jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۴۲۴۵۱   ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

زندگی ما هیچ شباهتی به آنچه برخی مردم و مسئولان فکر می‌کنند، ندارد. بسیاری از ما از نظر مادی شرایطی مانند مردم داریم و اگر بگویم اغلبمان شرایط مالی پایین تری هم داریم، اغراق نکرده‌ام. با اتوبوس و مترو رفت و آمد می‌کنیم. خانه نداریم، خودروی شخصی نداریم، بضاعت حداقلی داریم و بر خلاف تصور همه هیچ پول کلانی توی جیبمان نمی‌رود. یک ماه کار می‌کنیم، اندازه یک سال دیگران درآمد نداریم و بقیه زمانمان را به استراحت نمی‌گذرانیم.

در این شرایط جا دارد از مسئولان محترم سازمان تامین اجتماعی بپرسیم چرا باید مبلغی به عنوان حق بیمه از قراردادهای ما کسر شود و در برابرش چیزی هم دریافت نکنیم؟ چگونه این سازمان به فکر هنرمندانی نیست که بسیاریشان با بضاعت حداقلی زندگی میکنند؟ اصلا مگر بودجه حمایتی بخش تئاتر چقدر هست که تأمین اجتماعی با عنوان بیمه قراردادها میخواهد مبلغی از آن کسر کند؟

هزاران هنرمند در کشور ما با بضاعت اندک زندگی میکنند و حتی برای تأمین اجاره مسکن خود مشکل دارند و سطح زندگی برخیشان حتی از طبقه متوسط کشور هم پایینتر است. ما با بضاعت کم و قناعت زندگی میگذرانیم آن وقت مسئولان به فکر درآمدزایی در این حوزه هستند!

قراردادی که با یک هنرمند تئاتر برای یک ماه تمرین یا یک ماه اجرا بسته میشود مبلغش حتی از حقوق یک کارگر هم کمتر است، این عدد آنقدر ناچیز است که نمیدانیم طرح سازمان تأمین اجتماعی برای کسر این قراردادها بابت چیست. وقتی اکثریت به اتفاق هنرمندان بیمه هستند و حق بیمه پرداخت میکنند، چرا باید برای یک قرارداد اجرای تئاتر که هنرمند چند ماه وقت برای آن میگذارد و در نهایت دریافتیاش عدد بسیار ناچیزی است بابت بیمه عددی را کم کنند.

ما دلسوزانه به کشور خدمات فرهنگی میدهیم و برای معاش خود هرکاری که متناسب با شخصیت هنریمان باشد انجام میدهیم و با وجود تعامل و همکاری با اداره کل امور هنرهای نمایشی و معاونت هنری وزارت ارشاد، در این زمینه میگویند باید موضوع در وزارت کار و سازمان تأمین اجتماعی حل شود. هنرمندان آمادگی دارند در این زمینه مانند گذشته متحد شوند و طومار و بیانیه اعتراضی امضا کنند تا این اعتراض به گوش وزیر کار برسد.

اسماعیل خلج

نمایشنامه نویس، کارگردان و بازیگر پیشکسوت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

تهران سینوسی

تهران سینوسی

آمار مبتلایان روز گذشته در تهران نشان می‌دهد با این‌که تعداد بستری‌ها همچنان بالاست اما تهران روزهای تقریبا آرام‌تری را نسبت به چند روز گذشته می‌گذراند؛ البته آرام نه به معنای این‌که سیر نزولی داشته باشیم بلکه این روند کاملا سینوسی است؛ یعنی مدام در حال بالا و پایین‌شدن است و به هیچ‌کدام از موج‌های نزولی‌اش نمی‌شود اطمینان کرد.

چرا طالبان با مذاکرات صلح بازی می‌کند؟

چرا طالبان با مذاکرات صلح بازی می‌کند؟

در افغانستان همه مشتاق شروع مجدد گفتگوهای صلحند. اما فرجام این مذاکرات بنفع کیست؟ بی‌رغبتی طالبان برای شرکت در محفل استانبول سبب شده برخی گمان کنند آنها از گفتگو فراریند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر