محققان نوعی رنگ موی غیرسمی از گرافن ساخته‌اند که به مو آسیب نمی‌رساند و رنگ آن تا 30 بار شست‌وشو ثابت می‌ماند.
کد خبر: ۱۱۳۰۶۰۲

به گزارش مهر، گرافن یا «ماده خارقالعاده» از ورقههای یک اتمی کربن ساخته شده که کاربردهای جالبی دارد. درهمین راستا گروهی از محققان دانشگاه ایالتی شمال غربی ایلینوی به رهبری جیاسینگ هوانگ با کمک گرافن نوعی رنگ موی بسیار کم ضررتر از نمونههای فعلی بازار ساختند.

به طور معمول رنگ موها شامل مواد شیمیایی سنگین مانند آمونیاک هستند که از آنها برای باز کردن کوتیکولهای مو استفاده میشود. هنگامی که کوتیکولها باز شوند، مولکولهای رنگ میتوانند وارد مو شوند و آن را به طور شیمیایی تغییر دهند. به این ترتیب رنگ مو را عوض میکنند. باز کردن مداوم کوتیکولهای مو به شکننده شدن آن منجر میشود. مولکولهای ماده رنگی بسیار سمی و کوچک هستند، به همین دلیل احتمال دارد از طریق پوست وارد بدن شوند و واکنشهای مختلفی در بدن فرد ایجاد کنند.

این درحالی است که گرافن یک ماده شیمیایی غیر سمی است. رنگموی ساخته شده حاوی لایههای باریک و نازک این مواد است که دور هر تار مو پیچیده میشود و مو را به رنگ گرافن درمی آورند. درحال حاضر رنگ موهای ساخته شده از گرافن در طیف رنگی سیاه و قهوهای است. پیونددهندههای غیرسمی پلیمری در رنگ مو این ورقهها را تا 30 بار شستوشو نگه میدارد و اجازه نمیدهد رنگ آن تغییر کند.

جالب آنکه نه تنها رنگ موی گرافنی غیر سمی است، بلکه مولکولهای آن بزرگتر از رنگهای معمول است بنابراین وارد پوست نمیشود. همچنین فرآیند رنگ کردن مو کمتر از 10 دقیقه طول میکشد.بهای این محصول نیز چندان گران نخواهد بود، زیرا از یک نوع گرافن ارزان به «اکسید گرافن» استفاده میکند. از سوی دیگر چون این ماده رسانای الکتریسیته است، مزایای دیگری نیز خواهد داشت.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها