jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۸۸۳۷۸   ۲۴ آذر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

این‌که سال‌های سال است غول کنکور، کابوس دانش آموزان و خانواده‌هایشان است بماند، این‌که بارها و بارها مسؤولان و نمایندگان مجلس وعده داده‌اند کنکور دیگر برگزار نخواهد شد و همچنان برگزار می‌شود هم همین‌طور، این‌که بسیاری از جمله نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس بارها و بارها اعلام کرده است دست‌هایی برای ادامه جریان کنکور وجود دارد هم به همین شکل اما حالا بحثی در این میان در گرفته که آغازش انتقاد از حذف تکلیف شبانه دانش آموزان در نظام آموزشی کشور است.

طرحی که به نظر می‌رسد تقلیدی از سیستم آموزشی کشور فنلاند است و قرار است در ایران هم اجرا شود. اما همین چند روز پیش برخی از مراجع هم در این رابطه اظهارنظر کردند. پیگیری فنی این موضوع هم که در حوزه تخصصی دوستان ما در سرویس جامعه روزنامه است، اما نکته‌ قابل توجه در این میان این بود که انتقاد از این سیستم از سوی مدیر یک انتشارات کتاب های کنکور و کمک درسی صورت گرفت، آن هم در دیداری که با برخی مراجع در قم داشت.
ابوالفضل جوکار در دیداری که با برخی مراجع در قم داشت اعلام کرد تألیف کتب کمک آموزشی توانسته در یادگیری بهتر مطالب آموزشی مؤثر واقع شود و این در حالی است که بسیاری از کارشناسان این حوزه معتقدند تولید و‌ توزیع حدود ۴۰ میلیون کتاب کمک‌ درسی و کمک آموزشی فارغ از گردش مالی2000 میلیارد تومانی و مافیای تجاری آن، نشان از یک فاجعه در نظام آموزشی کشور دارد.
البته ناگفته نماند بازار کتاب های کمک آموزشی در یک نظام عرضه و تقاضای پیچیده ای شکل و رونق گرفته است که شاید تحلیل و واکاوی آن بدون پژوهش‌های میدانی در سطح مدارس و خانواده‌ها اساسا نتایج دقیق و درستی را نشان ندهد. با این‌حال به نظر می‌رسد برای تحلیل‌های واقع بینانه‌تر باید به دنبال پاسخی برای پرسش‌هایی از این دست بود که چرا سال به سال، تقاضا برای کتاب‌های کمک درسی افزایش می‌یابد و چرا شمارگان آنها به این تعداد رسیده است؟ و مهم‌تر این‌که چه انگیزه‌ای برای تداوم‌ بازاری با این گردش مالی وجود دارد؟
نکته دیگر در حرف‌های جوکار که قابل تامل است این‌که او اعلام کرده است سیستم حذف تکلیف در منزل، موجب هدایت دانش آموزان به فضای مجازی می‌شود.
بدیهی است در این که لزوما حذف تکلیف شبانه مساوی است با ارجاع دانش آموزان به سمت فضای مجازی یک آدرس اشتباه است، ضمن این‌که بعد از حذف تکلیف شبانه می‌توان جایگزینی برای آن پیدا کرد همان‌طور که بعد از سال‌ها پیک شادی از این نظام آموزشی برچیده و جای آن کتاب‌های داستان‌خوانی و قصه‌نویسی جایگزین شد. از سوی دیگر شاید نقد به سیستم آموزشی برای تصمیم به حذف تکلیف شبانه دانش‌آموزان نقدی منصفانه باشد اما نه از سوی انتشاراتی که با این تصمیم گردش بالای مالی آن قطعا کاهش خواهد داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر