جام‌جم دلایل ماندگاری برنامه 90 را بررسی می‌کند

چند قدم مانده به 100

برنامه نود از مرداد 78 تاکنون بدون تغییرات جدی در گروه تولید، از شبکه سوم سیما به نمایش درمی‌آید. استمرار تقریبا 18 ساله این برنامه، بعلاوه میزان مخاطبان و نیز جوایز متعددی که عادل فردوسی‌پور به عنوان مجری و تهیه‌کننده نود از جشنواره‌های داخلی صدا و سیما و دیگر جشنواره‌های سینمایی- تلویزیونی دریافت کرده، گواه موفقیت‌های این برنامه است و این‌که نود اگر بهترین برنامه تلویزیون نباشد قطعا یکی از بهترین‌هاست و نمره‌اش تا صد فاصله زیادی ندارد! درباره دلایل طول عمر، ضعف‌ها و نقاط قوت و موفقیت این برنامه با چهره‌های شناخته شده و اهالی هنر و ورزش گفت‌وگویی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:
کد خبر: ۹۸۵۴۷۶
چند قدم مانده به 100

دوشنبه‌های دلتنگی!

رضا یزدانی/ آهنگساز و خواننده

بدون شک، نقطه عطف و مهم‌ترین دلیل ماندگاری و موفقیت این برنامه، عادل فردوسی‌پور است. او بدون غرض حرف می‌زند، حاشیه ندارد، از رانت استفاده نمی‌کند و برعکس برنامه «هفت» که گرفتار هزار و یک قصه بوده و هست، عادل توانسته برنامه «نود» را حفظ کند. مدیریت درست باعث شده با وجود همه نقدهایی که در این برنامه مطرح و همه حواشی و مسائل حساسی که به آنها پرداخته می‌شود، برنامه نود همچنان برای درصد زیادی از مردم و فوتبالیست‌ها محبوب است. به اعتقاد من این برنامه درست عمل می‌کند؛ هر بار لازم بوده بخش‌هایی به آن اضافه یا کم شده و همه اجزای آن هماهنگ پیش می‌رود. بخش‌‌های مختلف نود بدرستی در کنار هم قرار گرفته‌اند و من سال‌هاست که این برنامه را تماشا می‌کنم. در آلبوم جدیدم قطعه‌ای دارم که «هفته دلتنگی» نام دارد و در توصیف روز دوشنبه در ترانه آمده: نیستی بگی امشب نود داره!

هیچ پیشنهادی ندارم

کامبیز دیرباز/ بازیگر

سال‌های سال است که نود را تماشا می‌کنم؛ هرجا که باشم و شرایطش فراهم باشد برنامه را تماشا می‌کنم و اگر سر فیلمبرداری باشم یا درگیر کار، حتما در اولین فرصت همان قسمت را از اینترنت دانلود می‌کنم و می‌بینم. به نظرم برنامه نود در بهترین شکل ممکن ارائه می‌شود؛ هیچ کم و کاستی ندارد و اگر هم نقص و کمبودی باشد، عادل فردوسی‌پور خودش زودتر از همه متوجه می‌شود و آن را برطرف می‌کند. عادل در تمام این سال‌ها برنامه را به‌روز نگه داشته و با خلاقیت و نوآوری توانسته تازگی و جذابیت نود را حفظ کند. او کارش را بلد است و بخوبی برنامه را مدیریت می‌کند. من هیچ پیشنهادی برای برنامه نود ندارم؛ نود به اندازه کافی خوب هست.

چالش‌های فوتبالی و یک پیشنهاد

فاطمه گودرزی/ بازیگر

نود، یکی از برنامه‌های مورد علاقه من است که اگر سر کار نباشم، آن را تماشا می‌‌کنم. به نظرم عادل فردوسی‌پور، مسائل و مشکلات فوتبال را خیلی خوب به چالش می‌کشد و مسئولان مربوط را در این چالش سهیم می‌کند. او با طرح مسائل چالشی سعی در حل مسائل فوتبال ایران دارد و معمولا افرادی را که در راس امورند، وادار به پاسخگویی می‌کند. همین مساله باعث می‌شود که این برنامه مردمی باشد و از اقشار مختلف جامعه، علاقه‌مندان و طرفداران زیادی پیدا کند. در واقع نوع برخورد برنامه نود با مسائل و چالش‌ها و پیگیری‌های آن باعث می‌شود مخاطب با برنامه ارتباط بگیرد. از طرفی مردم همیشه دوست دارند درباره حواشی و پشت صحنه ماجرا و اتفاقات هنری و ورزشی بدانند و از مناسبات و مسائل آن سر دربیاورند و از آنجا که برنامه نود خیلی خوب به این نکات می‌پردازد و حواشی فوتبال را بررسی می‌کند، برای کسانی که خیلی هم اهل فوتبال نیستند، جذابیت دارد. پیشنهاد من به مدیران شبکه سه و عادل فردوسی‌پور این است که برنامه نود به جای سه ساعت برنامه در یک شب، سه شب در هفته با زمان یک ساعت به مخاطبان ارائه شود.

فرهنگسازی به شیوه 90

امیر حاج‌رضایی/ کارشناس فوتبال

تقریبا 20 سال است که در کنار عادل فردوسی‌پور و برنامه‌اش هستم؛ شاید به واسطه یک عمر همکاری و همراهی، منتقد خوبی برای این برنامه نباشم اما شناخت خوبی درباره عادل و برنامه‌اش دارم. می‌دانم چطور آدمی است و برای این برنامه چقدر مایه می‌گذارد. او در برنامه نود به لایه‌های آلوده، فساد و مسائل بحث برانگیز فوتبال می‌پردازد و توانسته در بسیاری زمینه‌ها فرهنگسازی کند. برنامه نود را نمی‌توان از عادل فردوسی‌پور جدا کرد؛ شخصیت و اصالت او بعلاوه تحصیلات عالی و تلاش و زحمتی که برای برنامه نود می‌کشد در تلفیق با ساختار حساب شده این برنامه، دست به دست هم داده که نود به یک اثر خیلی خوب تلویزیونی بدل شود. صداقت با مردم، ادبیات سالم و البته فرهنگسازی از ویژگی‌های نود است و روحیه انسان‌‌دوستی عادل فردوسی‌پور سبب شده این برنامه در زمینه‌های دیگر هم در کنار مردم باشد و بتواند اقدامات سازنده‌ای داشته باشد.

روند رو به رشد

مازیار معاونی/ منتقد

برنامه نود با الهام از برنامه‌ای با همین نام در یک شبکه ایتالیایی شکل گرفت، اما فکر و ایده نو سبب شد کاملا ایرانی شود و سیر تکاملی قابل توجهی را طی کند که بر خلاف برخی دیگر از برنامه‌های ورزشی، نود سال 95 با نود سال 78 از زمین تا آسمان تفاوت داشته باشد. در کنار مدیران تلویزیون که به بقای این برنامه کمک کرده‌اند، عادل فردوسی‌پور هم سهم بسزایی در تداوم برنامه نود داشته است. به‌رغم همه انتقادها، او با مسائل منصفانه برخورد می‌کند؛ سواد ورزشی مخاطب را رشد می‌دهد و فوتبال ایران با تاثیرات برنامه نود چند گام به جلو رفته است بخصوص درباره موضوعاتی چون فامیل‌بازی‌ها یا انتقال تیم‌های لیگ به شهرستان‌ها و مواردی از این دست. برنامه نود با همه موفقیت‌هایش خالی از ایراد نیست.

برنامه موفقی است اما...

خداداد عزیزی/ بازیکن و مربی

نود برنامه موفقی است و عادل فردوسی‌پور هم خوب از پس این برنامه بر می‌آید اما انتقادهایی هم به آن وارد است که قبلا در خود برنامه به آن اشاره کرده‌ام.

متاسفانه در ورزش ما حاشیه‌ها مهم‌تر از هر چیزی است و برنامه نود هم به همین حاشیه‌ها می‌پردازد. توجه به حواشی یکی از دلایل جذب مخاطبان بسیار و ادامه این برنامه است وگرنه برنامه‌هایی مانند نود داشته‌ایم که خیلی دوام نیاوردند. حاشیه‌های فوتبال در برنامه نود بی‌پرده به نمایش درمی‌آید؛ گاهی پرداختن به این حواشی باعث می‌شود برخی موضوعات اصلی نادیده گرفته شود و گاهی به حل مسائل اصلی کمک می‌کند اما مشکل این است که گاهی طرح همین حواشی باعث می‌شود، قبح برخی زشتی‌ها بریزد و پیشکسوتان فوتبال رو در روی هم قرار بگیرند. خیلی خوب است که برنامه نود به موضوعاتی چون فساد، زد و بند در فوتبال، مشکلات داوری و مسائلی از این دست می‌پردازد؛ این موارد و خیلی چیزهای دیگر روی نتایج بازی‌ها تاثیر دارد و خوب است مردم بدانند که همه چیز به داخل زمین خلاصه نمی‌شود. عادل فردوسی‌پور بخوبی این کار را انجام داده، مجری خوبی است، شکل اجرای او در جان گرفتن برنامه، جذب مخاطبان و ماندگاری برنامه نقش داشته و به این دلیل محبوب مخاطبان است که بی‌پرده حرف می‌زند و صادقانه برخورد می‌کند اما برای من خوشایند نیست که پیشکسوتان فوتبال در این برنامه به جان هم بیفتند و مهر و احترام فراموش شود.

گاهی فوتسال بانوان

سپیده توکلی/ دونده و رکورددار پرش ارتفاع

تماشاگر همیشگی برنامه نود نیستم، اما خیلی مواقع در کنار پدرم این برنامه را تماشا می‌کنم. متاسفانه برنامه دیروقت پخش می‌شود و همین مساله باعث شده بخشی از مخاطبان خود را از دست بدهد.

نود، یکی از بهترین برنامه‌های تلویزیون است و به اعتقاد من یکی از عوامل موفقیت آن، عادل فردوسی‌پور است. او به مسائل ریز و جزئیات توجه دارد، حاشیه‌ها را پیگیری می‌کند و به مسائلی می‌پردازد که برای مردم مهم و جذاب است. امیدوارم در این برنامه به فوتسال بانوان بیشتر توجه شود و با عنایت به رشدی که در این رشته ورزشی داشته‌ایم، جا دارد که گاهی نود به آن بپردازد.

می‌کوشم صادق باشم

عادل فردوسی‌پور/ مجری و تهیه‌کننده نود

ترجیح می‌دهم شنونده و خواننده نقدها و نظرات مردم و منتقدان باشم و در جریان نظرات مخالف و موافق درباره برنامه قرار بگیرم. خوشبختانه در این 18 سال، برنامه توانسته مخاطبان خود را حفظ کند و این اتفاق کمی نیست. به نظرم تنها دلیلش این است که ما سعی کرده‌ایم با مردم صادق باشیم و همین صداقت کمک کرده که این برنامه سال‌ها بماند و ادامه داشته باشد.

با همه اینها هنوز هم فکر می‌کنم با ایده‌آل‌ها فاصله داریم؛ بخشی از این امر به کمبودهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ارتباط دارد، ولی می‌کوشیم تا هرچه بیشتر به ایده‌آل‌ها دست پیدا کنیم.

زشتی و زیبایی در کنار هم

علیرضا دبیر/ کشتی‌گیر و عضو شورای شهر تهران

نود تا امروز برنامه موفقی بوده و فردوسی‌پور نشان داده که مدیر، مجری و کارشناس توانمندی است. این برنامه سال‌هاست که از تلویزیون پخش می‌شود و همیشه در اوج بوده است. هر چند من طرفدار برنامه «فوتبال 120» هستم که هر پنجشنبه‌شب از شبکه ورزش پخش می‌شود، اما در جریان برنامه نود نیز هستم و می‌دانم که عادل فردوسی‌پور با این برنامه توانسته با مردم همراه شود. او از اجرای این برنامه بخوبی برمی‌آید، حرف‌هایش از جنس مردم است و آنها را به تلویزیون جلب کرده است. البته نباید فراموش کرد که مدیران تلویزیون و شبکه سه از این برنامه، خوب حمایت کرده‌اند و لازم است از آنها هم تشکر کرد. تا امروز این برنامه توانسته چالش‌ها و مسائل فوتبال را نمایش بدهد، اما پیشنهادم به عادل فردوسی‌پور این است که در کنار مشکلات و بدی‌های فوتبال، خوبی‌ها و زیبایی‌‌هایی آن را بیشتر نشان بدهد. مردم ما بیشتر از هر چیز توسط برنامه نود با فوتبال آشنا می‌شوند و بد نیست ببینند که فوتبال، خوبی‌ها و زیبایی‌هایی هم دارد.

آذر مهاجر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها