jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۰۷۱۰۵   ۰۳ خرداد ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

نعمت حقیقی، مدیر فیلمبرداری (متولد 3 خرداد 1318)

شاعر تصویر سینمای ایران

دوربین روی صورت سیدِ زخمی است و او که گلوله خورده، می‌گوید: «با گوله مردن که از تو کوچه زیر پل مردن بهتره. این پای خوبو که من مفت نمی‌دم باوفا.»

تصویر به صورت قدرت که او هم زخمی است، کات می‌شود که خطاب به دوست قدیمی و مبصر سال‌های مدرسه‌اش می‌گوید: «تو همیشه مبصر منی.» بعد دوربین آرام همراه صورت قدرت می‌شود که عرق ریزان نگاهی به اوضاع بیرون می‌اندازد. از زاویه دید قدرت، خانه و پشت‌بام‌های اطراف در محاصره پلیس رژیم پهلوی است و ماموری هم روی دیوار قدم می‌زند. دوربین دوباره قدرت را در قاب می‌گیرد که با هفت تیرش بخشی از شیشه پنجره را می‌شکند تا راحت تر نشانه بگیرد. او شلیک می‌کند و ما بلافاصله در نمای بعدی، افتادن آن مامور روی دیوار را می‌بینیم. در نمای بعدی چشممان به سید می‌افتد که یک دستش را به شانه زخمی‌اش گرفته و به دیوار تکیه داده و دو گلدان هم در پس زمینه اش دیده می‌شود. درهمین نما صدای شلیک پیوسته گلوله‌ها را داریم و آخرین نگاه‌های سید و قدرت به همدیگر و لبخند پیروزمندانه قدرت را. سپس نمایی از پهلو و از حیاط خانه را می‌بینیم و گلوله‌هایی که به سمت اتاق شلیک می‌شود. نمای بعدی از روبه‌روست و سوراخ سوراخ شدن دیوار را می‌بینیم و پس از آن دوربین به عقب زوم می‌کند. نمای پایانی هم بازتر و مستقیم‌تر است و درنهایت با انفجار خانه و تبدیل آن به تلی از آتش و خاکستر فیلم تمام می‌شود و موسیقی تیتراژ می‌آید و خواننده شروع می‌کند به خواندنِ ترانه «گنجشکک اشی‌مشی». بخشی از محبوبیت و ماندگاری فیلم «گوزن‌ها» ساخته مسعود کیمیایی را که اثری همراه با انقلاب اسلامی ایران و مبارزه مردمی علیه رژیم پهلوی بود، به تصاویر نعمت حقیقی به‌عنوان مدیر فیلمبرداری آن مربوط می‌شد و او بود که با ثبت قاب‌هایی تماشایی، نقش بسزایی در جاودانگی قهرمان‌هایش داشت. حقیقی با هنر کم‌نظیرش به قاب و دوربین شخصیت می‌داد و وقتی پشت دوربین یک اثر سینمایی قرار می‌گرفت، خیال فیلمسازان از نتیجه نهایی کار راحت بود.

تماشاگران «عروس» هنوز هم آن صحنه‌های تعقیب و گریز ماشینی در جاده شمال را به یاد دارند؛ همان سکانسی که حمید خوش مرام (ابوالفضل پورعرب) ابتدا روی لج و لجبازی و سپس به دلیل پیدا شدن ناگهانی یک اتوبوس، از جاده منحرف می‌شود و زن رهگذری را زیر می‌گیرد و بی‌اعتنا به اعتراض تازه عروسش مهین (نیکی کریمی) از صحنه تصادف می‌گریزد. همه این تصاویر پرتعلیق و هنوز سرپا حاصل هنرنمایی حقیقی هم بود. به دلیل ناب بودن تصاویر این فیلمبردار فقید، از او به عنوان شاعر تصویر سینمای ایران نام می‌برند. نفرین، مهاجران، دزد عروسک‌ها، معجزه خنده و شوکران، تعدادی از فیلم‌هایی است که با مهر تصویری حقیقی در یادها مانده‌اند. پسر او مانی حقیقی، بازیگر و کارگردان سینماست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر