jamejamonline
فرهنگی هنرهای تجسمی کد خبر: ۱۰۵۹۸۰۴   ۱۶ مرداد ۱۳۹۶  |  ۱۶:۴۵

کشور 140 میلیونی روسیه با مردمی از نژاد اسلاو دارای فرهنگ و تمدنی خاص هستند.

روزمرگی های مردم روس

رییس جمهور آنها، ولادیمیر پوتین معتقد است تلاش مردم روسیه برای دستیابی به عدالت، ویژگی متمایزکننده روس ها است.

فرهیختگان روسی متفق القول می گویند که روس‌ها، در تلاشی دائمی برای دستیابی به ایده آل‌ها هستند.

آنها براین باورند بزرگی روسیه تنها در وسعت نیست، مثلاً در برخورد با روس ها بارها این جمله را از آنها شنیده ام که «ما نه شرقی هستیم و نه غربی بلکه ما روس هستیم». مذاکره در روسیه درکمال آرامش و بدون شتاب در رسیدن به نتیجه انجام می شود.

در بین مردم روس قطع مذاکرات دوجانبه رفتاری دور از انتظار نیست. در مناسبات رسمی، هدایا کمتر مرسوم است ولی در روابط اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار است.

روز تولد و روز زن در 8 مارس برای روس ها مناسبت بسیار مهمی است. اما نکته مهم اینکه تبریک گفتن قبل از روز تولد شگون ندارد. روز زن نیز تقریبا به همه خانم ها، متاهل و غیر متاهل هدیه می دهند.

گل دادن به عنوان هدیه در مناسبات رسمی و غیررسمی بسیار مرسوم است. باید توجه داشت اگر به کسی گل هدیه می دهید، حتما تعداد شاخه ها فرد باشد چون شاخه های زوج فقط برای مراسم ختم استفاده می شود.

ساعت کاری ادارات از نه صبح تا شش بعد ازظهر روزهای دوشنبه تا جمعه است و روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل رسمی است.

در روسیه وقتی وارد منزل کسی می شوید، کفش را داخل در می آورید و معمولا به شما دمپایی می دهند اما در بعضی از مهمانی ها که مناسبت خاصی دارد، مثل جشن تولد، رسم است که با کفش وارد شوید.

بهترین راه تشخیص این است که داخل منزل که شدید، دم در کمی مکث کنید، خودشان به شما می گویند.

موقع نشستن، باید صاف نشست و پا روی پا نگذاشت، چون که خیلی ها این طرز نشستن را بی احترامی می دانند روس ها کوتاه سلام و احوال پرسی می کنند.

هیچوقت نباید بین درگاه در ورودی باکسی دست داد، شگون ندارد. وجود کتابخانه-های زیاد سبب شده، کتابخوانی و گذراندن ساعاتی از وقت آزاد در کتابخانه،‌ به یک تفریح رایگان و سودمند در بین مردم روس تبدیل شود.

روس ها معتقدند اولین کسی که پس از تحویل سال نو وارد خانه شان می شود باید خوش قدم باشد که تا آخر سال خوش یمنی و برکت برای خانواده به ارمغان آورد.

جبرئیل نجفی - مترجم و کارشناس ادبیات روسی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صدای گام دوم در «رادیو انقلاب»

صدای گام دوم در «رادیو انقلاب»

رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم تصریح می‌کنند: «انقلاب‌ اسلامی پس از نظام‌سازی، به رکود و خاموشی دچار نشده و نمی‌شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند، بلکه از نظریه نظام انقلابی تا ابد دفاع می‌کند.»

کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

یک پیشرفت خیره‌کننده

یک پیشرفت خیره‌کننده

گمانم سال ۸۷ بود که گزارشی رفته‌بودیم درباره این‌که جایگاه کتاب در سبد خانوارها چقدر است؟ تیتر گزارش از آنهایی بود که به یاد می‌ماند؛ کباب یا کتاب؟ بعد هم قیمت کتاب را ( که آن زمان بسیار ارزان بود) قیاس کرده‌بودیم با خوراکی‌ها.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر