jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۷۰۴ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

برنامه«سینما کلاسیک» شبکه نمایش این هفته از 25 تا 31 اردیبهشت، مروری بر آثار کارگردان مطرح تاریخ سینما، «جان فورد» دارد.

به گزارش روابط عمومی سیما، «گروهبان راتلج»، «آخرین هورا»، «سه پدر خوانده»، «پاییز قبیله شایان»، «مرد آرام»، «جویندگان» و «دره من چه سبز بود» فیلم‌های منتخب از آثار جان فورد، در این هفته هستند. جان فورد کارگردان ایرلندی با چهار جایزه اسکار بهترین کارگردانی، از شناخته شده‌ترین کارگردانان تاریخ سینماست. وی از اساتید ژانر وسترن بود و همکاری‌اش با جان وین باعث شکل‌گیری به یادماندنی‌ترین فیلم‌های این ژانر شد. دلیجان، جویندگان و مردی که لیبرتی والانس را کشت، از جمله مطرح‌ترین ساخته‌های وی در این ژانر است. بسیاری از کارگردان‌های بزرگ سینما از قبیل مارتین اسکورسیسی، استیون اسپیلبرگ، سرجیو لئونه و آکیرا کوروساوا خود را تحت تاثیر شیوه فیلمسازی جان فورد دانسته‌اند. از نکات قابل ذکر زندگی جان فورد، تغییر نگاه وی به بومیان آمریکا و سرخپوستان در طول دوره فعالیت اوست. در ابتدا نگاه منفی جان فورد به سرخپوستان کاملا مشخص است، مثلا در فیلم «طبل‌های موهاک» سرخپوستان را وحشی‌هایی به تصویر می‌کشد که مهاجرین با نابودی آنها مالک آمریکا می‌شوند اما با گذشت زمان دیدگاه جان فورد به مالکین حقیقی این سرزمین تغییر می‌کند و در فیلم «پاییز قبیله شایان» در تلاش است به نوعی از آنها دلجویی کند. برنامه «سینما کلاسیک» هر شب ساعت یک بامداد از شبکه نمایش پخش می‌شود و ساعت 7 صبح و 17روز بعد تکرار خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر