jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۹۶۰۸۰ ۱۶ اسفند ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

تریبون‌های نماز جمعه برای گام دوم انقلاب چه وظیفه‌ای بر دوش دارند؟

ائمه جمعه و گام دوم

بخش‌های مختلف بیانیه گام دوم که از سوی رهبر انقلاب در آغازین روزهای ورود انقلاب به پنجمین دهه حیات خود صادر شد، مخاطبان مختلفی داشته و هر نهاد و دستگاهی وظایفی را برای تحقق اهداف این بیانیه دارد. جام‌جم در ادامه گزارش‌هایی که درباره وظایف نهادهای مختلف در اجرایی کردن بیانیه گام دوم منتشر می‌کند این بار به بررسی نقش تریبون‌های نمازجمعه در اجرای بیانیه رهبری پرداخته است. تریبون‌های نماز جمعه به دلیل جایگاهی که دارند از یک سو می‌توانند با پیگیری مطالبات مردم و ایفای نقش به عنوان یک واسطه میان مردم و حاکمیت، حرکت انقلاب در پسا40‌سالگی را در مسیر صحیح حفظ کنند و از سوی دیگر با نقش هدایتگرانه‌ای که دارند در جامه عمل پوشاندن به توصیه‌های رهبری از جمله امیدآفرینی در جامعه و مقابله با کانون‌های ضداخلاق و معنویت بکوشند. جام‌جم به بررسی این وظایف و نقش‌های تریبون نمازجمعه پرداخته است.

پیگیری مطالبات مردمی
پیگیری مطالبات مردم و تلاش برای تحکیم رابطه میان حاکمیت و جامعه، نقش مهمی است که می‌تواند حرکت انقلاب در پسا 40 سالگی را بیمه کند و این یکی از وظایفی است که ائمه جمعه به عهده دارند. در این سال‌ها هرگاه اقدام شاخصی از سوی ائمه جمعه در این زمینه دیده شده با استقبال جامعه روبه‌رو شده و این خود نشان‌دهنده اهمیت این مساله است.
در همین خصوص می‌توان به مواردی از جمله رسیدگی حجت‌الاسلام اصغر جدایی، امام جمعه بیله‌سوار به شکایت مردم از اوضاع اطراف گمرک در این شهرستان یا حضور حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی‌فرد امام‌جمعه‌ خرمشهر در میان کارگرانی که در حال تعمیر خط لوله آب در هویزه بودند، اشاره کرد.
سید مهدی موسوی نژاد، نماینده ادوار مجلس در گفت‌وگو با جام‌جم، با بیان این‌که اولین نقش موثر ائمه جمعه ایجاد فضای مناسب برای گفت‌وگو، انتقال مطالبات مردم به حاکمیت و دولت و پاسخ آنها به مردم است، گفت: به این ترتیب فضایی ایجاد می‌شود تا مردم و حاکمیت در کنار هم مطالبات را مطرح و پاسخ‌ها را دریافت کنند.
وی، امامان جمعه و نمایندگی مجلس را به عنوان دو تریبون مهم برای مطرح کردن مطالبات مردم عنوان کرد و افزود: ائمه جمعه نقش موثری در این زمینه به عهده دارند.
موسوی‌نژاد در عین حال نقش ائمه جمعه و تریبون‌های نمازجمعه را صرفا بیان مطالبات ندانست و تصریح کرد: ائمه جمعه علاوه بر انتقال مطالبات می‌بایست در جهت رفع مشکلات نیز راهبردهایی ارائه کنند.

معنویت و اخلاق
حفظ و افزایش معنویت و اخلاق در جامعه‌ با ذات تریبون‌های نماز جمعه گره خورده و قطعا یکی از انتظاراتی که از ائمه جمعه می‌رود حضور فعال و با برنامه در این حوزه است.
رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم در این زمینه تاکید کرده‌اند: شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هرچه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می‌آورد؛ این، بی‌گمان محتاج جهاد و تلاش است و این تلاش و جهاد، بدون همراهی حکومت‌ها توفیق چندانی نخواهد یافت.
ایشان همچنین با تاکید بر ضرورت مقابله با کانون‌های ضد معنویت و ضد اخلاق از وظیفه سنگین دستگاه‌های مسؤول حکومتی در این زمینه گفته و افزوده‌اند: در دوره پیش ‌رو باید در این باره برنامه‌های کوتاه مدت و میان مدت جامعی تنظیم و اجرا شود.
علی اسلامی امام‌جمعه تاکستان و نماینده مجلس خبرگان، انتخاب زبان نو براساس سلایق و ذائقه‌های جدید را از روش‌های موثر برای جذب و جلب مخاطبان دانست و گفت: ارائه محتوای دینی و اسلامی که با زبان روز صورت می‌گیرد حتما تاثیرگذاری بیشتری در میان نمازگزاران به‌ویژه جوانان و نوجوانان خواهد داشت. اسلامی رشد علمی کشور از ابتدای انقلاب تاکنون را یکی از موضوعات امیدبخش در جامعه دانست و تصریح کرد: تاکید بر این نکته که جامعه ایرانی-اسلامی ما در سایه انقلاب به چنین توفیقاتی دست یافت زمینه نگاه خوشبینانه را فراهم خواهد آورد و از سویی دیگر گسترش علم همراه با پیشرفت معنویت زمینه را برای رفاه و آسایش مردم ایران فراهم می‌آورد. طبیعتا توجه به این موضوعات می‌تواند یکی از اولویت‌های ائمه جمعه باشد.

سبک زندگی
سبک زندگی ایرانی- اسلامی و مقابله با تهدیداتی که در قرن حاضر متوجه این سبک زندگی است یکی از دغدغه‌های رهبر انقلاب در سال‌های گذشته بوده است و معمولا در سیاست‌های کلی که در حوزه‌های مختلف اجتماعی ابلاغ کرده‌اند بخشی را به این مساله اختصاص داده‌اند.
در بیانیه‌ای هم که رهبر انقلاب به مناسبت ورود انقلاب به پنجمین دهه حیات خود منتشر کرده‌اند در این باره تاکید شده است: تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیان‌های بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه می‌طلبد که باز چشم امید در آن به شما جوان‌هاست.
شبیر فیروزیان، استاد معارف دانشگاه در گفت‌وگو با جام‌جم با بیان این‌که یکی از مواردی که در بیانیه گام دوم اشاره مختصری به آن شده بود مقوله سبک زندگی است گفت: این موضوع مولفه‌ها و ابعاد متنوعی دارد اما نقطه کانونی آن به محیط خانواده برمی‌گردد. وی ادامه داد: موضوع بی‌بند و باری اخلاقی و در مقابل آن عفاف از جمله موضوعاتی است که اهمیت ویژه‌ای در سبک زندگی دارد و ائمه جمعه می‌بایست در مورد آن و همچنین مصرف‌زدگی و تنوع‌طلبی‌های مادی و اقتصادی که بخشی از خانواده‌های ما دچار آن شده‌اند صحبت کنند. این استاد دانشگاه با بیان این‌که امروزه با مشکلات عدیده اقتصادی مواجه هستیم تصریح کرد: به‌رغم این‌که حل این مشکلات اهمیت دارد اما ائمه جمعه از همین فضای موجود نیز می‌توانند استفاده کرده و مشکلات اقتصادی را به لحاظ فرهنگی به فرصت تبدیل و از آن برای دعوت مردم به قناعت و سختکوشی استفاده کنند. وی نقش رسانه‌ها و فضای مجازی را در شکل دهی سبک زندگی خانواده‌های ایرانی بسیار موثر دانست و افزود: یکی از اقداماتی که می‌بایست ائمه جمعه انجام دهند مطالبه از مسؤولان برای تحقق مدیریت بومی بر فضای مجازی است. حتی با مدیریت ائمه جمعه این مطالبه به مردم منتقل و آنها این موضوع را بعد از نمازجمعه به شکل راهپیمایی محدود از مسؤولان مطالبه کنند.
فیروزیان گفت: معرفی و تجلیل از کتاب‌هایی با موضوعات سبک زندگی ایرانی- اسلامی نیز از جمله اقداماتی است که می‌توان در نمازجمعه انجام داد.
این استاد دانشگاه ادامه داد: همچنین نمازهای جمعه یکی از بهترین جاهایی است که می‌توان سبک زندگی جامعه غربی و عواقب تبعیت از آن را برای خانواده‌های ایرانی در قالب مستندات و کتاب‌ها نشان داد.

امیدآفرینی
از جمله توصیه‌های موکد رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم، داشتن امید و نگاه خوشبینانه به آینده است. ایشان با تاکید بر این‌که منظورشان از امید، امید صادق و متکی به واقعیت‌های عینی است از سیاست تبلیغی و رسانه‌ای دشمن برای مأیوس‌سازی مردم و حتی مسؤولان و مدیران از آینده گفته‌ و بر ضرورت شکستن محاصره تبلیغاتی دشمن تاکید کرده‌اند.
یکی از نهادهایی که می‌تواند نقش مهمی در امیدآفرینی و خنثی کردن تلاش‌های دشمن برای مایوس‌سازی مردم و مسؤولان داشته باشد تریبون نماز جمعه است.

عباسعلی سلیمانی، نماینده سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری درباره نقش ائمه جمعه در مقابله با توطئه‌های دشمنان برای مایوس کردن مردم گفت: رهبر انقلاب در بیانیه اخیرشان به مباحثی از جمله ایجاد انگیزه و خرسندی در بین مردم و القای نگاه خوشبینانه به آینده و امیدآفرینی اشاره کردند. طبعا امامان جمعه می‌توانند با طرح موضوعات متناسب و مرتبط با مسائل روز تبیین‌کننده این سخنان باشند. عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به سیل تبلیغات دشمن برای ایجاد واگرایی در بین مردم تصریح کرد: تلاش‌های گسترده‌ای از سوی معاندان صورت می‌گیرد تا آینده را برای جامعه ایرانی مبهم و تاریک نشان دهند. این درحالی است که موتور انقلاب همیشه روشن بوده و نظام جمهوری اسلامی همواره حرکت رو به جلو داشته است. امامان جمعه می‌توانند با بیان شیوا به روشنگری در این زمینه بپردازند و توطئه‌های دشمنان را خنثی کنند. سلیمانی یکی از وظایف ائمه جمعه را ایجاد نشاط در بین مردم و تزریق روحیه امیدواری در سطح جامعه دانست و گفت: امامان جمعه باید با روشنگری و تبیین تحولات صورت گرفته‌ در عرصه‌های مختلف ضمن خنثی کردن تبلیغات دشمن با طرح مسائل جدید و نو به تقویت روحیه ایستادگی و مقاومت در بین مردم بپردازند.
جوانگرایی
یکی از محورهای اصلی بیانیه گام دوم، جوانگرایی است و رهبر انقلاب در بخش‌های مختلف این بیانیه ضمن مخاطب قرار دادن جوانان بر ضرورت سپردن مسؤولیت‌ به جوان‌ها سخن گفته‌اند.
ایشان در یکی از اولین فرازهای بیانیه گام دوم با بیان این‌که «فاصله میان بایدها و واقعیت‌ها همواره وجدان‌های آرمانخواه را عذاب داده و می‌دهد» تاکید کرده‌اند: اما این فاصله‌ای طی شدنی است و در 0‌4 سال گذشته در مواردی بارها طی شده و بی‌شک در آینده، با حضور نسل جوان مؤمن و دانا و پرانگیزه با قدرت بیشتر طی خواهد شد.
بحث جوانگرایی در تریبون‌های نمازجمعه موضوعی است که از چند ماه قبل همواره در معرض توجهات رسانه‌ها و محافل سیاسی بوده و یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در این زمینه افتاد انتصاب حجت‌الاسلام علی‌اکبری از سوی رهبر انقلاب به عنوان امام‌ جمعه موقت تهران و رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بود. البته این تنها اتفاقی نبود که در این زمینه افتاد و در همین چند هفته اخیر شاهد کنار رفتن ائمه جمعه برخی شهرها از جمله زاهدان و اهواز و انتصاب چهره‌هایی جوان‌تر به جای آنها بودیم.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر