jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۵۵۰۶۱   ۱۹ مهر ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

گزارش جام‌جم از اجتماع بزرگ تاسوعا و عاشورا در ایران زمین

همبستگی ملی با شورحسینی

هیات‌ها و دسته‌های بزرگ و کوچک عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) که از چند روز و چند شب پیش در کوچه‌ها، خیابان‌ها و معابر کشور اسلامی و عزیزمان جاری و روان شده‌اند، از امروز و امشب خود را آماده پیوستن به دریای عظیم و عزادار مردمی در روزهای تاسوعا و عاشورا می‌کنند تا زیر بیرق سرخ و سیاه اباعبدالله‌الحسین(ع) جلوه‌ای از اتحاد و همدلی در مکتب حسینی را به نمایش بگذارند.

به گزارش جام‌جم، محرم که از راه رسید و بیرق‌ها و پرچم‌های سیاه عزا به اهتزاز درآمد و بر دیوارها نشست، دل‌های بی‌قرار هم بی‌قرارتر شد؛ آن قدر بی‌قرار که از زیر سقف‌های بسته بیرون زد و به اجتماع کوچک دسته‌ها و هیات‌های عزاداری محلات پیوست؛ هیات‌ها و دسته‌هایی که هر شب خروشان‌تر و منسجم‌تر از قبل شده و بی‌قرار پیوستن به دریای عظیم تاسوعا و عاشورای حسینی. دریایی که بزرگ‌ترین تجلی آن را می‌توان در اجتماعات عظیم عزاداران حرم مطهر رضوی در مشهد، قم، زنجان، اردبیل و یزد مشاهده کرد و البته در هر کوی و برزنی از این سرزمین عاشق راستی و حق و حقیقت.

شور حسینی در حریم حرم یار

مشهدی‌های سیاه‌پوش و عزادار که تا به امروز بانگ حزن‌انگیز دسته‌ها و هیات‌های نوحه‌خوانی و سینه‌زنی‌شان در خیابان‌ها و معابر محلات و مساجد به‌گوش می‌رسید، از امشب نوای سنج‌ها و طبل‌هایشان را برای نواختن در پیشگاه امام هشتم‌شان کوک می‌کنند تا فردا صبح تاسوعا، کوبنده‌تر و حزن‌انگیزتر از هر زمانی بر طبل‌های عزا بکوبند. تاسوعا و عاشورای حسینی خیابان‌های منتهی به حرم امام رضا(ع) مملو از سیل خروشان جمعیت عزادار و دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی خراسانی و غیرخراسانی خواهد شد که از چهار جهت به سوی حرم امام رضا(ع) روانه شده و دریایی از همدلی و اتحاد و یگانگی را زیر یک بیرق؛ بیرق شور و شعور حسینی به نمایش خواهند گذاشت. در تاسوعا و عاشورای حسینی حتی علم‌ها و بیرق‌های عزا هم بی‌سلام و تعظیم و کسب اجازه وارد حریم حرم ‌یار نمی‌شوند.

حال و هوای شب و روز تاسوعا و عاشورای حسینی در قم و خیابان‌های منتهی به حرم کریمه اهل بیت؛ حضرت معصومه(س) نیز چونان حرم رضوی حزن‌انگیز و ماتم‌زده است؛ گرچه حضور دسته‌های عزاداری از کشورهای هند، افغانستان، پاکستان، عربستان، اندونزی، نجفی‌ها و کربلایی‌های مقیم قم نیز چونان هرسال بر شکوه عزاداری حسینی خواهد افزود و تصویری فراملی از اتحاد و یکپارچگی را به نمایش می‌گذارد.

هزاران اردبیلی زیر یک بیرق

اردبیل از جمله استان‌هایی است که یکی از باشکوه‌ترین عزاداری‌ها و اجتماعات مردمی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی را می‌توان در آن مشاهده کرد. اما چند سالی است که اجتماعات گروهی هیات‌های مختلف سینه‌زنی و زنجیرزنی در اردبیل به اجتماعی عظیم در میدان عالی‌قاپوی این شهر تبدیل شده است.

سعید نوریان، مسئول دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل این گردهمایی بزرگ را ابتکار و تصمیم شورای فرهنگ عمومی این استان دانسته و به جام‌جم می‌گوید: از 7ـ6 سال پیش این شورا تصمیم گرفت همه دسته‌های عزاداری اردبیل را با هدف برقراری اتحاد و همبستگی زیر یک پرچم به نام امام حسین(ع) جمع کند و عزاداری یکپارچه و سراسری را در این شهر به نمایش بگذارد. این تصمیم در سه سال اول فقط در روز تاسوعا برقرار بود، اما به‌دلیل استقبال مردم و هیات‌های عزادار به روز عاشورا هم کشیده شد، به‌طوری که امروزه بالغ بر صد هزار نفر در عصر روزهای تاسوعا و عاشورا در میدان عالی‌قاپوی اردبیل و چهار خیابان منتهی به آن گردهم می‌آیند تا زیر یک پرچم و بیرق در رثای سالار شهیدان عزاداری کنند.

وی با بیان این‌که نظیر اجتماع بزرگ شهر اردبیل، از چند سال گذشته در شهرهای مشگین‌شهر، خلخال، پارس‌آباد و کوثر استان اردبیل هم در یک روز از این دهه اجتماع بزرگ عزاداری برگزار می‌شود، می‌افزاید: همچنین برای اولین‌بار در طول تاریخ عزاداران اردبیل یک شعار برای عزاداری خود انتخاب کرده‌اند و آن شعار این است: «و امری لامرکم متبع» در همه امور پیرو تو هستیم یا حسین.»

زنجان؛ پایتخت شور حسینی

و اما مراسم عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) در استان زنجان هم که قدمت آن به دوران قاجار برمی‌گردد، به‌قدری وسیع و گسترده است که از آن به عنوان پایتخت «شور حسینی» ایران نام برده می‌شود؛ شوری که وحدت رمز یگانه آن است. در بین آیین‌های مختلف عزاداری در زنجان عزاداری «حسینیه‌اعظم» و «زینبیه‌اعظم» از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و چه‌بسا استان زنجان توسط این دو هیات عزاداری شناخته می‌شود.

هر ساله از اول تا سیزدهم ماه محرم، عزاداری حسینیه‌اعظم زنجان باشکوه برگزار می‌شود که باشکوه‌ترین و با‌عظمت‌ترین آن هشتم محرم یعنی امشب؛ شب تاسوعاست. سال‌هاست که در این عزاداری بیش از 200هزار نفر جمعیت شرکت می‌کنند طی این چند روز مردم به سبب اعتقادات، کرامات و باورهای قلبی خود، قربانی و نذوراتی به این حسینیه اهدا می‌کنند، طوری که حسینیه‌اعظم زنجان را به عنوان دومین قربانگاه جهان اسلام بعد از منا در مکه و نخستین قربانگاه در جهان تشیع بدل ساخته است.

به گفته غم‌پرور، مسئول هیات امنای مسجد حسینیه اعظم زنجان، سال گذشته مجموع نذورات اهدایی به این مکان مقدس سه میلیارد و 350 میلیون تومان بوده و ده هزار و500 راس گوسفند نیز به این حسینیه اهدا شده که دو نفر شتر بزرگ‌ترین و مرغ عشق، کوچک‌ترین اهدایی ارادتمندان در سال گذشته
بوده است.

آیین‌های وحدت‌آفرین یزد

آیین نخل‌برداری در برخی شهرهای استان یزد نظیر یزد، تفت و مهریز نیز اجتماعات بزرگ و باشکوهی را در روز عاشورا شکل داده و بسیاری از هموطنان و عزاداران حسینی را از گوشه و کنار کشور راهی این استان می‌کند و البته در سال‌های اخیر بسیاری از گردشگران خارجی را نیز رهسپار یزد کرده است.

و همه اینها درحالی است که در اجتماعات بزرگ و باشکوه در این ایام، هموطنان سوگوار شیعه و سنی برای عزاداری سالار شهیدان گردهم می‌آیند.

فاطمه مرادزاده

ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر