jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۱۰۹۳۵۶۴ ۲۳ آبان ۱۳۹۶  |  ۰۳:۴۰

اطلاع‌رسانی لحظه‌ای رسانه ملی از زلزله

تیر خلاص به شایعه

بعد از وقوع حادثه مهیب زلزله که شامگاه یکشنبه عراق و بخش‌های وسیعی از غرب کشورمان را لرزاند، رسانه ملی خیلی زود وارد عمل شده و از همان دقایق اولیه بعد از وقوع این رویداد، پوشش صحیح، دقیق و همه‌جانبه آن را در دستور کار قرار داد.

تیر خلاص به شایعه

از ساعات اولیه وقوع زلزله در غرب کشور، شبکه خبر با اطلاع‌رسانی مداوم به‌صورت زیرنویس و ارتباط تلفنی با متولیان امداد و نجات کشور و بویژه استان‌های غربی، تلاش کرد علاوه بر آگاه کردن مخاطبان از شرایط و اوضاع مناطق زلزله‌زده، به ایجاد آرامش در کشور و رفع دغدغه‌های مردم کمک کند.

این شبکه طی تماس‌های مستقیم تلفنی با مدیران بحران کشور از جمله رئیس هلال‌احمر، رئیس و معاون سازمان مدیریت بحران، مسئولان وزارت بهداشت و درمان، مسئولان وزارت نیرو، مسئولان اورژانس و دیگر دست‌اندرکاران مدیریت بحران در کشور، اطلاع‌رسانی جامع از این حادثه را آغاز کرده و این اطلاع‌رسانی همچنان در شبکه‌های مختلف ادامه دارد.

بر همین اساس، رئیس خبرگزاری صداوسیما در گفت‌وگو با جام‌جم گفت: یکشنبه‌شب، از دقایقی بعد از وقوع زمین لرزه در مناطق غربی و جنوب‌غربی کشور که در بیشتر استان‌های کشور احساس شد، شبکه خبر اطلاع‌رسانی لحظه‌ای خود را آغاز کرد. در وهله اول، هدف این بود که از طریق مصاحبه با مسئولان محلی و همچنین مسئولان کشوری در تهران، ابعاد حادثه و میزان خسارات و مرکز اصلی زمین‌لرزه مشخص شود. همچنین با توجه به شوک و وحشتی که بر مردم مناطق غربی و دیگر نقاطی که زمین‌لرزه را احساس کرده بودند حاکم شده بود، شبکه خبر تلاش کرد تا فضای روانی این مناطق را به سمت آرامش سوق دهد.

سیدمهرداد سیدمهدی با اشاره به اخبار غلطی که در مواقع حساس و بحرانی در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود، افزود: با توجه به شایعات و خبرهای ضد و نقیضی که در فضای مجازی پخش شده بود، شبکه خبر در اطلاع‌رسانی‌های مستمر خود تلاش کرد بر فضای شایعه غلبه کند و مردم را به سمت اخبار صحیح و دقیق از طریق رسانه ملی و خبرگزاری صداوسیما هدایت کند. شبکه خبر از همان دقایق اولیه زلزله، پوشش ویژه خود را برای اطلاع‌رسانی از آخرین جزئیات این رویداد در استان کرمانشاه و بررسی ابعاد آن و همچنین کمک‌رسانی نیروهای امدادی آغاز کرد و این رویکرد همچنان هم ادامه دارد.

سیدمهدی خاطرنشان کرد: شبکه خبر تلاش کرد با پوشش لحظه‌به‌لحظه نشست ستاد حوادث غیرمترقبه با حضور وزیر کشور و برقراری ارتباط مستقیم با مسئولان مربوط در استان‌های غربی، دیگر مسئولان را نسبت به وضعیت منطقه و نیازهای حادثه‌دیدگان آن حساس کند و پل ارتباطی میان مناطق زلزله‌زده و مسئولان باشد.

وی همچنین از اعزام گروه‌های خبری به منطقه و ارتباط مستقیم با خبرنگاران شبکه‌های استانی خبر داد و گفت: در این میان خبرگزاری صدا و سیما با در نظر گرفتن شرایط ویژه مناطق زلزله‌زده و بسیاری از استان‌هایی که زمین‌لرزه را احساس کرده بودند، از همان دقایق اولیه زمینه برقراری ارتباط مستقیم با خبرنگاران حاضر در کرمانشاه، ایلام، خوزستان، آذربایجان غربی، کردستان، آذربایجان شرقی، لرستان، همدان، زنجان و قزوین را فراهم کرد و همزمان با پوشش اخبار روی آنتن، خبرها، ویدئوها و مصاحبه‌های مربوط به زمین‌لرزه در سایت خبرگزاری صدا و سیما و کانال پیام‌رسان این خبرگزاری به صورت لحظه‌ای و فوری قرار گرفت.

سیدمهدی تصریح کرد: همچنین معاونت خبر مراکز صداوسیما در استان‌های غربی و جنوب غربی، با ایجاد بخش‌های خبری ویژه در صدا و سیمای استانی، آخرین اخبار را به اطلاع هموطنان رساندند و این اخبار همزمان در صفحات استانی سایت خبرگزاری صدا و سیما و کانال‌های استانی قرار گرفت. اعزام خبرنگاران خبرگزاری صداوسیما در کرمانشاه به مناطق زلزله‌زده و اعزام خبرنگاران کمکی از استان‌های ایلام و کردستان و تهران و تشکیل ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی، از دیگر اقدامات انجام شده است.

مدیر خبرگزاری صداوسیما معتقد است: شبکه خبر تلویزیون و سایت خبرگزاری صداوسیما در فضای مجازی توانستند با پوشش لحظه‌به‌لحظه و فوری خبرها، مرجعیت خبری را درخصوص اخبار زمین‌لرزه به‌دست آورند که موفقیت بزرگی است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هنرمندی تمام‌ قد

هنرمندی تمام‌ قد

از دست دادن هر هنرمندی سخت است و دردناك و دیروز غم از دست دادن زنده‌یاد پرویز پورحسینی همه را متاثر و غمگین كرد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر