jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۰۳۷۶۱   ۲۸ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۸:۰۰

انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، یک رسوایی سیاسی برای دونالد ترامپ است و این بخشی از سناریوی به اصطلاح متشنج نگه‌داشتن منطقه خاورمیانه ارزیابی می‌شود.

قدس، عربی و اسلامی بوده و خواهد ماند و فکر نمی‌کنم این‌گونه اقدامات بتواند تغییر ماهوی در رابطه با جایگاه و وجهه رژیم صهیونیستی در سطح بین‌المللی ایجاد کند، ضمن این‌که چنین تصمیمی مغایر با عهدنامه‌های سازمان ملل متحد است و کشورهای مختلف در سطح منطقه و خارج از منطقه نسبت به این رفتار هشدارهایی داده و اعلام مخالفت خود با این اقدام را ابراز کرده‌اند. اما حداقل انتظار از مجامع بین‌المللی بخصوص سازمان ملل متحد این است که با این‌گونه اقدامات آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها برخورد قاطع داشته و جلوی تجاوز‌گری‌های آنها را بیش از این بگیرند.

آمریکایی‌ها با این‌گونه اقدامات بیش از پیش اهداف و نیات مداخله‌جویانه خود را در منطقه نشان می‌دهند. منطقه‌ای که اخیرا از خطر و تهدیدات گروه افراطی داعش رهایی یافته و بیش از هر زمان دیگری نیاز به آرامش و آسودگی و امنیت دارد و این اقدام تلاشی برای متشنج نگهداشتن تحولات خاورمیانه به‌شمار می‌رود.

آمریکایی‌ها همواره به بهانه برقراری صلح در منطقه اقدامات مداخله‌جویانه داشته‌اند، اما در نهایت به آشوب بیشتر منجر شده و مسیر را از روش‌‌های دیپلماتیک تغییر داده و آن را به سمت جنگ و خونریزی‌های بیشتر سوق داده که این تصمیم اخیر ترامپ نیز در نهایت به همین مساله ختم خواهد شد که نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری باید با آن برخورد کنند.

به طور طبیعی هرگونه مداخله‌ای که به ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه منجر شود کشورها باید با آن مخالفت کنند و البته شاید پربیراه نباشد که بگوییم بخشی از همین مسائل و مشکلات ناشی از فقدان انسجام و اتحاد میان کشورهای اسلامی است. کشورهایی که بعضا امنیت خود و منافعشان را در هم‌پیوندی با جریانات خارج از منطقه جست‌وجو می‌کنند، فلذا کشورهای اسلامی بایستی متوجه باشند که این‌گونه اقدامات به نفع منطقه و منافع آنها نخواهد بود و تنها در همبستگی و لوای توجه به مصالح و منافع مشترک در منطقه می‌توانند با این گونه مسائل مقابله کنند.

وقتی در اقصی نقاط دنیا و بسیاری از کشورها و ملت‌ها، واکنش منفی به این اتفاق نشان داده می‌شود بیش از هر جای دیگر ساکنان در این مناطق در فلسطین اشغالی نسبت به این رویداد که یک انحراف در ژئوپلتیک منطقه خاورمیانه به شمار می‌رود واکنش خواهند داشت و طبیعی است خشم و انزجار مردم نسبت به این وقایع مجددا برانگیخته شده و موجبات دفاع از مردم مظلوم فلسطین را در پی خواهد داشت.

علی نجفی / عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر