jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۸۶۲۶۸ ۰۱ دی ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

اعترافات یک روزنامه‌نگار چاق

شکایت پوست از چاقی

بسیاری از افرادی که طی کوتاه مدت دچار اضافه وزن می‌شوند از ایجاد خط‌هایی روی پوستشان شکایت دارند که معمولا در دوران بارداری هم به وجود می‌آیند؛ راه‌های صورتی روی شکم، کمر، ران، سینه، پهلوها، پشت زانو، بازوها و به طور کلی نقاطی از بدن که تحت تاثیر کشش و افزایش حجم قرار دارند.

به گفته متخصصان، استریا خطوط طولی روی پوست است و دلیل آن هم آسیب دیدن بافت کلاژن،لایه دوم پوست یا درم است. وقتی پوست تحت کشش قرار می‌گیرد، الیاف کلاژن پوست در ناحیه درم آسیب می‌بیند و به صورت خطوط قابل مشاهده در سطح پوست ظاهر می‌شوند. استریا معمولا در افرادی به وجود می‌آید که دچار افزایش وزن می‌شوند، اما جالب این‌که علت اصلی ایجاد این عارضه پوستی مشخص نیست.
در عین حال، احتمال ایجاد آن در دوران بلوغ و بارداری بیشتر است. حتی مصرف برخی داروها یا ابتلا به برخی بیماری‌ها نیز می‌تواند عامل ایجاد آن باشد.
حالا سوال اینجاست که آیا برای استریا درمانی هم وجود دارد؟ باید گفت در حال حاضر درمان قطعی وجود ندارد. البته مصرف کرم‌های موضعی تقویت کننده بافت کلاژن، کرم‌های رتینوییدی و کرم‌های حاوی ترکیب‌های اسید میوه و کرم‌های حاوی ویتامین C می‌توانند تا حدی موثر باشند.
البته برخی از انواع لیزر هم می‌تواند نقش مهمی در کمرنگ شدن خطوط ایفا کرده و قطر استریا را کمتر کند، اما توصیه می‌شود در درجه اول فردی که دچار استریا شده ابتدا از کرم‌های موضعی استفاده کند و بنابه صلاحدید متخصص پوست سراغ لیزر برود.
نکته بسیار مهم این‌که استریا در ابتدا قرمز است و به مرور صورتی و سفید می‌شود و بیشترین جواب استریا به درمان زمانی است که قرمزرنگ است و وقتی سفید شد، درمان سخت‌تر می‌شود.
احتمالا این سوال برایتان پیش می‌آید که چطور از ایجاد این خطوط پیشگیری کنیم؟ متاسفانه واقعا راه پیشگیری ندارد و بهترین راه این است که مراقب تناسب اندامتان باشید.
بد نیست بدانید در طب چینی، چرب کردن و ماساژ نواحی مبتلا به استریا با روغن زیتون خالص به شدت توصیه می‌شود چرا که متخصصان این حوزه بر این باورند روغن زیتون تاثیر به‌سزایی در کمرنگ شدن این خطوط پوستی دارد؛ به شرطی که هفته‌ای پنج روز از این روش استفاده کنید.

پریسا اصولی
جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر