jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۴۹۱۱۸   ۰۲ تير ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

مصرف طولانی دوز بالای ویتامین D عارضه‌ساز است

مسمومیت با ویتامین D

«مسمومیت ویتامینD » را «هیپِرویتامینوز D » نیز می‌گویند. این عارضه معمولا بر اثر مصرف دوز بالای مکمل‌های ویتامین D ایجاد می‌شود. رژیم غذایی یا مواجهه با آفتاب نقشی در ایجاد این عارضه ندارند، زیرا بدن می‌تواند مقدار ویتامین D تولیدشده بر اثر مواجهه با آفتاب را تنظیم کند و حتی مواد غذایی غنی‌شده نیز آن‌قدری ویتامین D ندارند که موجب مسمومیت شوند. مهم‌ترین پیامد مسمومیت ویتامین D انباشتگی کلسیم یا هیپِرکلسِمی در بدن است که می‌تواند موجب علائمی مانند تهوع، استفراغ، ضعف و تکرر ادرار شود. علائم این مسمومیت در موارد حاد می‌تواند به درد استخوان و بیماری‌های کلیوی مانند تشکیل سنگ‌های کلسیمی نیز بینجامد.

درمان این عارضه عبارت است از توقف مصرف ویتامین D و محدودیت دریافت غذایی کلسیم. همچنین ممکن است داروهای وریدی مانند کورتیکواِستروئیدها و بیسفوسفوناتها تجویز شوند. مطالعات نشان داده است که مصرف روزانه ۶۰ هزار IU (واحد بینالمللی) ویتامین D بهمدت چند ماه میتواند مسمومیت ایجاد کند. این درحالی است که اغلب بزرگسالان فقط مجازند ۶۰۰ IU از این ویتامین را در روز مصرف کنند. دوزهای بالاتر از این مقدار معمولا برای درمان مشکلاتی مانند کمبود ویتامین دی تجویز میشوند که آن هم حتما باید تحت نظر پزشک و بهمدت محدود باشد. کسانی که ویتامین D با دوز بالا مصرف میکنند، همچنین باید در مدت درمان از لحاظ سطوح خونی بررسی شوند.

از آنجا که این روزها خیلی حرف از کمبود ویتامین D است، مبادا به مصرف خودسرانه مکملهای ویتامین D روی بیاورید! مصرف هرگونه مکمل ویتامین و مواد معدنی باید تحت نظر پزشک باشد.

منبع: https://www.mayoclinic.org

مترجم: صدف دژآلود

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

دگردیسی زاویه‌ دید

دگردیسی زاویه‌ دید

زاویه دید یک مولف نسبت به موضوعی که می‌خواهد درباره آن در اثرش سخن براند، ای بسا مهم‌ترین شاخصه‌ای است که آثار هنرمندان مختلف را از هم متمایز می‌کند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر