jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۹۹۲ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

یک زوج هفتاد و چند ساله هندی، 46 سال پس از ازدواجشان برای اولین‌بار صاحب فرزند شده‌اند.

به گزارش بی.بی.سی، «دالجیندر کائور» که بیش از 70 سال دارد پس از دو سال درمان در ایالت‌هاریانا در شمال هند باردار شد و یک فرزند پسر به دنیا آورد.

او جزو سالمندترین زنانی است که بارداری و زایمانش گزارش شده است. از آنجا که این زن شناسنامه ندارد، سن دقیق او معلوم نیست، اما خودش می‌گوید بیش از 70 سال دارد. نداشتن شناسنامه در هند امری غیرعادی نیست.

دالجیندر به رئیس مرکز ملی لقاح مصنوعی در شهر هیسار که درمان در آنجا صورت گرفته، گفته است که پنج تا هفت سال از شوهرش، موهیندر سینگ گیل کوچک‌تر است و شناسنامه شوهرش نشان می‌دهد که 79 ساله است. بنابراین احتمالا این زن باید بین 72 تا 74 سال داشته باشد.

این زوج که به کشاورزی اشتغال دارند، 46 سال پیش ازدواج کردند و شوهر این زن گفته است که تقریبا امید خود را به داشتن فرزند از دست داده بودند و هنگامی که با دوستان خود از درمان با لقاح مصنوعی سخن گفتند، مورد ریشخند و حتی سرزنش قرار گرفتند.

موهیندر سینگ می‌گوید که به جای دلسرد شدن از این اظهارات برای حاملگی همسرش دعا کرد و می‌افزاید: خدا دعای ما را شنید و زندگی ما را کامل کرد.

به گفته پزشکان، نوزاد این زوج سالمند، پسری کاملا سالم است و هنگام تولد چهار کیلو و 400 گرم وزن داشت و اسم او را آرمان گذاشته‌اند.

آنوراگ بیشونی، بنیانگذار و رئیس مرکز ملی لقاح مصنوعی در شهر هیسار که فارغ‌التحصیل دانشگاه لیدز انگلیس است، گفته که پیش از این نیز در چند مورد، زنان سالمند در این مرکز تحت درمان قرار گرفته و توانسته‌اند باردار شوند. از جمله در سال 2008، یکی از بیماران او برای نخستین‌بار در 70 سالگی حامله شد و یک دختر به دنیا آورد. در یک مورد دیگر نیز یک زن 66 ساله سه قلو زایید.

دالجیندر و همسرش که از داشتن فرزندی از خود نومید شده بودند، چند سال پیش کودکی را به فرزندی قبول کردند، اما او بعدا برای تحصیل به آمریکا رفت و دیگر به هند برنگشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر