jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۰۱۴۷۳   ۲۸ فروردين ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

گفت و گو با دکترحسین حصاری، متخصص سلامت دهان

وقتی دندان‌ها زردی می‌گیرد

علل تغییررنگ دندان چیست‌؟

این علل به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم‌بندی می‌شود. زردی به علل داخلی وقتی است که خود دندان دچار مشکل می‌شود، اما زرد شدن دندان به علل خارجی زمانی اتفاق می‌افتد که رنگ ریزه‌هایی به شکل اضافه روی سطح دندان وارد می‌شوند یا تغییراتی روی دندان ایجاد می‌کنند که موقت یا ماندگار است.
عوامل داخلی که موجب تغییررنگ دندان می‌شود، کدام است؟
با افزایش سن و وقتی دندانی کهنه می‌شود، رنگ دندان تیره‌تر می‌شود. هرچه می‌گذرد، از رنگ روشن‌تر به تیره‌تر در سن پیری می‌رسد. فلوراید خوراکی اگر مصرفش بیش از حد باشد، یعنی اگر فلوراید موجود در آب آشامیدنی زیاد باشد، جذب بدن می‌شود و از طریق دستگاه گوارش و خون وارد بزاق می‌شود. فلوراید اضافی تجمع می‌یابد و تغییررنگ در دندان ایجاد می‌کند. مصرف بعضی داروها در زمان جنینی و یک یا دو سال اول بعد از تولد، اثراتی را روی جوانه دندان می‌گذارد، تتراسایکلین در سن خردسالی ممکن است نقص تشکیل مینای دندان ایجاد کند.
عوامل خارجی موثر بر تغییررنگ دندان کدام است؟
هر ماده رنگ ریزه‌دار که می‌خوریم، مثل چای و قهوه، تغییررنگ ایجاد می‌کند. البته میزان رنگ ماده و دفعات مصرف آن مهم است. اگر یک‌بار ماده رنگ ریزه‌دار خورده و سریع شسته شود، پاک می‌شود، اما اگر در روز سه تا چهار بار قهوه بخورید و یک‌بارمسواک بزنید، پاک نمی‌شود. رسوب دندان مربوط به مصرف چای، قهوه، نیکوتین، سیگار، مواد مخدر و مواد غذایی خاص نیز هست .
آیا تغییررنگ دندان و پوسیدگی ظاهر یکسانی دارند؟
شکل این دو فرق می‌کند. پوسیدگی از کناره دندان است، ولی تغییررنگ
از سطوحی که محل تجمع پلاک است، ایجاد می‌شود.
هنگام خوردن شیرینی احساس درد دندان دارم. علت چیست؟
اگر پوسیدگی عمیق داشته باشید، درد ایجاد می‌کند.
آیا خمیر دندان‌های حاوی سفید‌کننده، برای بهبودی وضعیت دندان موثر است؟
اولا سفید‌کننده‌ها خیلی روی تغییررنگ داخلی، اثر ندارند. اما تغییررنگ خارجی را با آن برطرف می‌کنیم، اما این‌که دندان سفید، براق و صدفی شود انتظار نابجایی است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر