jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۰۶۴۸۲۸ ۳۰ مرداد ۱۳۹۶  |  ۲۲:۰۰

محققان موفق به شناسایی آنتی بیوتیک جدیدی در قند شیر مادر شده اند که از توانایی مقابله با باکتری های بسیار مقاوم در برابر دیگر آنتی بیوتیک ها برخوردار است.

کشف یک آنتی بیوتیک قوی در شیر مادر

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، در سال های اخیر برخی دانشمندان هشدار داده بودند که ضروری است برای شناسایی مواد و روش های جدید مقابله با باکتری های خطرناک تلاش بیشتری به عمل آید زیرا با افزایش مقاومت باکتری ها در برابر مواد دارویی موجود این نگرانی وجود دارد که بیماری ها و عفونت های ساده هم در آینده موجب مرگ انسان شوند.

پژوهشگران دانشگاه «وندربیلت» آمریکا نوع جدیدی از آنتی بیوتیک ها را شناسایی کرده اند که به راحتی از شیر مادر قابل استحصال بوده و برای برطرف کردن این چالش قابل استفاده است.

بشر از مدت ها قبل به این موضوع پی برده بود که تغذیه از شیر مادر تاثیرات شگرفی بر حفظ سلامت نوزادان دارد زیرا شیر منبعی بی همتا از پروتئین ها، چربی ها و قندهای مناسب برای نوزادان را در اختیار آنها قرار می دهد. شیر مادر با توجه به عدم تکمیل سیستم ایمنی بدن نوزاد از ابتلای وی به بیماری هم جلوگیری می کند.

تا به حال تصور می شد که مواد ضدباکتری بیشتر در پروتئین شیر موجود است، اما با این پژوهش جدید مشخص شده که این مواد در قند شیر مادر هم وجود دارند.

محققان برای بررسی این موضوع پژوهش های گسترده ای را بر روی نمونه های شیر مادران مختلف انجام داده اند و تا به حال یک نوع قند در شیر مادر شناسایی کرده اند که قادر به کشتن باکتری های خطرناک و نابودی بیوفیلم های محل زندگی باکتری هاست که این موجودات از آنها به عنوان پوشش محافظ استفاده می کنند.

انتظار می رود با ادامه این بررسی ها یک نوع قند دیگر در شیر انسان با چنین قابلیتی شناسایی شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ناقلان بی علامت

چالش ناقلان بی علامت

ناقلان بدون علامت افرادی هستند که در ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی آنها ویروس وجود دارد اما علائم بالینی ندارند. این افراد در هر مکانی ممکن است حضور داشته‌باشند، بنابراین در مکان‌های شلوغ مخصوصا اتوبوس و مترو باید فرض کنیم هر فردی ممکن است ناقل ویروس باشد.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش