jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۰۱۴۷۳   ۲۸ فروردين ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

گفت و گو با دکترحسین حصاری، متخصص سلامت دهان

وقتی دندان‌ها زردی می‌گیرد

علل تغییررنگ دندان چیست‌؟

این علل به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم‌بندی می‌شود. زردی به علل داخلی وقتی است که خود دندان دچار مشکل می‌شود، اما زرد شدن دندان به علل خارجی زمانی اتفاق می‌افتد که رنگ ریزه‌هایی به شکل اضافه روی سطح دندان وارد می‌شوند یا تغییراتی روی دندان ایجاد می‌کنند که موقت یا ماندگار است.
عوامل داخلی که موجب تغییررنگ دندان می‌شود، کدام است؟
با افزایش سن و وقتی دندانی کهنه می‌شود، رنگ دندان تیره‌تر می‌شود. هرچه می‌گذرد، از رنگ روشن‌تر به تیره‌تر در سن پیری می‌رسد. فلوراید خوراکی اگر مصرفش بیش از حد باشد، یعنی اگر فلوراید موجود در آب آشامیدنی زیاد باشد، جذب بدن می‌شود و از طریق دستگاه گوارش و خون وارد بزاق می‌شود. فلوراید اضافی تجمع می‌یابد و تغییررنگ در دندان ایجاد می‌کند. مصرف بعضی داروها در زمان جنینی و یک یا دو سال اول بعد از تولد، اثراتی را روی جوانه دندان می‌گذارد، تتراسایکلین در سن خردسالی ممکن است نقص تشکیل مینای دندان ایجاد کند.
عوامل خارجی موثر بر تغییررنگ دندان کدام است؟
هر ماده رنگ ریزه‌دار که می‌خوریم، مثل چای و قهوه، تغییررنگ ایجاد می‌کند. البته میزان رنگ ماده و دفعات مصرف آن مهم است. اگر یک‌بار ماده رنگ ریزه‌دار خورده و سریع شسته شود، پاک می‌شود، اما اگر در روز سه تا چهار بار قهوه بخورید و یک‌بارمسواک بزنید، پاک نمی‌شود. رسوب دندان مربوط به مصرف چای، قهوه، نیکوتین، سیگار، مواد مخدر و مواد غذایی خاص نیز هست .
آیا تغییررنگ دندان و پوسیدگی ظاهر یکسانی دارند؟
شکل این دو فرق می‌کند. پوسیدگی از کناره دندان است، ولی تغییررنگ
از سطوحی که محل تجمع پلاک است، ایجاد می‌شود.
هنگام خوردن شیرینی احساس درد دندان دارم. علت چیست؟
اگر پوسیدگی عمیق داشته باشید، درد ایجاد می‌کند.
آیا خمیر دندان‌های حاوی سفید‌کننده، برای بهبودی وضعیت دندان موثر است؟
اولا سفید‌کننده‌ها خیلی روی تغییررنگ داخلی، اثر ندارند. اما تغییررنگ خارجی را با آن برطرف می‌کنیم، اما این‌که دندان سفید، براق و صدفی شود انتظار نابجایی است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر