jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۶۸۵۱   ۲۰ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

گزارش جام‌جم از اجرای طرح تابستانی در سالن‌های سینما

ارزان فیلم ببینید!

اگر آمار فروش فیلم‌ها در دهه 60 و 70 را بررسی کنیم متوجه این نکته می‌شویم که آمار گیشه همه فیلم‌ها کاهش یافته. مثلا «عقاب‌ها» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان در اکران اولش در سال 1364 در تهران375 میلیون تومان فروخت که این مبلغ و در نهایت رقم نهایی فروش 740 میلیون تومان با توجه به هزینه تولید و قیمت بلیت سینماها در آن زمان، این اثر را به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران بدل کرد.

طبق اسناد تاریخ سینما از سال 1345 که متوسط قیمت بلیت آثار سینمایی 40 ریال (چهار تومان) بوده تا امروز که قیمت بلیت آثار سینمایی 200هزار ریال (20 هزار تومان) است شاهد رشد عجیب و غریبی در قیمت بلیت آثار سینمایی در ایران بودیم که البته تورم اقتصادی نیز در این رشد نقش مهمی ایفا می‌کند. چرا که میزان تورم اقتصادی در قرار گرفتن سینما در سبد کالای فرهنگی خانواده‌ها بسیار مهم است.
از این‌رو در اوایل دهه 90 به دلیل کیفیت نازل اکثر فیلم‌های روی پرده و همچنین افزایش بدون توجیه قیمت بلیت سینماها چراغ سینماها می‌رفت که رو به خاموشی برود، اما این روند خوشبختانه ادامه پیدا نکرد و از سال 92 شاهد افزایش فروش فیلم‌ها شدیم. پس از سال 92 بود که مردم دوباره با سالن‌های سینما آشتی کردند و شاید همین گرایش مجدد مردم به سالن‌های سینما بود که باعث شد تا در چند سال اخیر شورای صنفی تصمیم به افزایش بهای بلیت سینماها بگیرد که البته میزان استقبال مردم از فیلم‌ها در روزهای سه‌شنبه که سینماها بلیت را به بهای نیم بها عرضه می‌کنند نشانگر آن است که برای بخش وسیعی از جامعه ارزان‌بودن بلیت سینماها اهمیت زیادی دارد.
بلیت سینماها تا ساعت 15 نیم‌بهاست
بر این اساس آن‌طور که مهر گزارش داده، شورای اکران در جلسه اخیرش مقرر کرده به‌منظور حمایت از مخاطبان سینما و اجرای طرح تابستانی توسط شورای اکران، قیمت بلیت سینماها هر روز در سراسر کشور تا ساعت ۱۵ نیم بها شود.
شورای اکران با تایید مصوبه شورای صنفی نمایش فیلم مبنی بر حذف نیم بها بودن بلیت سینما در روزهای شنبه اعلام کرده; سینماهای سراسر کشور می‌توانند علاوه بر نیم بها بودن قیمت بلیت در روزهای سه‌شنبه، دو سئانس اول خود را تا قبل از ساعت شروع سئانس ۱۵ با هماهنگی دفتر پخش، فیلم مورد نظر خود را به‌صورت نیم بها اکران کنند.
براساس این طرح که از اول مرداد امسال لازم الاجرا خواهد بود طبق فروش آنلاین به محض تراکنش، سهم صاحبان سینما و پخش کننده فیلم‌ها مشخص و توزیع خواهد شد. همچنین به‌منظور هماهنگی بیشتر در نحوه محاسبه و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده فیلم و سینما مقرر شده انجمن سینماداران و شورای صنفی نمایش فیلم نشستی را پیرامون نحوه عملیاتی کردن و اجرای مصوبات قانونی به عمل آورند. در این جلسه قیمت اصلاح شده سینماها بر اساس درجه سینما (مدرن، ممتاز و درجه یک و دو) با احتساب ارزش افزوده مشخص و مورد‌تایید شورا قرار گرفته که با توجه به تایید این مصوبه توسط ریاست سازمان سینمایی از اول مردادماه لازم الاجرا خواهد بود.
اجرای این طرح قطعا به عموم مردم این اجازه را می‌دهد تا با بلیتی ارزان به سینماها بروند و به حفظ هویت و استمرار این هنر در سالن‌ها کمک کنند، اما به نظر می‌رسد تنها راه جذب مخاطب بیشتر ارائه ارزان‌تر بلیت نیست و البته راهکار کاربردی‌تر و اصولی‌تر این است که فیلم‌های اکران شده آن‌قدر جذابیت داشته باشند تا مخاطبان رغبت کنند برای سینما هم پول خرج کنند.
به نفع مردم و سینما
حسین کشاری، مدیر سینما سپیده اجرای طرح بلیت نیم بها تا ساعت 15 در سینماها را به نفع مردم و سینما دانست. او در گفت‌وگو با جام‌جم بیان کرد: این طرح از اول مرداد در سینماهای کل کشور اجرا می‌شود و سینما تیکت هم این طرح را به طور خصوصی برای مدیران سینماها ابلاغ کرده.
او در ادامه افزود: این طرح در مجموع هم به نفع مردم است و هم به نفع کلیت سینما. در حال حاضر شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که مردم در وهله اول ترجیح می‌دهند مایحتاج اولیه زندگی‌شان را تامین کنند و بنابراین سینما رفتن به خودی خود از برنامه زندگی شان حذف یا کمرنگ می‌شود. در شرایط کنونی بلیت سینماها گران نیست، اما مساله اینجاست که وقتی جیب مردم خالی است، نمی‌توان از آنها توقع سینما رفتن داشت.
کشاری خاطرنشان ساخت: پیشتر طرح بلیت نیم بها تنها در روز سه‌شنبه‌ها اجرا می‌شد و خب شاید مردم سه‌شنبه وقت آزاد نداشتند، اما با اجرای این طرح در تمام ایام هفته، مردم از صبح تا سئانس ساعت 15 (3 بعدازظهر) می‌توانند به سینما بیایند. به شخصه اکثر مخاطبان این ساعت سینماها خانواده‌ها باشند و از آنجا که این طرح تابستانه است و دانش‌آموزان الان در اوقات فراغت‌شان به سر می‌برند اجرای این طرح قطعا مفید خواهد بود.
او در پایان تاکید کرد: الان از صبح در سالن‌ها ما با شش نفر هم که شده دستگاه آپارات را روشن می‌کنیم و این تعداد اگر به 30 نفر هم برسد ما باز هم همین کار را انجام می‌دهیم. بنابراین تعداد مخاطبان بالا هرچند با بلیت نیم بها باز هم به نفع سالن‌های سینماست و سینما در این میان متضرر نیست.

باران حیدری

سینما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر