، توسط مادر باردار می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان‌های نوزاد و کودک شود. از دلایل دیگر می‌توان به نقایص ژنتیک تشکیل مینا یا عاج دندان اشاره کرد.
نکته بسیار مهم این است هر تغییر رنگ دندان را باید با توجه به علت ایجادکننده آن درمان کرد و مشورت با دندانپزشکان از ضرورت‌های حفظ سلامت و زیبایی دندان‌هاست .
اگر تغییر رنگ دندان به دلیل جرم (سنگ‌های معدنی سولفات کلسیم بزاق) یا رنگدانه‌ها باشد باید با دستگاه‌های خاص جرم‌گیری و با فرزهای (برس) خاصی سطح دندان صاف و براق شود.
از طرف دیگر اگر رنگ زرد دندان به دلایل نقص ژنتیک مینا باشد باید مینای دندان با مواد پرکردنی کامپوزیتی یا پرسلنی بازسازی شود. داستان سفید کردن بیشتر دندان نسبت به حالت طبیعی خود، مقوله‌ای است که در زمانی مستقل به آن خواهیم پرداخت.

دکتر کاظم دالایی
متخصص ارتودنسی
و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید ‌بهشتی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

همه با هم، برای ایران

همه با هم، برای ایران

خوشبختانه آقای رئیسی در شروع ثبت‌ نام نامزدهای ریـاست‌ جمهوری اعلام کردند وابستگی گروهی و جناحی ندارند و به صورت مستقل آمده‌اند. این یعنی ایشان اعلام کرده ماموریت از سوی جناح خاصی ندارد و برای تحقق اهداف یک جناح نیامده است.

از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر