jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۵۳۷۳۱   ۳۱ تير ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

تا همین چند سال پیش و قبل از ظهور شبکه‌های اجتماعی موبایلی، سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) یا همان ان‌جی‌او‌های فرنگی، زیاد جدی گرفته نشده و از آن به عنوان کاری فانتزی یاد می‌شد.

با وجود آن‌که پیش از این هم شهروندان بسیاری در قالب تشکل‌های مردمی به نیازمندان، توان‌جویان، معتادان، زنان بی‌سرپرست یا بدسرپرست و ... کمک می‌کردند اما ضریب نفوذ آنها به خاطر خلأ ابزارهای نوین ارتباطی محدود بود، اما اکنون وضعیت فرق کرده و سمن‌های بسیاری با پرواز بر بال ضریب نفوذ فوق‌العاده شبکه‌های اجتماعی موبایلی هم تاسیس شده و هم فعالیتشان را گسترش داده و اعضا و حمایتگران فراوانی یافته‌اند. اکنون حوزه فعالیت سمن‌ها، دیگر صرفا آسیب‌های اجتماعی نیست بلکه مسائلی چون محیط‌زیست، منابع طبیعی، میراث فرهنگی، گردشگری و ... را نیز در بر می‌گیرد.

نکته جالب دیگر این است که سمن‌ها به طور اعجاب‌انگیزی در شهرستان‌ها و شهرهای کوچک رشد کرده و کمک‌حال دستگاه‌ها برای حل مشکلات زیست‌محیطی و امثالهم شده‌اند. نقش موثر سمن‌ها در آتش‌سوزی‌های اخیر جنگل ها و مراتع شمال و شمال‌غرب کشور یا تمیز کردن محیط‌زیست شمال پس از هر موج سفر تابستانی نمونه‌‌ای از این مشارکت‌هاست.

همچنین اطلاع‌رسانی مسائل استانی و حساس کردن افکار عمومی درباره یک موضوع و در نهایت وادار‌کردن دستگاه‌های احتمالا کم‌کار یا غافل برای حل مشکل، از دیگر دستاوردهای سمن‌ها محسوب می‌شود که بهبود زندگی در استان‌ها را باعث خواهد شد. با این حال واقعیت این است که دستگاه‌ها تلاش جدی برای حمایت از سمن‌ها صورت نمی‌دهند. حتی بدتر این‌که برخی دستگاه‌های استانی حضور سمن‌ها را مزاحم فعالیت خود دانسته و دست و پایشان را محدود می‌کنند، در نتیجه نه خود دستگاه ‌با محدودیت‌هایش قادر به حل مشکل می‌شود و نه اجازه می‌دهد مردم مشکل را حل کنند! این در حالی است که اصل مشارکت سمن‌ها در بسیاری مسائل اجتماعی و مردمی به‌عنوان اصل صرفه‌جویی و هم‌افزایی، موضوعی بدیهی و پذیرفته‌شده است. لذا به نظر می‌رسد می‌بایست تمهیداتی برای بهره‌گیری هرچه بیشتر از ظرفیت‌ سمن‌ها به‌ویژه در امور اجتماعی در دستور کار قرار گیرد.

سید علی دوستی موسوی

دبیر گروه ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر