jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۱۷۸۸۱۷   ۱۲ آذر ۱۳۹۷  |  ۱۶:۲۰

رئیس سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح تشریح کرد

ویژگی‌های زیردریایی «غدیر»

رئیس سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح گفت: حضور بازدارنده در دریا نشان دهنده بلوغ صنعت کشور است و صنعت کشتی و زیردریایی سازی بلوغ دانش، فناوری و صنعت کشورها را نشان می‌دهد.

ویژگی‌های زیردریایی «غدیر»

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، دریادار امیر رستگاری با اشاره به الحاق دو فروند زیردریایی سبک کلاس غدیر به ناوتیپ زیرسطحی منطقه یکم نیروی دریایی ارتش، اظهار داشت: این دو فروند با شماره 955 و 942 هستند که زیردریایی 955 ساخته شده و زیردریایی 942 برای اولین بار تعمیرات اساسی آن انجام شد.

وی افزود: زیردریایی غدیر بدلیل کوچک بودن،‌ پایین بودن سطح نویز انتشاری و احتمال بسیار کم شناسایی شدن توسط دشمن قابلیت حضور در سواحل و بنادر دشمن و حضور در آبراه های کم عمق و کوچک را با قابلیت حمل تکاور و انواع تسلیحات مانند اژدر و مین دریایی دارد. اخیرا در ده روز گذشته این زیردریایی ها مجهز به موشک زیرسطح به سطح شده اند و قابلیت خوب ضدسطحی برای آنها فراهم شده است.

رئیس سازمان صنایع دریایی گفت: زیردریایی غدیر به خوبی می‌تواند در کف دریا بنشیند و با سونار فضای اطراف خود را شناسایی کند. سامانه مدیریت نبرد توسط سازمان صنایع دریایی بر روی این زیردریایی تعبیه شده که شناور با توجه به سرعت، سمت و مسیر آن در این سامانه شبیه سازی می‌شود و بهترین موقعیت زیردریایی را برای شلیک اژدر یا موشک نشان می‌دهد.

دریادار رستگاری با بیان اینکه تسلیحات و غافلگیری این زیردریایی به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی قدرت نیروی دریایی ارتش است،‌ تصریح کرد: اژدری که روی این زیردریایی قرار دارد، قدرت تخریبش 6 برابر یک موشک کروز است و یک شناور 1000 تنی را می تواند در کمتر از 10 ثانیه به اعماق دریا ببرد که این اژدر با نام والفجر نیز ساخت سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح است.

وی با بیان اینکه در حال تسلیح کلیه غدیرهای تولید شده به سامانه موشک زیرسطح به سطح هستیم، گفت: شلیک موشک از زیر دریا قابل مشاهده و کشف نیست و توانایی موشک زیرسطح به سطح برای زیردریایی بسیار حائز اهمیت است، چرا که این قابلیت به معنای هدفگیری از فاصله بلندتر است.

رئیس سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه امروز زیردریایی های غدیر قابلیت صادرات هم دارند و برخی از کشورهای دوست ما در حال مذاکره هستند تا برای آنها نیز طراحی کنیم، عنوان کرد: پریسکوپ این زیردریایی منحصر به فرد است و کشورهای صنعتی دنیا امروز متقاضی خرید این پریسکوپ و سامانه اپتیکی از جمهوری اسلامی ایران هستند. غدیر بیش از 90 درصد آن تولید داخل است و خطوط تولید آن را در اختیار داریم. بدنه این زیردریایی امروز در صنایع فولاد آلیاژی کشور تولید می شود.

دریادار رستگاری گفت: غدیر بیش از 90 درصد آن تولید داخل است و 12 سال است که در خط تولید قرار دارد. بدنه این زیردریایی امروز در صنایع فولاد آلیاژی کشور تولید می شود که از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. سامانه جنگال غدیر بسیار پیشرفته است.

وی در خصوص سامانه رانش زیردریایی غدیر، خاطرنشان کرد: به فناوری تولید موتورهای BLDC رسیده ایم که این موتورها بدون جاروبک و ذغال هستند. سر ریز این دانش امروز در موتورسیکلت برقی، دوچرخه برقی و کولر آبی باعث شده که تابستان گذشته با حضور آقای کلانتری خط تولید 3 مدل موتور الکتریکی برای کاهش آلاینده های فسیلی راه اندازی شود.

رئیس سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح با اشاره به تعمیرات اساسی زیردریایی غدیر 942 گفت: وقتی سازنده هستیم تعمیرات اساسی را می توانیم انجام دهیم. تعمیر این زیردریایی ظرف 10 ماه و 60 هزار نفر ساعت کار انجام شد. سامانه رانش، سونار و جنگال آن تغییر و بهبود یافت و بر روی حدود 31 سامانه آن نیز کار تعمیرات و تعویض انجام شد.

دریادار رستگاری با بیان اینکه ساخت زیردریایی غدیر 955 رکورد دیگری از خود برجا گذشت، اظهار داشت: ساخت اولین زیردریایی غدیر 4 سال طول کشید اما زیردریایی غدیر 955 ظرف 18 ماه کار طراحی و تولیدش انجام شد.

وی با تاکید بر اینکه حضور در دریا نشان دهنده بلوغ صنعت کشور است، افزود: صنعت کشتی و زیردریایی سازی بلوغ دانش، فناوری و صنعت کشورها را نشان می‌دهد. کشور ما کشوری دریایی است و 90 درصد واردات و صادرات ما از طریق دریا انجام می شود که برای سهولت این جریان نیاز به قدرت دریایی داریم.

رئیس سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح، گفت: ما در قلب انرژی جهان قرار داریم و باید نیروهای دریایی کشور را برای دفاع از آن تقویت کنیم.

دریادار رستگاری با بیان اینکه در زیردریایی غدیر 75 فناوری استفاده شده و در حوزه زیردریایی جزو 11 کشور اول دنیا هستیم، بیان داشت: در حوزه ساخت ناوشکن‌ها و ناوهای سنگین جزو 20 کشور اول دنیا هستیم و در حوزه شناورهای تندرو که حوزه ماموریت نیروی دریایی سپاه است نیز جزو 5 کشور اول دنیا هستیم که شاید به جرات بتوان گفت 5 ابرقدرت دارای حق وتو هم به اندازه ما پیشرفت نکرده اند؛ چراکه ما توانایی ساخت شناورهای تندرویی با سرعت بیش از 120 کیلومتر با قابلیت حمل موشک و سامانه‌های جنگال در ابعاد کوچک را داریم.

وی با اشاره به دومین همایش ملی پیشرانه‌های دریایی، گفت: در هفته اول اسفند دومین همایش پیشرانه‌های دریایی را خواهیم داشت و در خلال آن اولین سامانه رانش واترجت کشور را که قدرت رانش 30 گره را به ما می‌دهد، رونمایی خواهیم کرد.

رئیس سازمان صنایع دریایی در پایان اعلام کرد: زیردریایی فاتح را در دهه فجر رونمایی خواهیم کرد و بدنه ناوشکن دماوند را نیز در اسفندماه به آب خواهیم انداخت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر