jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۰۱۸۴۰   ۲۶ بهمن ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سلمان رشدی نویسنده هندی‌الاصلِ انگلیسی در سال 1367 شمسی، رمانی نوشت که با نام آیات شیطانی انتشار یافت. در این رمان علاوه بر این که به دین مبین اسلام، قرآن و پیامبر اکرم (ص) اهانت شد، بسیاری دیگر از مقدسات مسلمانان نیز به روشی جاهلانه و نابخردانه مورد استهزا قرار گرفت.

کشورهای غربی که مدعی احترام به تمام فرهنگ‌ها و ادیان هستند، از تألیف و انتشار کتاب آیات شیطانی حمایت کردند و نظر مساعد آنان حاکی از توطئه فرهنگی جدید غرب علیه مسلمانان، تحت پوشش آزادی بود.

در برابر این رفتار دولت‌های غربی، امام خمینی (ره) حکم ارتداد نویسنده و ناشران مطلع از محتوای کتاب را صادر کردند و باعث بیداری مردم جهان بویژه مسلمانان شدند تا از تکرار چنین اهانت‌‏هایی به اسلام جلوگیری شود.

پس از صدور این فتوا که در نوع خود کم‌نظیر محسوب می‌شد، اکثریت علمای جهان اسلام و بسیاری از آزاداندیشان به حمایت از آن برخاستند و هزاران مسلمان خشم خود را در خیابان‌ها فریاد زدند. دولت‌های غربی نیز به بهانه دفاع از آزادی قلم به حمایت شدید تبلیغاتی و سیاسی از سلمان رشدی پرداختند.

رشدی مرتد از لحظه صدور حکم، مخفی شد و پلیس اسکاتلندیارد، حفاظت از وی را با صرف هزینه‌ هایی کلان به‌عهده گرفت. هزینه حفاظت از سلمان رشدی برای دولت انگلستان حدود یک میلیون پوند در سال برآورد شده است.

گروهی با انگیزه کاهش فشارها بر سلمان رشدی این نقشه را مطرح کردند که اگر سلمان رشدی توبه کند، حکم نیز ملغا می‌شود، ولی حضرت امام‌(ره) این توطئه را خنثی کرده و فرمودند «اگر سلمان رشدی زاهد زمان هم شود، تغییری در حکم ایجاد نخواهد شد.»

توهین به مقدسات ادیان الهی ممنوع است و نمی‌توان به بهانه آزادی، آن را مخدوش کرد. حضرت امام با صدور حکم شرعی ارتداد نویسنده کتاب آیات‌شیطانی، نیروی عظیم مسلمانان را آشکار ساخت و موجی توفنده از توده‌‏های میلیاردی مسلمین در مصاف با کفر پدید آورد که با گذشت سال‌ها از آن رویداد، هنوز هم این موج اسلامی ادامه دارد.

در نقد آیات شیطانی کتاب‌ها و تالیفات زیادی نوشته شد؛ اما من نقد عالمانه، مستدل و امروزین دکتر سیدعطا‌الله مهاجرانی را که توسط موسسه اطلاعات منتشر شده است، می‌پسندم و مطالعه آن را توصیه می‌کنم.

دکتر علی دارابی

استاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر