jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۶۳۹۷۱ ۲۰ شهريور ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

همه چیز درباره پایگاه مذهبی ایران صدا

«صدا»ی پای نور می‌آید

مدتی است که مدیریت چندرسانه‌ای و فضای مجازی معاونت صدا در حال ایجاد پایگاه‌هایی در فضای مجازی است تا از این طریق امکان دسترسی آنان که با وجود رسانه‌های دیداری گوناگون همچنان دل در گرو شنیدن دارند را به محتواهای شنیداری سهل‌تر کند. پیش از این پایگاه‌های کتاب گویا و قرآن راه‌اندازی شد و 18 شهریور از پایگاه‌های مذهبی ایران صدا با حضور حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی، حجت‌الاسلام موسوی‌ مقدم قائم مقام رسانه ملی، رضا قدیمی معاون فضای مجازی سازمان صدا و سیما و همچنین شاملو مدیر تولید چندرسانه‌ای و فضای مجازی معاونت صدا رونمایی شد. به این ترتیب چند روزی است که پایگاه‌های اینترنتی دعا و نغمه‌های مذهبی و همچنین سخنرانی‌های مذهبی روی خط قرار گرفتند و برای همگان قابل دسترس هستند. جام‌جم در گفت‌وگو با طلیعه سادات کمالی مسئول پایگاه مذهبی ایران صدا در فضای مجازی به معرفی بخش‌های مختلف این پایگاه‌پرداخته است.

از اینترنت بشنوید

از این پس علاقهمندان به شنیدن سخنرانیهای مذهبی میتوانند هر زمان که اراده کنند با دسترسی به اینترنت پای حرف سخنران مورد نظر خود بنشینند؛ در پایگاه سخنرانی، سخنرانیها به تفکیک موضوعی یعنی اخلاقی، کلام، تفسیر، حوزه و سخنران قابلدسترساند و تمام مطالب مرتبط با این موضوع در این پایگاه به یکدیگر لینک هستند. تا امروز سه تا چهار سوره به صورت تفسیر قطرهای بارگذاری شده و به مرور در حال تکمیل شدن است و در بخشی از پایگاه، امکان دسترسی به تفسیر نور حجتالاسلام قرائتی برای علاقهمندان به تفکیک آیه و به صورت تفسیر قطرهای فراهم است.

همچنین در این پایگاه، سخنرانیهای قدیمی که امروز دسترسی به آنها برای علاقهمندان دشوار به نظر میرسید در کنار سخنرانیهای جدیدتر موجود هستند. سخنرانیها به صورت سلسلهای و تک موضوعی بارگذاری شدهاند. سخنرانیهای سلسلهای سخنرانیهایی هستند که در چند قمست ایراد شدهاند و به تفکیک سلسلهای در پایگاه قابل دسترسیاند. بعضی دیگر از سخنرانیها که مجلسی، محفلی یا در مکان خاصی ایراد شدهاند هم به صورت تک سخنرانی در پایگاه بارگذاری شدهاند. این موارد غیر از دستهبندی موجود در پایگاه، در بخش سرچ نیز با نام سخنران و عنوان سخنرانی قابل جستوجو هستند.

نغمهها و نیایش‌‌های برخط

در پایگاه رسمی دعا و نغمههای مذهبی، دعاها، مداحیها و نغمههای گوناگون به تفکیک و با عنوانهای مختلفی چون مداحی، نوع دعا و گروههای همخوان قابلدسترسی است.

الان از هر مداح قطعاتی در این پایگاه موجود است که طبق گفته مسؤولان به مرور در حال به روز رسانی است. مداحیها نیز در مناسبتها با یکدیگر لینک هستند و از این طریق به راحتی قابل دریافت هستند. یعنی اگر کسی بخواهد مداحی متناسب با اول محرم و روز حضرت مسلم را بشنود، هر مداحی معروف و معتبر مرتبط با شهادت حضرت مسلم را میتواند در این پایگاه پیدا کند. مداحیها با اسم مداحان هم قابل سرچ هستند و به تفکیک وفاتها، شهادتها، اعیاد و ولادتها هم دستهبندی شده است.

در بخش ادعیه دعا، مناجات و زیارت موجود است و دعاهای مشهور و غیر مشهوری که در مفاتیح و در آرشیو آمده و به صورت استودیویی یا محفلی هستند را میتوان در این پایگاه پیدا کرد. در دستهبندی این پایگاه مشخص شده است که یک دعاخوان چند دعا خوانده است و یا از یک دعا چند نمونه قابل دسترسی است.

دسته آخر، دسته نغمات است که در قالب تواشیح و همخوانیها از گروههای مختلف به زبان فارسی و عربی و همچنین آوازهای عرفانی فارسی و عربی قابل دسترسی است.

سد ترویج خرافه

مبنای اولیه انتخاب سخنرانیها، دعاها و نغمهها بر اساس موجودی آرشیو سازمان صداوسیما است. طلیعهسادات کمالی مسؤول پایگاه مذهبی ایرانصدا در فضای مجازی به جامجم میگوید: سعی کردیم آنچه به گوش مخاطب میرسد قابل استناد و معتبر باشد تا به نوعی از ترویج خرافه جلوگیری شود و مطلب دینی درست به مخاطب برسد. به همین منظور تمام موارد انتخابی از خطوط نظارتی عبور کردند. بسیاری از این دعاها در سازمان صدا و سیما، تهیه و تولید شده و حتی در خود سازمان خوانده و ضبط شدهاند. بعضی از دعاهای بارگذاری شده در پایگاه اما محفلی هستند، یعنی جای دیگری خوانده شدهاند و صداوسیما آنها را ضبط کرده است. انتخاب دعاها، سخنرانیها، مداحیها و نغمههای دو پایگاه بر اساس موجودی آرشیو رسانه ملی و متناسب با نیاز مردم است. نیاز مخاطب در نظر گرفته شده است و برای همین دعاهای مشهوری که مورد مراجعه مردم بود در اولویت بارگذاری در این پایگاه قرار گرفته است. به طور کلی کاملا روی محتوا نظارت میشود، تمام تلاشمان را کردهایم تا مداحیهای آغشته به خرافات را منتشر نکنیم و محتوایی بارگذاری شود که بر مبنای اصول نظارتی سازمان باشد.

قدم قدم تا جامع شدن

مجموعه مدیریت چند رسانهای و فضای مجازی معاونت صدا در حال انجام سلسله کارهایی در این حوزه است و در این راستا مدتی پیش پایگاه کتاب به عنوان اولین گام و بعد از آن پایگاه ترتیل افتتاح شد، ظاهرا این روند با رونمایی از پایگاههای مذهبی ایران صدا در حال پیگیری است. به گفته کمالی این افتتاحیه یک کار خلقالساعه نیست و راهاندازی این پایگاهها حاصل یک مجموعه کار است که با توجه به بازخوردهای متفاوتی که از پایگاههای قبلی گرفتهاند انجام شده است. او میگوید: پایگاه کتاب گویا خیلی با اقبال روبهرو شد و بعد از آن در ماه رمضان پایگاه ترتیل مورد استقبال قرار گرفت؛ فاز بعدی کار ما رونمایی از پایگاههای مذهبی بود که در آستانه محرم انجام شد. پروژههای بعدی هم داریم و این نشان میدهد راهاندازی این پایگاهها یک پروسه زمانبر، سنجیده و با برنامهریزی است که چند ماه برای آنها زمان و انرژی صرف شده. آنچه تا امروز در این پایگاهها بارگذاری شده، بخشی از موجودی دعاها، نغمهها و سخرانیها است و این دو پایگاه در حال جامع شدن هستند. هماکنون ادعای جامع بودن نداریم ولی درصدد کامل کردن آنها هستیم و برای بهروزرسانی مجموعه تلاش میکنیم.

یک کار جمعی

مسؤول این پایگاه پایگاهها بیان میکند: این کار با همکاری مجموعهای از دوستان انجام شده است و ابدا یک کار فردی نیست. همه همکاران در معاونت صدا، بویژه مجموعه مدیریت چندرسانهای رادیو از روابط عمومی گرفته تا همکاران بخش گرافیک که تصاویر متناسب را برای پایگاهها انتخاب کردند و دوستان فنی که امکان دسترسی به پایگاه را تحت وب و اپلیکیشن فراهم آوردند، زحمت کشیدهاند. رونمایی از این پایگاه ماحصل تلاش تعداد زیادی از دوستان و همکاران ما است و همه تا جایی که توانستند تلاش کردند که مطالب و اطلاعات به بهترین شکل به دست مخاطب برسد.

کجا پیدایش کنیم؟

اگر شما هم از علاقهمندان به شنیدن سخنرانیهای مذهبی از طریق فضای مجازی هستید، میتوانید از نسخه تحت وب و همچنین اپلیکیشن به این پایگاه دسترسی داشته باشید. در صفحه اول اپلیکیشن ایران صدا، روی آیکون پایگاه سخنرانی مذهبی کلیک کنید تا وارد این پایگاه شوید: www.sokhanrani.iranseda.ir پایگاه دعا و نغمههای مذهبی هم در اپلیکیشن و همچنین تحت وب در آدرس www.nava.iranseda.ir قابل دسترسی است.

نوشین مجلسی

رسانه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر