محققان موفق به شناسایی آنتی بیوتیک جدیدی در قند شیر مادر شده اند که از توانایی مقابله با باکتری های بسیار مقاوم در برابر دیگر آنتی بیوتیک ها برخوردار است.
کد خبر: ۱۰۶۴۸۲۸
کشف یک آنتی بیوتیک قوی در شیر مادر

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، در سال های اخیر برخی دانشمندان هشدار داده بودند که ضروری است برای شناسایی مواد و روش های جدید مقابله با باکتری های خطرناک تلاش بیشتری به عمل آید زیرا با افزایش مقاومت باکتری ها در برابر مواد دارویی موجود این نگرانی وجود دارد که بیماری ها و عفونت های ساده هم در آینده موجب مرگ انسان شوند.

پژوهشگران دانشگاه «وندربیلت» آمریکا نوع جدیدی از آنتی بیوتیک ها را شناسایی کرده اند که به راحتی از شیر مادر قابل استحصال بوده و برای برطرف کردن این چالش قابل استفاده است.

بشر از مدت ها قبل به این موضوع پی برده بود که تغذیه از شیر مادر تاثیرات شگرفی بر حفظ سلامت نوزادان دارد زیرا شیر منبعی بی همتا از پروتئین ها، چربی ها و قندهای مناسب برای نوزادان را در اختیار آنها قرار می دهد. شیر مادر با توجه به عدم تکمیل سیستم ایمنی بدن نوزاد از ابتلای وی به بیماری هم جلوگیری می کند.

تا به حال تصور می شد که مواد ضدباکتری بیشتر در پروتئین شیر موجود است، اما با این پژوهش جدید مشخص شده که این مواد در قند شیر مادر هم وجود دارند.

محققان برای بررسی این موضوع پژوهش های گسترده ای را بر روی نمونه های شیر مادران مختلف انجام داده اند و تا به حال یک نوع قند در شیر مادر شناسایی کرده اند که قادر به کشتن باکتری های خطرناک و نابودی بیوفیلم های محل زندگی باکتری هاست که این موجودات از آنها به عنوان پوشش محافظ استفاده می کنند.

انتظار می رود با ادامه این بررسی ها یک نوع قند دیگر در شیر انسان با چنین قابلیتی شناسایی شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها