jamejamonline
استان ها عمومی کد خبر: ۱۰۷۷۹۵۲ ۰۶ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۶:۰۰

به احترام زمین، زبان اعضای سازمان‌های مردم‌نهاد (سَمَن) عاشق طبیعت این سرزمین پهناور است تا از تلاش‌هایشان درباره حفظ محیط زیست بگویند. قرارهای سبز این گروه های مردمی محیط زیستی در آخرین روزهای شهریور و روزهای آغازین مهرماه، همچون هفته ها و ماه های گذشته، در راستای اشاعه فرهنگ احترام به طبیعت در سراسر کشور با جدیت پیگیری شد.

به احترام زمین

تلاش های پژوهشی جمیعت حامیان حیات وحش پارس

طی پروژه برآورد جمعیت پلنگ در پارک ملی بمو، یک کاراکال توسط "موسسه حامیان حیات وحش پارس" ثبت و مستند شد. این پروژه توسط این گروه و همکاری اداره کل محیط زیست استان فارس از بهار 1395 آغاز شده است.

اجرای طرح مهرسبز در مهاباد آذربایجان غربی

همزمان با شروع مدارس، طرح مهرسبز با محوریت کمک به دانش آموزان کم بضاعت با تلاش "انجمن سبزاندیشان جوان مهاباد" در آذربایجان غربی به اجرا درآمد. در این طرح که در 8 نقطه شهر مهاباد برگزار شده و همچنان نیز ادامه دارد، کمک های مردمی در قالب کیف، لوازم تحریر و کتابخانه کوچک به دانش آموزان روستا های مرزی شهرستان سردشت تحویل داده شد.

ترویج استفاده از کیسه های غیرپلاستیکی در سبزوار

طرح مشترک دبستان غفوری و "سمن سرزمین بادغوث سبزوار" برای استفاده از کیسه های تجدیدپذیر به جای نایلون برای کتابهای دانش آموزان انجام پذیرفت.

استفاده دانش آموزان آبدانانی از لیوان های غیرپلاستیکی

دانش آموزان دبیرستان فراست آبدانان در استان ایلام با همت "انجمن بانوان طبیعت دوست"، شروع مدرسه را با لیوان دائمی وشعار "نه به لیوان یک بار مصرف" آغاز کردند.

پاکسازی مسیر غار مغان در خراسان رضوی

"کارگروه حفظ محیط زیست" برنامه ای را در قالب بازی برای کودکان در منطقه دره دهبار و غار مغان انجام دادند و پس از آن اقدام به پاکسازی مسیر و همچنین ترویج فرهنگ جمع آوری زباله های شخصی کردند.

جشن تولید با کاشت نهال در لالی

اعضای "انجمن دوستداران طبیعت شهرستان لالی" استان خوزستان، طی یک حرکت جالب به برگزاری جشن تولدی در دل طبیعت و کاشت 30 نهال در پل قدیم شهرستان لالی اقدام کردند.

قدردانی از پدر بلوط ایران در لرستان

اعضای "قرارسبز، کمپین کما و انجمن بلوطبان" با حضور در منزل پدر بلوط ایران، مهندس مظفر افشار مراتب قدر دانی خود را نسبت به فعالیت های ایشان ابراز داشتند.

مردی که برای نجات جنگل دل به آتش زد

جهانگیر پرخاره، یک مسیر طولانی را برای مهار آتش سوزی گرماب گواور گیلان غرب پیمود. دست مریزاد به تمام کسانی که بی مهابا به جنگ اتش در دل جنگل ها می روند.

تلاش برای ترویج فرهنگ نذرهای محیط زیستی در تهران

حمایت از پرندگان، تنوع زیستی و حیات وحش در راستای ترویج فرهنگ نذرهای محیط زیستی "توسط فعالان محیط زیستی و گروه ایرانی سبز"، در منطقه 10 در پانزدهمین نمایشگاه فرهنگی عطر سیب انجام شد.

برنامه ای هم در خصوص بررسی مشکلات محیط زیستی کوه درکه تهران توسط "انجمن صفیرسبز" انجام گرفت. این گروه همچنین سفری دو روزه به شهر نافچ از توابع شهرکرد، مرکز استان چهار محال و بختیاری داشته است. گروه دانشجویی "مییبریم" که فعالیتهای خود را با تمرکز بر مقوله خودروی اشتراکی در سفرهای شهری آغاز کرده است، در روز جمعه ۳۱ شهریور به مناسبت روز جهانی بدون خودرو همراه با شهروندان تهرانی در پیاده روی همگانی شرکت و در طول مسیر تلاش کردند مفاهیم کارپول و فرهنگ همسفری را به شرکت کنندگان این رویداد معرفی کنند. در این پیاده‌روی وزیر راه و شهرسازی و شهردار تهران نیز شرکت داشتند.

دوچرخه سواری شهروندان سرزمین فارس

به مناسبت روز جهانی بدون خودرو، شهروندان شهر نورآباد ممسنی در استان فارس، در برنامه ای که توسط انجمن "حامیان طبیعت زاگرس" ترتیب داده شده بود پا به رکاب شدند. اعضای انجمن "حافظان سبزاندیش" و جوانان فعال فسایی نیز در حمایت از روز جهانی بدون خودرو مسیرهایی از شهر را رکاب زدند.

پاکسازی یک منطقه گردشگری در استان مرکزی

به مناسبت روز جهانی بدون خودرو در همایشی با نام طبیعت پاک هوای پاک، منطقه گردشکری گردو در استان مرکزی با همت "انجمنهای محافظان طبیعت، سیکا و ادفا" پاکسازی شد.

پارک جنگلی مشکین شهر اردبیل هم تمییز شد

پاکسازی پارک جنگلی مشکین شهر توسط گروه مردمی "یاشیل یاشام و حامیان محیط زیست" مشکین شهر انجام گرفت.

جوانان خراسان شمالی هم دست به کار شدند

بیستمین همایش گروه "طنین پاکبانان شیروان" با پاکسازی بلوار فجر این شهر برگزار شد.

سمن "پیوند مهر بخش اترک" نیز با همکاری انجمن مدیریت سبز ایران اقدام به برگزاری دو کارگاه آموزشی برای شرکت گاز استان خراسان شمالی و شرکت شهرک های صنعتی این استان کرد.

پاکسازان طبیعت فارس رکورددار پاکسازی طبیعت

صد و چهل و سومین برنامه "پاکسازان طبیعت فارس" با فرهنگسازی و پاکسازی در آبشار مارگون و کمپ عشایری پولادکف سپیدان انجام گرفت. خوشبختانه هزینه ورودی که در سه ماهه تابستان از گردشگران و بازدید کنندگان گرفته می شد در راستای حفظ پاکیزگی منطقه استفاده شد و به همین دلیل در این منطقه زباله ای یافت نشد.

پارک جنگلی بمو در فارس برق می زند

پاکسازی یکی از چشمه های منطقه حفاظت شده پارک جنگلی بمو، با همت انجمن دوچرخه سواری "کافه دوچرخه" انجام گرفت.

هم غارنوردی هم پاکسازی در بوشهر

به مناسبت 2 مهر روز غار پاک، "هیئت کوهنوردی شهرستان دشتستان" با همراهی و همکاری اداره حفاظت محیط زیست این شهر و اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر و صداوسیمای بوشهر اقدام به برگزاری مراسم کوه نوردی و غارنوردی و پاکسازی غار کوریگ دشتستان نموده است.

غارهای پاک فارس در روز غار پاک

غارهای شاپور، انگره مینو و همچنین چشمه چنار بمو، توسط "انجمن های کوهنوردان، میثاق قائمیه و فاتح" در استان فارس به مناسبت روز غار پاک، پاکسازی شد. برنامه پاکسازی غار چکه نمدی واقع در ارتفاعات تنگاب فیروز آباد نیز توسط "جمعیت زیست محیطی دوستداران طبیعت و انجمن کوهنوردی شهرستان" و همکاری اداره محیط زیست انجام گرفت.

غارهای مراغه هم تمییز شد

غار هامپوئیل مراغه در آذربایجان شرقی توسط "محیط بانان و دوستداران محیط زیست" به مناسبت روز جهانی غار پاک پاکسازی شد.

مازندران و یک جشنواره زیبا برای کوچه های روستا

جشنواره کوچه های روستا با برنامه های متنوع پاکسازی از زباله ها، آموزش، مدیریت پسماند و رنگ آمیزی کوچه با همکاری اهالی دو روستا و شوراهای اسلامی جهت نمایش توانمندی ها و هنرهای دستی فراموش شده بانوان روستایی و ایجاد اتحاد بین روستاهای ماشل آباد و لنگا که همسایه هستند، برگزار شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: