jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۹۳۲۸۸ ۳۰ بهمن ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

محققان ژاپنی مشغول آزمایش فناوری جدیدی هستند که با استفاده از رادارهای آب وهوایی و امواج رادیویی دیجیتال در زمین می‌تواند به سرعت و با دقت باران‌های شدید و تندبادها را ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از وقوع، پیش‌بینی کند.

به گزارش مهر،‌ این فناوری جدید با همکاری سازمان‌های صنعتی، دولتی و دانشگاهی از‌جمله انستیتو ملی فناوری اطلاعات و مخابرات در کوگانی ابداع شده است. مقامات امیدوارند این سیستم را قبل از المپیک ۲۰۲۰ میلادی اجرا کنند. سیستم‌های رادار فعلی توانایی محدودی برای پیش‌بینی باران‌های سیل‌آسا دارند که به نام باران‌های چریکی(guerilla rainstorms) مشهور هستند. این نوع بارش از ریزش و خنک شدن بخار آب به وجود می‌آید و به طور ناگهانی در مناطق گرم آغاز می‌شود. اما سیستم جدید قدرتمندتر از نمونه‌های فعلی است و می‌تواند اندازه قطرات باران و ساختار ابر را بسنجد. در مرحله بعد این سیستم با امواج رادیویی روی زمین یکپارچه می‌شود. می‌توان از این امواج برای اندازه‌گیری تغییرات لحظه‌ای در سطح بخار آب استفاده کرد. به وسیله این امر می‌توان زمان احتمالی توفان را به طور دقیق‌تر پیش‌بینی کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر