گفت و گو با دکتر سید منصور رایگانی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

درد گردن و کلی عارضه !

چه دردهایی به مشکلات گردن مربوط می‌شود؟
کد خبر: ۱۲۰۰۷۱۹

درد در ناحیه سر، عضلات و بافت‌های سر، درد کتف و شانه به گردن انتشار پیدا می‌کند. معمولا درد گردن نیز به سایر جاها انتشار می‌یابد. سردرد‌هایی داریم که علت ایجادش گردن است. درد کتف از گردن می‌تواند باشد. اختلال راه رفتن نیز علتش درگیری نخاع گردن است.
چه گردن‌دردهایی باید مورد توجه جدی‌تر قرار بگیرد؟
اگر درد گردن به‌حدی است که باعث از خواب بیدار شدن در شب می‌شود و بدون دارو کنترل نمی‌شود یا اگر درد گردن به دست‌ها و پاها انتشار یابد یا همراه گزگز و کاهش یا ضعف قدرت اندام است، باید مورد توجه قرار گیرد. اگر درد گردن همراه با تب و لرز است نیز باید با دقت بررسی شود. همچنین درد گردن که با حرکت به جلو یا طرفین شدید می‌شود و شدتش به یک اندام انتشار می‌یابد باید جدی گرفته شود؛ چراکه می‌تواند نشانه بیرون‌زدگی دیسک باشد .
مشکلات اسکلتی و عضلانی چقدر در ایجاد درد گردن تاثیر دارد؟
حدو د 98 درصد از دردهای گردن ناشی از مسائل اسکلتی عضلانی است که می‌توان از آن جلوگیری یا درمانش کرد و آن دردهایی که در نواحی عضلات گردن، عضلات کتف و شانه اتفاق می‌افتد نیز به عنوان دردهای عضلانی شناخته می‌شود. گاهی نیز دردهای وضعیتی به علت وضعیت نامناسب هنگام کار کردن اتفاق می‌افتد. مانند وقتی که داریم کارهای تکراری را در وضعیت نامناسب حتی با شدت کم انجام می‌دهیم. یا موقع کارکردن باگوشی، رانندگی، سبزی پاک کردن، نوشتن یا کار با رایانه دچار کشیدگی عضلات گردن و درد در این ناحیه می‌شویم .
آیا آرتروز منجر به درد گردن می‌شود؟
آرتروز چیزی نیست که به‌راحتی درگردن اتفاق بیفتد و عامل درد باشد. آرتروز یعنی سائیدگی و تحلیل غضروف بین مفاصل که در سنین 35تا40 سالگی در همه ما اتفاق می‌افتد. اما این‌که آرتروز باعث درد گردن باشد، ممکن نیست .
برای حفظ سلامت گردن‌مان چه کنیم؟
برای سلامت گردن اولا باید کارهای خود را طوری انجام بدهیم که عضله گردن درحالت بیش ازحد کشش به صورت ناخواسته نباشد و این‌که حین انجام فعالیت‌هایی که منجر به استرس یا تنش است و نیاز به دقت دارد، گردن در یک وضعیت نباشد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها