jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۶۶۴۳ ۱۹ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

محمد آزادی مهربانی، بازیگری که در 2 اثر ایفاگر نقش حضرت امام (ره) بود، به دلیل ضمانت راهی زندان می‌شود

مهربانی در حق «آزادی»!

این‌که می‌گویند سینما بی‌رحم است، وجوه مختلفی دارد. یکی‌اش مربوط به گذر زمان است و این‌که متاسفانه با آمدن چهره‌های جدیدتر، قدیمی‌ترها به‌تدریج فراموش می‌شوند و کمتر کسی دیگر سراغ آنها را می‌گیرد، این مورد به‌ویژه درباره بازیگران صدق می‌کند. گاهی هم بی‌رحمی خودش را در قالب بدهکاری و حکم جلب و به زندان رفتن نشان می‌دهد که این مورد بیشتر درباره تهیه‌کننده‌ها و سرمایه‌گذاران سینما مطرح است. البته گاهی هم این بدهی صرفا درباره سرمایه‌گذاری در سینما و برای تولید یک فیلم نیست، بلکه مربوط به معاملات و فعالیت‌های تجاری است که برخی سینماگران به‌ویژه بازیگران و کارگردان‌ها در خارج از حوزه سینما انجام می‌دهند؛ برخی اوقات این فعالیت‌ها جواب نمی‌دهد و سینماگران مدیون می‌شوند و طبیعتا باید تبعات قانونی چنین ماجراهایی را هم بپذیرند.

اما مورد عجیبی که به‌تازگی برای یکی از سینماگران و فعالان عرصه تلویزیون پیش آمده، کمی عجیب‌تر و متفاوت‌تر است. نام محمد آزادی‌مهربانی، احتمالا برای بسیاری نام آشنا و شناخته شده‌ای نباشد، اما اگر بدانیم او در دو اثر تلویزیونی و ویدئویی نقش حضرت امام (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را بازی کرده است، اطلاع از وضع کنونی او هم کنجکاوی‌برانگیز می‌شود و اهمیت می‌یابد.
این تهیه‌کننده و بازیگر که سال‌هاست در عرصه تصویر فعالیت می‌کند و چند فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی را در کارنامه دارد، به دلیل ضمانتی که برای دریافت یک وام 40 میلیون تومانی انجام داده، مدیون و بدهکار شده است و چون توانایی پرداخت آن را ندارد، قرار است چند روز دیگر راهی زندان شود.
قصه از کجا شروع شد؟
همیشه هم این‌طور نیست که ما دنبال سوژه و موضوع برای گزارش و گفت‌وگو برویم، گاهی هم خود سوژه ما را پیدا می‌کند، مثل همین مورد محمد آزادی. همین یکی دو روز پیش، زنگ تلفن گروه فرهنگی به صدا درآمد، محمد آزادی بود. او به دلیل این‌که چند سال قبل سکته مغزی کرده، به‌راحتی امکان تکلم نداشت و با تالم و ناراحتی از وضع نامساعد خود گفت. این‌که چند سال قبل هادی مشکات، تهیه‌کننده قدیمی سینمای ایران که فیلم‌های ماندگاری چون «ترن»، «پلاک» و «میرزا کوچک خان» را تهیه کرده بود،
40 میلیون تومان وام از صندوق هنرمندان دریافت کرد و آزادی با اخذ سند از یکی از آشنایان و ارائه آن ضامن مشکات شد. اما مشکات سال 94 فوت شد و بازپرداخت وام هم انجام نشد و حالا آزادی که امکان و توانایی پرداخت این مبلغ را ندارد، باید به زندان برود.
وقتی از آزادی می‌پرسیم آیا فرزندان مرحوم مشکات در جریان این وام و بدهی هستند یا نه، گفت: من این موضوع را با فرزندان مشکات هم مطرح کردم، اما آنها آن را نپذیرفتند و این مساله را از گردن خود رد کردند. حالا من مانده‌ام و این بدهی و چون توانایی پرداخت آن را ندارم باید به زندان بروم. من کارهایی درباره نظام و انقلاب و دفاع مقدس برای تلویزیون انجام دادم و حالا امیدوارم آقای دکتر علی‌عسکری، ریاست محترم رسانه ملی و آقای دکتر میرباقری، معاونت محترم سیمای سازمان صدا و سیما، عنایتی به بنده داشته باشند.
سوابق انقلابی آزادی
محمد آزادی‌مهربانی، سال‌ها با هادی مشکات در سینما همراه بود، به‌ویژه در فیلم‌هایی چون ترن و میرزاکوچک‌خان که در اولی، ایفای یکی از نقش‌های فرعی را هم به عهده داشت. آزادی حتی عنوان می‌کند در این دو فیلم، مشارکت مالی هم داشته است. با این حال آزادی در سال‌های اخیر، فعالیت‌های مهمی در عرصه تصویری انقلاب و دفاع مقدس در تلویزیون داشته و دو بار در نقش حضرت امام (ره) ظاهر شد.
یکی از کارهای آزادی، تهیه‌کنندگی فیلم ویدئویی «سال‌های حادثه» است که سعید چاری کارگردان آن بود. ظاهرا ابتدا قرار بود بازیگر دیگری که بیشتر به عنوان گوینده و دوبلور فعالیت می‌کرد، در این اثر نقش حضرت امام (ره) را بازی کند، اما درنهایت این اتفاق نمی‌افتد و این نقش، نصیب خود آزادی می‌شود. گریم هم به خوبی روی صورت آزادی می‌نشیند و چهره او به حضرت امام شبیه می‌شود.
سال‌های حادثه، ابتدا در جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان و جشنواره فیلم مقاومت شرکت کرد و پس از آن با سفارش گروه کودک و نوجوان شبکه تهران، به عنوان یک سریال ده قسمتی از تلویزیون پخش شد. فیلم، قصه کودکی 9 ساله به نام احمدعلی را روایت می‌کند که علاقه بسیاری به ملاقات با امام خمینی(ره) دارد. به همین دلیل برایش نامه‌ای می‌نویسد، امام جواب نامه او را می‌دهند و می‌فرمایند که او هم همه فرزندان ایران زمین را دوست دارد و حتما در صورت امکان به تهران بیاید تا از نزدیک همدیگر را ملاقات کنند. به‌جز محمد آزادی، بازیگران دیگری چون میرطاهر مظلومی، علیرضا مظفری، امیر زریوند، مجید شهریاری، شراره رخام، ثنا صادقی (که نویسنده کار هم هست) و صفر کشکولی هم در این فیلم بازی می‌کنند.
آزادی‌مهربانی بعد از این، یک بار دیگر هم در نقش حضرت امام (ره) ظاهر می‌شود؛ این بار در مجموعه‌ای به نام «از گهواره تا ماه» که اثری با موضوع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است؛ اثری که کارگردانی آن را هم سعید چاری به عهده داشت و به بخش‌هایی از زندگی سرداران جبهه مانند شهید مصطفی چمران، سید مرتضی آوینی، ابراهیم همت و محمدابراهیم همتی ناخدای ناوچه پیکان می‌پردازد.
داستان این فیلم بر مبنای یک جمله تاریخی از حضرت امام خمینی (ره) است که بعد از دستگیری توسط ساواک در جواب‌شان که پرسیده بودند می‌خواهد با کدام سرباز به جنگ شاه ایران بیاید فرمودند که سربازان من اکنون در گهواره خوابیده‌اند. محمد آزادی مهربانی در این اثر نقش حضرت امام را در خرداد سال 42 و هنگام دستگیری توسط ساواک بازی کرد.
فعالیت آزادی مهربانی در عرصه تصویری انقلاب و دفاع مقدس، ریشه در زندگی واقعی و اعتقاد و علاقه شخصی او به نظام و انقلاب دارد و می‌گوید هر کاری که در این عرصه انجام داده، با ایمان و اعتقاد بوده و همه سعی خود را برای انتقال مفاهیم انقلاب و دفاع مقدس به نسل جوان انجام داده است. یکی از برادران او سردار عبدا... آزادی بود که از شهدای لشکر عاشوراست. برادر دیگر او حیدرعلی آزادی هم از جانبازان جنگ تحمیلی است که قطع نخاع و از سال 60 جانبازشده است. آزادی عنوان می‌کند که یکی از فرزندان او رضا آزادی هم در حالی که 21 سال داشت در عملیات
کربلای 5 به شهادت رسید.
این تهیه‌کننده و بازیگر قدیمی همچنین می‌گوید که خود نیز از هفته اول جنگ، عازم شده و در مجموع سه سال را در جبهه گذراند. با این حال آزادی مهربانی، آبرومندانه گلایه می‌کند از زمانی که در چند سال قبل، سکته مغزی کرده، دوستان و همکاران سینمایی‌اش به عیادت او نیامده و حتی احوالی از او نپرسیده‌اند.
جای امیدواری
برای حل مشکل آزادی‌مهربانی، با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد فوادیان، معاون فرهنگی دادگستری استان تهران تماس گرفتیم که ایشان ضمن اظهار بی‌اطلاعی از این مساله، وعده پیگیری در این خصوص را داد و به جام‌جم گفت: آنچه از دست ما و شما برای این هنرمند برمی‌آید باید انجام دهیم و کمک‌شان کنیم. ایشان گرفتار شده و در خانه افتاده است و واقعا وضع ناراحت‌کننده‌ای دارد.
فوادیان افزود: خانواده آقای آزادی نسبت به انقلاب، رنج‌کشیده هستند و بسیار برای نظام، کار و خدمت کردند. کارهایی هم که آقای محمد آزادی در سینما و تلویزیون انجام داد، در حوزه ارزشی است.

چراهای بی‌جواب سینما
این‌که چرا تهیه‌کننده بزرگ و باسابقه‌ای چون هادی مشکات، با آن همه پیشینه اصلا در سال‌های پایانی عمرش باید لنگ 40 میلیون تومان پول باشد، یک بحث و یک سوال است از مسؤولان محترم سینمایی و به‌ویژه خانه سینما که به وقت نیاز و ضرورت، حالی از همکارانشان به‌ویژه پیشکسوتان نمی‌پرسند. این‌که چرا سینماگری چون آزادی‌مهربانی که از روی خیرخواهی، قصد کمک به همکارش را داشته حالا باید مدیون شود و جواب پس دهد و خودش در سال‌های کهنسالی و بیماری، راهی زندان شود، یک بحث و سوال دیگر است که باز می‌توان آن را از خانه سینما و عزیزان رسانه ملی پرسید. این‌که چرا بی‌رحمی سینما و تلویزیون، تا این حد است که دوستان و همکاران گاهی حتی، یک تماس تلفنی و احوالپرسی کوتاه را هم از یکدیگر دریغ می‌کنند.
ضمن این‌که پیشتر هم نمونه‌هایی چون عباس جهانبخش، منوچهر نوذری،
جواد گلپایگانی و دیگران را در حوزه سینما و تلویزیون داشتیم که به دلایل مالی و بدهکاری
و ...، گذرشان به زندان افتاد و کمتر دوست و همکار و نهاد سینمایی و تلویزیونی برای آنها قدمی برداشت. امیدواریم این اتفاق برای محمد آزادی‌مهربانی پیش نیاید و دیگر سینماگرانی که احتمالا درگیر مشکلاتی اینچنینی هستند و نهادهای مسؤول و مرتبط سینمایی از حال و روز آنها غافلند.

امید رحمانی

سینما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر