jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۵۳۸۴   ۱۲ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

کپک‌ها تقریبا در بیشتر محیط‌ها رشد می‌کنند؛ از روی سطح میوه‌ها گرفته تا حتی دیوار خانه‌ها. اما فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی سال‌هاست با گونه‌ای از این قارچ‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند که در جداره داخلی برخی قسمت‌های ایستگاه رشد می‌کنند و آنها مجبور هستند به‌طور دوره‌ای آنها را تمیز کنند، زیرا برای سلامت مضر هستند.

نکته جالب درباره این نوع کپک‌ها، زنده‌ماندشان در محیط خشن بیرون ایستگاه است. جایی که این موجودات روزانه بارها اختلاف دمایی بسیار بالا در حد 200 درجه سانتی‌گراد را تجربه کرده و تحت تاثیر خطرناک‌ترین پرتوهای خورشیدی و کیهانی است. مثلا میزان پرتوهای ایکس دریافتی این کپک‌ها 200 برابر مقداری است که یک انسان را می‌تواند به کام مرگ بکشاند.
در سال‌های گذشته پژوهشگران، این موجودات جان‌سخت را در آزمایشگاه‌های زمینی در معرض بمباران یون‌ها و اشعه‌های مختلف قرار دادند و در کمال تعجب آنها همچنان زنده ماندند. به همین دلیل بقای این کپک‌ها در شرایط خشن محیط فضا برای آنها تعجب‌برانگیز نیست. اما به‌تازگی در کنفرانس بین‌المللی اخترزیست‌شناسی ایده‌ای مطرح شده که نه‌تنها می‌توان از رشد این کپک‌ها نگران نبود، بلکه از آنها برای تولید انواع داروهای موردنیاز فضانوردان، به‌خصوص در سفرهای طولانی‌مدت به مقاصدی همچون مریخ استفاده کرد. به همین دلیل قرار است طی دو سال آینده طرح تحقیقاتی جدیدی در ایستگاه فضایی بین‌المللی برای بررسی دقیق‌تر رشد این کپک‌ها اجرا شود و از نتایج آن در سال‌های آتی در سفرهای فضایی طولانی‌مدت استفاده شود.

محمدرضا رضائی

دانش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر