jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۹۲۳۴۴ ۱۲ آذر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

نه فقط دستمزد فعالان جلوه‌های ویژه بلکه دستمزد هیچ‌کدام از بخش‌های دیگر تولید قابل رقابت با دستمزد بازیگران نیست و اختلاف دستمزد آن قدر زیاد است که حد ندارد. انگار دیگر باید همگان عادت کنند به این‌که دستمزدهای کلان را معدودی بازیگر بگیرند و بقیه به بخورونمیری رضایت دهند.

اما این همه درد نیست، چراکه دستمزد فعالان جلوه‌های ویژه میدانی از دستمزد بخش عمده فعالان پشت صحنه نیز کمتر است. متأسفانه بخش عمده محصولات تلویزیونی و سینمایی در لوکیشن‌های داخلی و فضاهای آپارتمانی جمع می‌شوند و نتیجه آن که فعالان جلوه‌های میدانی مرتب کم‌کارتر می‌شوند.
حتی آن دسته از بیگ‌پروداکشن‌ها که به طراحی و اجرای جلوه‌های ویژه میدانی نیاز منطقی دارند خیلی که همت کنند تصویرسازی‌های خود را با رایانه انجام می‌دهند چون طراحی جلوه‌های میدانی به ابزاری ویژه نیازمند است.
این مسأله نه فقط به انزوای فعالان جلوه‌های ویژه میدانی منجر می‌شود بلکه در درازمدت به عقب افتادن صنعت جلوه‌های ویژه میدانی ایران منجر خواهد شد. وقتی فردی بعد از 30 سال کار در این حیطه ماه‌ها بیکار است معلوم است که سراغ حیطه‌های دیگر می‌رود و رفته رفته این حیطه خالی‌تر از قبل می‌شود.
فیلم‌های جنگی یکی از مطمئن‌ترین ژانرها برای بالا بردن عیار جلوه‌های میدانی است. تولید این فیلم‌ها هم امکان ندارد مگر با حمایت نهادهای نظامی. ارگان‌های نظامی اگر فقط حمایت سخت‌افزاری هم از سینماگران جنگ داشته باشند یقین بدانید که هم تولید در این عرصه به پویایی خواهد رسید و هم جلوه‌های میدانی رشد خواهد کرد. اشتباه نشود، مقصود از حمایت، حمایت مالی نیست، بلکه منظور در اختیار گذاشتن ساده و بی‌دردسر ابزار آلات و امکانات است. اگر همین یک کار را هم بکنند هم کلی پروژه روی غلتک می‌افتد و هم کلی آدم از بیکاری درمی‌آیند.

اصغر پورهاجریان

متخصص جلوه‌های ویژه میدانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر