jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۲۴۴۹ ۲۸ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

از سه سال پیش و به دلیل مشکل لاینحل برگزیت، بریتانیا در وضعیت ناپایداری قرار دارد و صد البته این چالش در خانه شماره ده خیابان داونینگ هم بیشتر نمایان است. طی سه سال گذشته دو نخست‌وزیر بریتانیا یعنی دیوید کامرون و ترزا می ‌ناچار به کناره‌گیری شده و اکنون مردی به عنوان فرد احتمالا برگزیده حزب محافظه‌کار مطرح است که لقب بزرگ‌ترین شومن سیاست بریتانیا را یدک می‌کشد و صد البته همه موفقیت خود را مرهون پیروزی در همه‌پرسی برگزیت می‌داند.

بوریس جانسون، وزیر خارجه سابق بریتانیا، شخصیت خاصی دارد و از نظر رفتاری با دونالد ترامپ مقایسه می‌شود. او برخلاف دیگر محافظه‌کاران بریتانیایی آدم خسته‌کننده‌ای نیست و از اردوغان گرفته تا دیگر سیاستمداران، مزه متلک‌ها و شوخی‌های او را چشیده‌اند.
الکساندر بوریس جانسون به گفته اطرافیانش همواره اهداف بزرگی در سر داشته و دارد. در دوران کودکی به کمتر از «پادشاه جهان» رضایت نمی‌داد و بعدها مسیر ترقی‌اش را به نحوی پیمود که در نهایت شاید به نخست‌وزیری بریتانیا ختم شود. همه می‌دانند دانشجویان ممتاز آکسفورد معمولا بهترین شانس را برای پست نخست‌وزیری بریتانیا دارند، حتی اگر این دانشجوی ممتاز بوریس جانسون خوشگذران باشد. به هر حال چنانچه جانسون به نخست‌وزیری بریتانیا دست یابد، بی‌تردید به همه آرزوهای خود رسیده است.
جانسون از سال 1989 تا 1994 به‌عنوان مفسر نشریه تلگراف در بروکسل به کار مشغول بود و در همان زمان به امور مربوط به اتحادیه اروپا علاقه‌مند شد. در همان بروکسل بود که از همسر اول خود جدا شد و با مارینا ویلر ازدواج کرد، اما این ازدواج هم با وجود داشتن سه فرزند در سال 2018 به طلاق انجامید و همسر فعلی جانسون 54 ساله، کری سایموندز 30 ساله است. سایموندز که ریاست امور ارتباطات حزب محافظه‌کار را به‌عهده دارد، نفوذ زیادی بر جانسون دارد و ظاهرا اوست که جانسون را برای رسیدن به صندلی نخست‌وزیری بریتانیا تشویق می‌کند. و جالب آن‌که از قرار معلوم یکی از علت‌های مهم افزایش محبوبیت جانسون همین خانم کری سایموندز است.
بوریس جانسون که طی سال‌های 2008 تا 2016 سمت بسیار مهم شهرداری لندن را به‌عهده داشت، همواره گریزی به روزنامه‌نگاری نیز زده است. او پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه برای مدتی در نشریه قدیمی و مشهور تایمز به کار مشغول بود، اما یک سال بعد به دلیل انتشار نقل قول‌های جعلی اخراج شد.
اما آیا جانسون در نهایت توانست به عنوان روزنامه‌نگار اثری در خور از خود بر جای گذارید؟ بی‌تردید نه! جانسون یکی از سینه چاکان وینستون چرچیل است و می‌خواهد به هر ترتیب شده یکی از جانشینان نخست‌وزیر افسانه‌ای بریتانیا باشد و بر صندلی او در خیابان داونینگ تکیه بزند. طرفداران جانسون تلاش دارند او را فردی بسیار شبیه چرچیل معرفی کنند، حال آن که جانسون نه تنها از زیرکی‌ها و نیرنگ بازی‌های چرچیل بی‌بهره است بلکه بیش از هر کس دیگر به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور از نظر رفتاری ناپایدار و غیرقابل پیش‌بینی ایالات متحده آمریکا شباهت دارد.
بسیاری از مخالفان و حتی ناظران بی‌طرف امور بریتانیا بر این باورند در صورت روی کار آمدن بوریس جانسون نه‌تنها مشکلات بریتانیا همچنان ادامه پیدا می‌کند، بلکه چه بسا این مشکلات عمیق تر شده و وضعیت لندن از این نیز بدتر شود و دنیا شاهد به قدرت رسیدن یک دونالد ترامپ اروپایی باشد.

محمدعلی فیروزآبادی
مترجم
منبع: فرانکفورتر روندشاو

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر