jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۳۰۶۰۲   ۲۷ اسفند ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

محققان نوعی رنگ موی غیرسمی از گرافن ساخته‌اند که به مو آسیب نمی‌رساند و رنگ آن تا 30 بار شست‌وشو ثابت می‌ماند.

به گزارش مهر، گرافن یا «ماده خارقالعاده» از ورقههای یک اتمی کربن ساخته شده که کاربردهای جالبی دارد. درهمین راستا گروهی از محققان دانشگاه ایالتی شمال غربی ایلینوی به رهبری جیاسینگ هوانگ با کمک گرافن نوعی رنگ موی بسیار کم ضررتر از نمونههای فعلی بازار ساختند.

به طور معمول رنگ موها شامل مواد شیمیایی سنگین مانند آمونیاک هستند که از آنها برای باز کردن کوتیکولهای مو استفاده میشود. هنگامی که کوتیکولها باز شوند، مولکولهای رنگ میتوانند وارد مو شوند و آن را به طور شیمیایی تغییر دهند. به این ترتیب رنگ مو را عوض میکنند. باز کردن مداوم کوتیکولهای مو به شکننده شدن آن منجر میشود. مولکولهای ماده رنگی بسیار سمی و کوچک هستند، به همین دلیل احتمال دارد از طریق پوست وارد بدن شوند و واکنشهای مختلفی در بدن فرد ایجاد کنند.

این درحالی است که گرافن یک ماده شیمیایی غیر سمی است. رنگموی ساخته شده حاوی لایههای باریک و نازک این مواد است که دور هر تار مو پیچیده میشود و مو را به رنگ گرافن درمی آورند. درحال حاضر رنگ موهای ساخته شده از گرافن در طیف رنگی سیاه و قهوهای است. پیونددهندههای غیرسمی پلیمری در رنگ مو این ورقهها را تا 30 بار شستوشو نگه میدارد و اجازه نمیدهد رنگ آن تغییر کند.

جالب آنکه نه تنها رنگ موی گرافنی غیر سمی است، بلکه مولکولهای آن بزرگتر از رنگهای معمول است بنابراین وارد پوست نمیشود. همچنین فرآیند رنگ کردن مو کمتر از 10 دقیقه طول میکشد.بهای این محصول نیز چندان گران نخواهد بود، زیرا از یک نوع گرافن ارزان به «اکسید گرافن» استفاده میکند. از سوی دیگر چون این ماده رسانای الکتریسیته است، مزایای دیگری نیز خواهد داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر