نوانما اخبار کد خبر: ۱۱۳۶۴۱۴ ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۰۶:۰۰

آن وقت‌ها که فضای مجازی اندازه امروز همه‌گیر نبود و در تعاملات و اتفاقات اجتماعی تاثیرگذار نبود، پر کردن سالن‌های کنسرت برای خوانندگان تازه‌کار اتفاق دشواری بود. چه بسیار مواردی که تهیه‌کننده‌های کنسرت با دوست و آشنا و رفیق سالن‌ها را پر کردند تا خواننده جوان در کارش جا بیفتد و برای خود مخاطب دست و پا کند. اجراهای اول اصولا می‌شدند اجراهایی که خیلی‌ها به اصرار حضور داشتند و البته خیلی‌ها هم از این فرصت استفاده می‌کردند و مفت و مجانی یک کنسرت موسیقی هم می‌رفتند.

هیراد، هورا!

حالا اما فضای مجازی معادلهها را به هم زده است، هر چند هنوز هم صاحبان شرکتهای موسیقی و کنسرتگذاران در بعضی موارد به اتفاقات نادری از جمله ارتباط با رانندگان ترمینالهای مسافربری شلوغ برای پخش مداوم صدای خوانندههای جوانی میروند، اما حالا بخش اصلی ماجرا را فضای مجازی بر عهده دارد و خیلی زود یک خواننده را که ته صدایی داشته و اصول اولیه موسیقی را بداند، مشهور میکند.

این اتفاق طی سالهای گذشته بارها و بارها رخ داده و البته نتیجهاش هم در اغلب موارد حضور خوانندگانی با عمر هنری کوتاهمدت بوده است، خوانندگانی که یکشبه آمدهاند و چند روزه هم فراموش شدهاند و بیشتر بهدنبال بعد تجاری موسیقی بودهاند. همین هم از آنها گزینهای مناسب برای برخی شرکتهای فعال موسیقی ساخته است.

خلاصه بگذریم از این موارد و برویم سراغ کنسرت تازه حمید هیراد. خواننده جوانی که طی ماههای گذشته حواشی بیشماری را پشت سر گذاشته است و بتازگی هم در تهران روی صحنه رفته است. از حواشی و کشمشهای میان او و شاعران عبور کنیم که درباره این ماجرا هم ما بینهایت شنیدهایم و هم شما.

او به مدت سهشب در سالن میلاد نمایشگاه بینالمللی تهران به اجرای موسیقی پرداخت. مردم بلیتهای اجرایش را خریداری کرده بودند و همین نشان داد که به لطف فضای مجازی این خواننده خیلی معروف شده و میتواند برای سه شب سالن پر جمعیت نمایشگاه بینالمللی را پر از جمعیت کند.

آنطور که مهر نوشته است، هیراد در این کنسرت خطاب به مردم گفته است: خیلی ممنونم که در مهم ترین شب زندگی من همراهیام میکنید و از حضورتان در این برنامه خوشحالم و به خودم افتخار میکنم. امیدوارم امشب شبی پر از عشق و مهربانی را با هم تجربه کنیم و خوشحالم که بهترین مخاطبان را دارم.

شعار هواداران حاضر در سالن برای این خواننده شعار «هیراد، هورا» بود که در بخشهای مختلف در سالن شنیده میشده است. هر چند شاهد جای خالی چهرههای مشهور موسیقی در این اجرا هستیم و تنها اعضای گروه پازل، اعضای «ماکان بند» و همچنین مهدی دارابی و کمند امیرسلیمانی در سالن حضور داشتهاند، اما واقعیت این است که باید بپذیریم هر که مخاطب دارد، صحنه را هم دارد.

حالا هر قدر به هیراد یا هر خواننده دیگری از سوی منتقدان، انتقاد وارد شود باز هم به مدد داشتن مخاطبانی که حاضرند دست به جیب شوند، به کار خود ادامه دهد و البته تا زمانی که برای مخاطبان کمرنگ نشده و جایش را به خواننده دیگری ندهد، این روند ادامه خواهد داشت. در واقع تا هر وقت مردم پای اجرایی بنشینند و هورا بگویند، خواننده امکان فعالیت را خواهد داشت. هر چند که سال گذشته همین موقع حامد همایون رکورد دار اجرای کنسرت موسیقی بود و حالا چندان خبری از او نیست، باید دید هیراد خواننده پر سر و صدای این روزها هم به سرنوشت همایون دچار میشود یا نه.

زینب مرتضاییفرد

روزنامهنگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: