jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۲۴۳۰۴   ۰۳ اسفند ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

او در حضور اینفانتینو شهرآورد را سوت می‌زند

فغانی داور دربی 86

پنجشنبه هفته آینده حساس‌ترین بازی دور برگشت لیگ برتر میان استقلال و پرسپولیس برگزار می‌شود. دیداری که با توجه به حضور اینفانتینو، رئیس فیفا در ورزشگاه، می‌تواند یکی از متمایزترین دربی‌های تاریخ فوتبال ایران لقب بگیرد.

همین حضور اینفانتینو در تهران، تا حدودی تکلیف داور دربی 86 را مشخص میکند. کمیته داوران فدراسیون فوتبال به احتمال فراوان از علیرضا فغانی، یکی از داوران منتخب فیفا برای قضاوت در جام جهانی 2018 استفاده کند تا از این طریق شانس فغانی را برای قضاوت بازیهای مهم در جام جهانی بالا ببرد.

البته خود فغانی در پاسخ به این سوال که آیا دوست دارد دربی را قضاوت کند گفت: اگر من قضاوت نکنم، بهتر است، چون تاکنون 4 بار دربی را قضاوت کردهام. البته برای من فرقی نمیکند، چراکه تابع تصمیمات مسئولان بودهام و هر مسابقه و ردهای بوده، قضاوت کردهام. اما اگر نظر مرا میخواهید، بهتر است قضاوت را به داوران جوان بدهند. اینفانتینو قضاوت ما را دیده و اکنون هم کاندیدای حضور در جام جهانی هستیم.

با این حال همه چیز مهیاست تا فغانی در حضور رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، یکی از پرتماشاگرترین بازیهای آسیا را قضاوت کند. کمیته داوران فدراسیون فوتبال هم در آستانه بازیهای هفته بیست و چهارم با انتخاب فغانی به عنوان داور دیدار مشکی پوشان و سپاهان، شرایط برای انتخاب این داور بینالمللی را برای قضاوت دربی 86 فراهم کرده است. بازی روز شنبه فولاد و استقلال را بیژن حیدری سوت خواهد زد و برای بازی پرسپولیس و استقلال خوزستان نیز کوپال ناظمی داور وسط خواهد بود. اینکه فغانی بازیهای ما قبل دربی را برای سرخابیها سوت نمیزد خود نشانه دیگری است برای انتخاب او به عنوان داور دربی 86.

فغانی تاکنون چهار بار دربی پایتخت را قضاوت کرده و اگر برای دربی هفته آینده انتخاب شود، برای پنجمین بار این بازی مهم را سوت میزند. نکته جالب تقارن نتایجی است که استقلال و پرسپولیس در بازیهایی که فغانی داور آن بوده، به دست آمده است. پرسپولیس با هتتریک ایمون زاید در سال 90، دربی 74 را با نتیجه 3 بر 2 برد. استقلال هم با علیرضا منصوریان دربی 84 را با همین نتیجه ( 3بر 2) از آن خود کرد که داور هر دو بازی، فغانی بود.

در دو دربی دیگری که با سوت فغانی برگزار شد هم نتیجه صفر صفر مساوی بود؛ دربی 77 در سال 92 با 10 کارت زرد و دربی 83 در سال 95. نکته جالب دیگر اینکه فغانی در این چهار دربی هرگز اعلام پنالتی نکرده است، و از هر تیم هم یک بازیکن را با کارت فقرمز جریمه کرده؛ یک بار مرحوم مهرداد اولادی در سال 90 و یک بار هم سید مهدی رحمتی در سال 95.

بد نیست بدانید از 16 فروردینماه 1347 که عبدالرضا موزون نخستین دربی را قضاوت کرد تاکنون، محسن ترکی با هفت بار قضاوت در شهرآورد پایتخت رکورددار است و فغانی برای رسیدن به این رکورد نیاز به قضاوت در 3 دربی دیگر دارد.

البته قبل از رسیدن به این رکورد، فغانی میتواند رکورد دیگری را با حضور در جام جهانی روسیه و قضاوت به عنوان داور وسط به نام خود بزند. آبان ماه امسال بود که فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) 36 داور اصلی و کمکداور را برای مسابقات جام جهانی 2018 روسیه انتخاب کرد که نام علیرضا فغانی از کشورمان به همراه پنج داور آسیایی دیگر به نامهای فهد المیرداسی از عربستان، روشن ایرماتوف از ازبکستان، عبدا... محمد از امارات، ریوجی ساتو از ژاپن و نواف شکرا... از بحرین در این فهرست قرار داشت.

فغانی که در سه سال اخیر بازیهای مهمی چون دیدار رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا 2014، دیدار فینال جام ملتهای آسیا 2015، دیدار فینال جام باشگاههای جهان 2015، دیدار فینال فوتبال المپیک 2016 ریو و دیدار نیمهنهایی جام کنفدراسیونها 2017 را نیز سوت زده است، یکی از داورانی است که به شدت مورد توجه فیفا قرار دارد.

احتمال تغییر زمان دربی

با وجود آنکه سایت سازکان لیگ فدراسیون فوتبال، ساعت برگزاری دربی 86 را ساعت 17 و 20 دقیقه روز پنجشنبه دهم اسفند ماه اعلام کرده است، این بازی به احتمال فراوان یک ساعت و پنجاه دقیقه زودتر موعد قبلی و از ساعت 15 و 30 دقیقه برگزار خواهد شد. گفته می شود این تغییر ساعت بنا بر نظر شورای تامین شهر تهران صورت گرفته است. سازمان لیگ بزودی زمان جدید برگزاری دربی استقلال و پرسپولیس را اعلام می کند.

رضا پورعالی

ورزش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر