jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۶۵۳۹۸ ۲۷ شهريور ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

اتفاقاتی که در عاشورا و در یک روز رخ داده ، امروز دستمایه خلق تابلوهای بسیاری شده است

حادثه در آینه تکثیر شد...

یک تراژدی کامل است! عاشورا روایتی برای تمام اعصار و قرون و تصویرگر واقعه‌ای است که هنوز و همیشه زوایای تازه‌ای برای دیدن و اندیشیدن به نمایش می‌گذارد. اباعبدا...، تک تک یارانش و خانواده‌ای که با او همراه شده بودند حتی اسب‌ها و خیمه‌ها و شمشیرهای کربلا الهام‌بخش هستند برای هر کس که شوری به سر دارد و ذوقی به دل. سینما، تئاتر، شعر، داستان و نقاشی بارها و بارها به ساحت عاشورا قدم گذاشته و دریچه‌ای گشوده‌اند برای تماشای تاریخ، دانستن داستان قیام و آنچه در روزهای عاشورا و تاسوعا رخ داده است. هنر نقاشی هم بسیار از روز واقعه وام گرفته‌است و تابلوهای بسیاری در این زمینه خلق شده‌اند که برخی ماندگارتر بوده‌اند و موثرتر؛ مثل عصر عاشورای استاد محمود فرشچیان یا هر آنچه در این سال‌ها بر بوم حسن روح‌الامین نقش بسته است.

پایان‌نامه تحصیلی برای این نقاش صرفا بهانه‌ای بود که نگاهش را به عاشورا معطوف کند و هر بار یک قاب از آن را تجسم ببخشد. همین چند روز پیش بود که آخرین اثرش با نام لشکر فاطمیون افتتاح شد و پیوندی مضمونی و بصری برقرار کرد بین عاشورا و شهدای لشکر فاطمیون مدافع حرم. در این مجموعه بخشی از کارهای او به نمایش درآمده است و بدون تردید همچنان که در گذشته بیش از اینها درباره عاشورا هنرنمایی کرده، در آینده نیز به این مجموعه خواهد افزود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر