jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۰۰۰۶۱   ۲۱ فروردين ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

دوست گلفروشی می‌گفت سنبل نیازی به کود شیمیایی ندارد. اما بهتر است موقع کاشت کمی کود دامی پوسیده یا ورمی کمپوست را که یک کود گیاهی است به آن اضافه کرد.

بعد از جوانه زدن و قبل از تشکیل گل هم خوب است هر دو روز تا دو هفته یک بار به آن ورمی کمپوست داد تا پیاز قوت بگیرد و گل بهتری بدهد. اندازه پیاز سنبل تعیین کننده کیفیت گل آن است. پرسیدم دقیقا کی ورمی کمپوست بدهیم؟ گفت: سنبل مأموریت دارد گل بدهد. قبل از گلدهی، قدش که صاف شد. مأموریت برای گلدهی؟ مأموریت برای گلدهی؟ آدم دوست دارد هی تکرارش کند. چه آخر و عاقبت عاشقانه و قشنگی. چه زرنگ است این سنبل. از ما هم زرنگ‌تر. باید کمی دست بجنبانیم تا جا نمانیم ازش. ما هم برای خودمان از این خوش سرانجامی‌ها تعریف کنیم. مأموریت‌های اصلی مان را اولویت‌بندی کنیم. وظایف‌مان را بشناسیم و از خدا بخواهیم عزم و همت بلندی به‌ما بدهد که به آنها عمل کنیم. باید سرتا پا خوبی بشویم. قشنگ بشویم. گل بدهیم. آخرمان به خیر شود. ما هم مأموریم به گل‌دهی. «اللهم قو علی خدمتک جوارحی، واشدد علی العزیمة جوانحی وهب لی الجد فی خشیتک، والدوام فی الاتصال بخدمتک؛ پروردگارا به اعضایم در مقام بندگیت نیرو بخش و دلم را عزم ثابت ده و کوشش در خوف و خشیتت را و این‌که پیوسته در خدمتت باشم.»1

1. دعای کمیل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

همه با هم، برای ایران

همه با هم، برای ایران

خوشبختانه آقای رئیسی در شروع ثبت‌ نام نامزدهای ریـاست‌ جمهوری اعلام کردند وابستگی گروهی و جناحی ندارند و به صورت مستقل آمده‌اند. این یعنی ایشان اعلام کرده ماموریت از سوی جناح خاصی ندارد و برای تحقق اهداف یک جناح نیامده است.

از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر