نامگذاری غیررسمی سیاهچاله

یک زبان‌شناس اهل هاوایی سیاهچاله‌ای که تصویر آن منتشر شده را نامگذاری کرده است. این در حالی است که تاکنون بنیاد ستاره‌شناسی بین‌المللی نامی برای سیاهچاله انتخاب نکرده است.
کد خبر: ۱۲۰۰۷۹۱

به گزارش ایرنا، نخستین تصویر واقعی از یک ابر سیاهچاله چهارشنبه هفته گذشته منتشر شد. اما این ابر سیاهچاله هنوز نامی ندارد یا حداقل نام رسمی برای آن انتخاب نشده است.
گروهی از محققان که تصویر ابر سیاهچاله را ساخته‌اند آن را M87 می‌نامند، اما «لاری کیمورا» یک استاد زبان‌شناسی با الهام از آوازهای محلی هاوایی نام Powehi (پوو‌هی) را برای آن انتخاب کرده که به معنای «تاریکی بی‌انتهای زیبا» است. جالب آن‌که گروه بین‌المللی که نام اجرام ستاره‌شناسی را انتخاب می‌کند هنوز هیچ نامی برای ابر‌سیاهچاله انتخاب نکرده است.
به طور معمول بنیاد ستاره‌شناسی بین‌المللی نام ستارگان و اجرام آسمانی را انتخاب می‌کند، اما تاکنون فقط اجرام داخل منظومه شمسی و ستارگان خارج از آن را نامگذاری کرده است. این بنیاد هنوز کمیته‌ای برای بررسی اجرام آسمانی دیگر مانند سیاهچاله‌ها، کهکشان‌ها یا تپ اخترها ندارد. جالب آن‌که کیمورا حتی قبل از آن‌که تصویر از سیاهچاله رونمایی شود، نام مذکور را برای آن انتخاب کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها