jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۶۱۰۶۵   ۰۴ شهريور ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

گزارشی از رفتارهای اخلاقی و ارزشی ورزشکاران در جاکارتا

بالاتر از مدال

این روزها که مسابقات آسیایی جاکارتا پیگیری می‌شود و هر لحظه خبری از موفقیت ورزشکاران رشته‌های مختلف مخابره می‌شود، نگاه‌ها به دنبال عناوین و اسامی ورزشکارانی است که با شکست رقبا به مدال‌های رنگین می‌رسند. اما باید اذعان کرد که همه چیز در مدال و کسب مقام قهرمانی خلاصه نمی‌شود و حرکت‌های بر آمده از فرهنگ و اعتقادات یک ورزشکار می‌تواند حتی شاخص‌تر از مدال‌هایی باشد که کسب می‌شود. با وجود هجمه‌های رسانه‌ای که علیه ورزشکاران ایران از سوی رسانه‌های غربی صورت می‌گیرد، جاکارتا بار دیگر میدانی شد تا این ورزشکاران اعتقادات دینی و فرهنگی خود را نشان دهند. -

خواندن دستهجمعی آیهݑ الکرسی

یکی از دلچسبترین مدالهای کسب شده در این بازیها، مربوط به مدال طلای تیم ملی کبدی بانوان بود که با شکست تیم قدرتمند هند برای اولین بار قهرمانی در این رشته ورزشی را به دست آوردند. یکی از زیباترین صحنههای بازی فینال، پس از پایان بازی بود که اعضای تیم ملی همگی دور پرچم مقدس کشورمان حلقه زدند و سپس به صورت دستهجمعی آیهݑ الکرسی خواندند؛ صحنهای که بی شک تا سالها در حافظه تاریخی ملت ایران ثبت خواهد شد.

تقدیم مدال به رهبری

مدال یک ورزشکار، ارزشمندترین یادگار او از از سالهای قهرمانی است. مدالی که از جنس طلا نیست اما ارزش معنوی آن، فراتر از ده ها سکه طلاست. با این حال هستند ورزشکارانی که ماه ها تلاش می کنند برای آنکه مدال جهانی یا آسیایی کسب کنند و آن را با تمام وجود به رهبر معظم انقلاب یا بارگاه های زیارتی و اماکن مقدس تقدیم کنند. در همین بازیهای آسیایی جاکارتا، فرود ظفری عضو تیم ملی ووشو ایران پس از کسب مدال نقره خود در این مدال را به رهبر معظم انقلاب تقدیم کرد و گفت: در این چندماهه شب تا صبح تمرین کردم تا طلایم را به رهبر انقلاب تقدیم کنم. این آرزوی من بود ولی نمی دانم این نقره، ارزش هدیه به رهبری را دارد یا نه.

در کبدی هم شاهد این بودیم که پس از قهرمانی های تاریخی تیم های ملی آقایان و بانوان، زهرا کریمی، ملی پوش کبدی بانوان ایران و عباس خواجه اورسجی، رئیس فدراسیون کبدی مدال های طلای به دست آمده را با افتخار به حضرت آیت الله خامنه ای تقدیم کردند تا اینچنین قدردان حمایت های رهبر انقلاب جوانان این مرز و بوم باشند.

راز و نیاز قبل از فینال

نام حسن یزدانی، کشتیگیر تیم ملی آزاد کشورمان طی سالهای گذشته با قهرمانیهای ورزشی و رفتارهای اخلاقی عجین شده است. یزدانی که در جاکارتا اولین طلای کاروان ایران را به ارمغان آورد، پیش از مسابقه فینال خود صحنهای به یاد ماندنی را رقم زد. در حالی که بیشتر ورزشکاران در این لحظات به حریف فکر میکنند، عکسی از قهرمان کشتی ایران منتشر شد که او را در گوشهای از سالن و در حال راز و نیاز با خداوند متعال نشان میداد.

حرکت شایسته زهرا نعمتی

خبری که در مورد زهرا نعمتی، کماندار تیم ملی در بازیهای آسیایی بیش از همه مورد توجه قرار گرفت، سهلانگاری اعضای تیم و دیر حاضر شدن او در زمان مسابقه بود که نتیجهاش حذف نابهنگام بانوی کماندار ایران از این مسابقات بود.

اما تصویر کمتر دیده شده مربوط به بخش دیگری از مسابقات تیراندازی بود که حریف مرد او قصد دست دادن با زهرا نعمتی را داشت که با امتناع او روبهرو شد.

حسین خلیلی

ورزش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر