jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۱۰۳۴۸۴۸ ۰۵ خرداد ۱۳۹۶  |  ۰۱:۰۰

صدای شلیک گلوله سکوت خیابان را شکست. بعد از آن صدای مردی که درخواست کمک داشت در کوچه پیچید. اهالی با شنیدن صدای گلوله و کمک‌خواهی به خیابان آمدند. مرد جوانی را دیدند که مقابل مغازه فروش لوازم آنتیک سر مردی را بر زانو گرفته و درخواست کمک می‌کرد.

قتل برای عتیقه

یکی از اهالی با اورژانس تماس گرفت. امدادگران اورژانس سریع خود را به آنجا رساندند، اما کار از کار گذشته بود و مرد میانسال به دلیل شلیک گلوله به سرش جان خود را از دست داده بود. با حضور ماموران کلانتری در محل تیراندازی، تحقیقات برای رازگشایی از قتل آغاز شد.

بررسی ها نشان می داد، مقتول قربانی سرقت مرگبار شده است. به همین دلیل ماجرا به بازپرس و کارآگاه جنایی گزارش شد.

سروان میری با دریافت گزارش این قتل ، راهی مرکز شهر شد. قتل در خیابانی فرعی رخ داده بود. با این‌که ساعت از 12 شب گذشته بود، اما تعدادی از اهالی کنجکاو در محل ایستاده و پیگیر تحقیقات تیم جنایی بودند.

سروان با نشان دادن کارت شناسایی وارد محوطه بررسی صحنه جرم شد. جسد در مقابل یک مقازه آنتیک فروشی روی زمین افتاده بود و از کنار سرش رد خون جاری بود. به نظر می رسید ، ضربه مرگبار به سرش وارد شده است.

وقتی سراغ دکتر پزشکی قانونی رفت، معلوم شد حدسش درست بوده است.گلوله ای به گیجگاه سمت راستش اصابت کرده و باعث مرگ او شده بود.

دکتر در گزارش خود به کارآگاه گفت: گلوله از فاصله ای حدود دو متری شلیک شده و به نظر می رسد اسلحه کلت بوده است. مرد میانسال درجا جان داده و آثاری از درگیری بر روی بدنش دیده نمی‌شود.

سروان میری سراغ افسر کلانتری را گرفت و لحظه ای بعد، مامور جوان خود را به او رساند و در گزارشش گفت: ساعت 12 شب از طریق مرکز 110 تیراندازی در این خیابان به ما اعلام شد و سریع خود را به محل رساندیم. امدادگران اورژانس زودتر از ما رسیده بودند و مرگ مرد میانسال را تائید کردند. از سوی دیگر در بررسی‌های ما مشخص شد، مقتول به نام صابر صاحب مغازه آنتیک فروشی بود که بعد از تعطیلی مغازه‌اش هدف گلوله دو موتورسوار قرار گرفت. در زمان حادثه شاگرد او نیز در محل حضور داشت که بر اساس گفته او، انگیزه قتل سرقت کیف همراه مقتول بوده است. صابر در آن کیف اشیای عتیقه گرانقیمتی را قرار داده بود و می‌خواست برای فروش آنها به محل قرار برود.

او همیشه ساعت 8 شب مغازه را تعطیل می کرد و به خانه می رفت، اما امشب به دلیل این قرار مهم تا ساعت 12 در مغازه مانده بود. از همسایه ها تحقیق کردیم اما کسی دزدان را ندیده و فقط صدای شلیک گلوله و فریادهای مهرداد، شاگرد مغازه را شنیده بودند.

افسر کلانتری نگاهی به برگه ای که در دست داشت انداخت و ادامه داد: دستور دادم دوربین‌های اطراف را بررسی کنند شاید بتوانیم فیلمی از فرار دزدان به دست بیاوریم. به نظر می رسد ، دزدان آشنا بوده و می دانستند امشب قرار است صابر اشیای عتیقه را برای سرقت ببرد.

سروان میری نگاهی به محل قتل انداخت. همان‌طور که رو به روی مغازه ایستاده بود متوجه شد سمت چپ مغازه خودروی بنزی پارک است و مرد نگران به آن تکیه داده است. افسر جوان به آن مرد اشاره کرد و ادامه داد: شاگرد مغازه است. او تنها شاهد این جنایت است.

کارآگاه به سمت او رفت تا شاید با تحقیق از مرد جوان راز جنایت را فاش کند. رفتارهای مهرداد به نظر سروان مشکوک بود و قصد داشت خود را خونسرد و آرام نشان دهد.

چند سال است در این مغازه کاری می‌کنی؟

حدود شش ماه می‌شود.

تا به حال از مغازه دزدی شده است؟

در این مدتی که من بودم نه.

امشب قرار بود کجا بروید؟

مرحوم صابر، قرار بود معامله عتیقه‌ای انجام دهد و با خریداران قرار داشت. قرار برای ساعت یک نیمه شب بود و تا ساعت 12 در مغازه منتظر بودیم.

ارزش عتیقه‌ها چقدر بود؟

آن‌طور که مرحوم می‌گفت، حدود سه میلیارد تومان.

خب قتل چطور رخ داد؟

ساعت 12 شب، مرحوم از من خواست که ماشین را روشن کنم تا او مغازه را تعطیل کند و به محل قرار برویم. من داخل ماشین نشسته بودم و از آینه او را زیر نظر داشتم. مغازه را تعطیل کرد و به سمت ماشین آمد. هنوز چند قدمی از مغازه فاصله نگرفته بود که دو موتور‌سوار کنار پیاده‌رو توقف کردند و ترک‌نشین گلوله‌ای شلیک کرد و سریع کیف را برداشت و فرار کردند. این ماجرا آن‌قدر سریع اتفاق افتاد که من نتوانستم واکنشی از خودم نشان دهم.

سروان میری بعد از بازجویی از مهرداد به بررسی دوباره صحنه تیراندازی پرداخت و متوجه شد ، قتل توسط شاگرد مغازه و همدستانش انجام شده است که دستور بازداشت او را صادر کرد.

پاسخ معمای ساحل مرگ

سروان میری با اشاره به دو دلیل زیر متوجه جنایت شد.

1- چطور جسد صادق بعد از مرگ دوباره به همان محلی که وارد آب شده بود بازگشته بود.

2- جسد در صورت غرق شدن در این مدت کم به ساحل باز‌نمی‌گردد.

در مسابقه شماره گذشته 1874 نفر شرکت کرده بودند که 107 نفر پاسخ صحیح داده و از میان پاسخ‌های صحیح شیرین مراقبتی از تهران و عباس مریدزاده از بافت به قید قرعه برنده شده‌اند.

وحید شکری

ضمیمه تپش جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

وقوع یک قتل، متاثر از عوامل مختلفی است. بر‌اساس مکتب شیکاگو میان منطقه زندگی افراد و قشر و طبقه آنان با جرم رابطه وجود دارد.

فاصله انگیزه‌ها

فاصله انگیزه‌ها

جرم‌شناسان در مورد رویکرد خود در مورد قتل عمدی، تقسیم‌بندی‌های مختلفی دارند و در‌خصوص انگیزه‌ها، روش‌های انجام قتل و عنصر روانی مرتکب تقسیم‌بندی‌هایی انجام داده‌اند.

داستان دستبند و داس

داستان دستبند و داس

راضیه غفاری در رابطه با قتل رومینا اشرفی یادداشتی در اختیار جام جم قرار داده که در ادامه می خوانید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر