jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۶۹۰۲۴   ۱۶ مهر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

«شوکران» یازدهم با پرویز خرسند، قوی‌ترین نویسنده‌ای که به تعبیر دکتر علی شریعتی «نثر امروز را در خدمت ایمان دیروز ما قرار داد» روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی سیما؛ یازدهمین قسمت برنامه تلویزیونی شوکران روز دوشنبه ۱۶ مهر با حضور استاد پرویز خرسند نویسنده ۷۸ ساله و یار دیرین دکتر علی شریعتی از شبکه چهار سیما پخش میشود.

خرسند متولد ۱۳۱۹، ویراستار کتب دکترشریعتی و از قدیمیترین همراهان او، ویراستار نشریات حسینیه ارشاد در دهه ۱۳۵۰، زندانی سیاسی عصر پهلوی، محقق بنیاد شاهنامه به مدیریت استاد جلالالدین همایی، پایهگذار و اولین سردبیر هفتهنامه سروش بعد از انقلاب اسلامی ایران (۱۳۶۰-۱۳۵۸) است.

دکتر شریعتی در بخشی از نامه خود به خرسند نوشته است: «خرسند عزیزم! دلم در این سالهای بدی که برای ما غریبان زمانه پیشآمده است بر تو میلرزد؛ چنانچه بارها بر رشحه زیبایی قلم تو میلرزد...»

از آثار این نویسنده میتوان به اسطوره هابیل و قابیل (که نوار کاست آن در دهه ۱۳۵۰ با تیراژ میلیونی توسط حسینیه ارشاد به فروش رسید)، برزیگران دشت خون، آنجا که حق پیروز است (با مقدمه علامه محمدرضا حکیمی)، مرثیهای که ناسروده ماند (با مقدمه استاد محمدتقی شریعتی)، شهید همه اعصار، من، یگانه و دیوار (خاطرات زندان)، پیغام زخم و شرح ادبی نهجالبلاغه اشاره کرد.

وی در «شوکران» یازدهم به بیان خاطرات و ناگفتههای دکتر شریعتی از مشهد تا حسینیه ارشاد میپردازد. بر اساس این گزارش، برنامه شوکران تا کنون میزبان چهرههایی همچون داوود هرمیداس باوند سخنگوی جبهه ملی ایران،شاهین فرهت پدر سمفونی ایران، هوشنگ ماهرویان از جامعهشناسان معاصر، آیتا... ابوالقاسم علیدوست رئیس انجمن فقه و حقوق حوزه علمیه قم، منوچهر آشتیانی از پیشروان حزب توده ایران، مهدی محقق، حجتالاسلام احمد واعظی،ایران دَرودی، غلامرضا اعوانی و مهدی گلشنی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است.

شوکران محصول مشترک حوزه هنری و شبکه چهار سیما به تهیهکنندگی علی قربانی است که دوشنبهها حوالی ساعت ۲۱ روی آنتن میرود و بازپخش آن نیز روزهای سهشنبه ۱۰صبح، جمعه ۱۴ و یکشنبه ساعت ۱۹ است.

علاقهمندان برای تماشای قسمتهای قبلی برنامه به آرشیو شبکه چهار سیما یا صفحات شوکران به نشانی @ShokaranTV در فضای مجازی مراجعه کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر