jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۶۹۸۷۲   ۱۹ مهر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

روز سه‌شنبه خبــــــــــر زیرآوار مانــــــــــدن دنیا ویسی و فوتش در مدرســــــــــــــه منتشر شد، با عکسی که عکس دنیا نبود و یک خبرنگار اشتباهی در توییتر منتشر کرده بود.عکسی که به‌نام دنیا منتشر شد، آن‌طور که نوشته‌اند عکس دختری که اشتباهی به اشتراک گذاشته شد، روکن نام دارد و اهل روستای دهوک سنندج است و آنقدر دوست‌داشتنی و زیباست که در برنامه‌های کودک بازی می‌کند.

حالا که دنیا قربانی سهل انگاری و بیتوجهی مسؤولان شده، آرزو میکنیم، روکن سالهای زیادی زنده، سلامت و شاد باشد و لبخندش برای همیشه روی لبانش بماند. عکس واقعی «دنیا» را که نگاه میکنی، غمی عمیق برجانت مینشیند.چشمان و نگاهش پر از سوال است، لبانش بیلبخند و صورتش غمگین. شاید مرگ دلخراش او باعث شده که همه اینها را در چهره قاب گرفتهاش روی عکس ببینیم. شاید هم گریههای پدرش اندوه بر جانمان میریزد! یکی رفته سراغشان.کاک امجد؛ پدر دنیا، آمنه مادرش و برادر کوچکش را مقابل دوربین نشانده تا حرف بزنند و بگویند بر سر دنیا چه آمد !کاک امجد از شدت گریه نمیتواند صحبت کند، باید پدر باشی تا بفهمی یعنی چی که دختر هفت سالهات را بفرستی مدرسه که درس بخواند و با سواد شود اما دیوار مدرسه آوار شود و دنیا را ازت بگیرد.مگر نشنیدهاید همه از عشق عمیق پدر و دختر میگویند و این که جان پدر به دختر بسته است! آمنه؛ مادرش اما حرف میزند، صدایش میلرزد و کلمات کردی در گلویش میشکند اما میگوید بارها معلم مدرسه، آدمهای شواری ده و اهالی روستا به مسؤولان آموزش و پرورش نامه نوشتند و به اداره آموزش و پرورش سنندج رفتند و گفتند این مدرسه فرسوده است و آخرش کار دست بچهها میدهد؛ آخر هم دیوار فرسوده آوار شد روی «دنیا»! باید حتما فاجعهای رخ دهد تا شاید مسؤولان بهخود بیایند و کاری کنند، کاری که وظیفهشان است و اصلا پشت آن میز و صندلی هستند که کارها را به سامان برسانند نه اینکه بیسرو سامان کنند، یک خانواده را و دنیا را بفرستند زیر خاک! بچه چه آرزوهایی داشت، شاید که آرزو داشت معلم شود یا شاعر که درون هر کردی یک شاعر و یک معلم نفس میکشد. زهرا گیتینژاد، خیر مدرسهساز در گفتوگویی که دیروز در همین صفحه منتشر شد، گفت امسال 150 میلیارد تومان از بودجه نوسازی مدارس فرسوده کم شد! بله! آقایان بودجهنویس، مسؤولان پشتمیزنشین، وقتی بودجه را کم میکنید حواستان باشد دارید از کدام بخش کم میکنید و این سهلانگاری شما چه قربانیانی خواهد گرفت. هنوز 19 مهر است و تا پایان سال تحصیلی راه زیادی در پیش است، زمستان در راه است و خدا عاقبت بخیر کند همه بچه مدرسهایها را، بخصوص دانشآموزان مناطق محروم را!

فرزانه عطار

جامجم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر