jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۴۱۰۲۶ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

دانستنی‌های سلامت

دست‌ها، آینه سلامتی

دست‌ها می‌توانند حاوی اطلاعات مهمی درباره سلامت باشند. گاهی اگر کمبود یا اختلالی در بدن بروز کند، نشانه‌های آن در کف دست‌ها، غدد عرق، ناخن‌ها یا رنگ و بافت پوست مشهود خواهد بود. در ادامه با ما همراه باشید تا با هفت کمبود و اختلالی که نشانه‌های آن در دست‌ها پدیدار می‌شود، بیشتر آشنا شوید.

کمکاری و پرکاری تیروئید

تورم انگشتان و سردی دستها از جمله نشانههای کمکاری تیروئید است. اما اگر مبتلا به پرکاری تیروئید باشید، ممکن است پوست دستتان قرمز یا خشک شود.

کمبود مواد مغذی

آیا ناخنهای شکنندهای دارید؟ ضعیف بودن ناخنها میتواند نشانه کمبود زینک، ویتامین A، ویتامین C، بیوتین یا کلسیم باشد. شیاردار شدن ناخنها نیز خبر از کمبود پروتئین
میدهد.

هیپرهیدروز (تعریق بیش از حد)

همه ما وقتی ورزش میکنیم یا مضطرب میشویم، کف دست مان مقداری عرق میکند. اما اگر تعریق کف دست آنقدر زیاد باشد که مثلا حتی در گرفتن دستگیره در هم مشکل دارید، پس شاید به هیپرهیدروز یا تعریق بیشازحد دچار باشید. این عارضه که معمولا دارای ریشههای ژنتیک است، در کودکی یا جوانی آغاز میشود و شدت آن شبها کمتر است.

بیماریهای قلبی

قدرت پنجه یا بهعبارتی قدرت محکم گرفتن اجسام در دست علاوه بر نشان دادن سلامت قلب میتواند احتمال خطر حمله یا سکته قلبی را نیز نشان دهد. قدرت پنجه حتی میتواند سن زیستی را نیز نشان دهد. همچنین گفته میشود هرچه عضلات ضعیفتر باشند، توانایی فرد برای مقابله با بیماریهای مزمن کاهش خواهد یافت.

پارکینسون

لرزش دستها هنگام استراحت، یعنی هنگام عدم انجام فعالیت با دستها، از جمله علائم بیماری پارکینسون است. این نوع لرزش با لرزش دستها در زمان استرس یا فعالیت فرق دارد.

آنمی

رنگپریدگی دستها و بستر ناخن میتواند نشانه آنمی یا کمخونی باشد. آنمی عارضهای است که بر اثر کمبود گلبولهای قرمز خون بهوجود میآید و موجب کاهش اکسیژنرسانی به بافتها میشود.

اگزما

آیا هرچه مرطوبکننده استفاده میکنید، باز هم دستهایتان خشک و مستعد خارش و قرمزی هستند؟ خشکی دستها از جمله نشانههای اگزماست که البته نیاز به تشخیص پزشک دارد. اگزمای دست ممکن است تاول، شکافهای پوستی، احساس سوزش و خونریزی ایجاد کند.

منبع: medicaldaily

مترجم: صدف دژآلود

جامجم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیداری كه در 30 آبان 98 برگزار شد، توفیقی بود كه رفیق راه جمعی از یاران شد؛ جمعی از سینه‌ سوخته‌ ها، راویان و آفتاب‌ خورده‌های سرزمین‌های خونین دوران هشت سال دفاع مقدس كه به نمایندگی از همرزمان‌ شان به دیدار رهبر معظم انقلاب شتافتند.

جهاد همچنان باقی است

جهاد همچنان باقی است

چهلمین سال است که مردم ایران آغاز یک دفاع را جشن می‌گیرند. هرچند جنگ، تلخی و سختی و سیاهی دارد، اما آغاز دفاع‌مقدس از 31شهریور شروع فصل جدیدی از جهاد و ایستادگی بود که ثمره آن، امروز مصونیت‌بخشی نظام در ساحات مختلف است.

وقت‌کشی به نفع کرونا

وقت‌کشی به نفع کرونا

دیروز رئیس‌جمهور از احتمال بازگشت برخی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در بعضی از استان‌ها خبر داد و به نظر می‌رسد بعد از گذشت حدود سه هفته از آغاز موج سوم همه‌گیری کرونا در ایران، دولت بالاخره به فکر اجرای تدابیری سختگیرانه برای کنترل این موج افتاده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر